Okulu bırakmak doğru bir karar mı?

Herkese hayırlı geceler. Sorum yukarıdaki gibi. Siz bir yorumda bulunmadan önce birazcık kendimden bahsedeceğim, bu sayede benim hakkımda fikir sahibi olarak daha iyi yorumlarda bulunabilirsiniz dostlar.

Öncelikle yaşım 14 ve liseye yeni geçtim. Çok olgun biriyimdir yani çevremdekiler öyle diyor bazıları beni 18 19 yaşında zannediyor :D teknoloji ile aram çok iyidir özellikle bunun için bırakmak istiyorum zaten. Sabah 7'de çıkıyorum öğlen 4'te eve geliyorum ve dinlenme yemek ders derken direkt gün bitiyor uyuyorum. Çok yıpranıyorum, şimdi diyebilirsiniz ohoo daha yolun başında böyle pes ediyorsan hiçbir şey yapma falanda ben maalesef bu düşünceye 7.sınıfta yani 2021'in başında düştüm.

O yıldan beri okulu bırakmak istiyorum çünkü bana çok boş ve eğer okursam ileride hiçbir işe giremeyeceğim ya da okumayı başaramayacağım gibi geliyor. Derslerim çok iyiydi hep taktir belgesi aldım ki zannediyorum 10 veya 12 tane taktir belgem var. Lakin geçen sene LGS'de adeta çuvalladım ve 277 gibi berbat bir puan aldım. Bunun birçok sebebi var. Geçen sene maalesef ki benim için çok zor geçti. Çok sevdiğim dedem vefat etti, korona oldum 1 hafta gidemedim, sene başında çok kötü hasta oldum aynı bu vakitlerdi 1 hafta okula gidemedim yetmedi 2 kez ameliyat oldum 2 haftada oradan 4 hafta okula gidemedim. Aradaki devamsızlıkları da sayarsak 1 buçuk ay falan gidemedim okula ve maske ile 30 dakikalık dersler çok kötüydü (Diyarbakır o zamanlar riskli idi o yüzden dersler 30 dakikaydı). Psikolojik bunalımlara girmiştim o yüzden geçen sene benim için çok zorluydu. Bu senede kötü şeyler beni bekliyor gibi hissediyorum şimdi bile ameliyat olmam lazım ve maalesef lise çok katı kurallara sahip. Her neyse geçmişimden çok bahsettim biraz da ilgi alanlarım ve bilgilerimden bahsedeceğim. Abiler ablalar, teknoloji ile aram gayet iyi ve hatta okulu bırakırsam oyun geliştiricisi olmayı düşünüyorum. Onun dışında ingilizcem de iyidir (yaşıtlarıma göre özellikle müthiş). Oyun oynamayı çok severim oyunlar benim için bir tutkudur adeta o yüzden e-sporcu da olmayı düşünüyorum veya YouTuber.

Not: Bunların hepsini aynı anda yapmayı düşünmüyorum, öyle bir düşünce kafanızda canlanmasın :D oyun geliştiriciliği şu anda nedense bana daha yakın geliyor.

Bilgisayar kullanmayı iyi biliyorum yani bu sosyal medya kullanıyorum veya oyun oynuyorum değil, bilgisayar kısa yolları, işletim sistemleri, bir sorun oluşursa nasıl çözülebilir, nasıl virüslerden korunur gibi pek çok bilgiye sahibim. Her neyse genel olarak böyle biriyim, eğer bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin hocalarım!

Şimdi soruma gelelim, ben böyle biriyim ve sizce okulu bırakmak benim için doğru bir karar olur mu? Eğer bırakırsam şu an oyun geliştirmek için Unreal Engine veya Unity öğreneceğim. Dediğim gibi çok yoruluyorum o yüzden bırakmak bana daha mantıklı geliyor hem hayallerim için hem de kendim için. Sizin düşüncelerinizi de öğrenmek istiyorum dostlarım.
Hayırlı geceler.

Hocam yaparım diyorsan boş ver okulu ama söyleyeyim oyun yapımıda yorucu ve yıpratıcı bir iştir ama severek yaparsan sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Evet hocam, aslında utanmaya gerek yok. Abisinin hesabını kullanan çok nadirdir diye böyle bir düşünce oluştu bende. DotA oynamadım hiç, ama bayağı bir League of Legends tecrübem var ilk maçımı 10 yaşında atmış olmam gerek o zamanlar çok eski bir PC vardı abimim kullandığı işte o ilk pcimdi :D (şu sıralar bıraktım oynamıyorum) DotA'nın nasıl bir oyun olduğunu bilirim. Ama nedense hiç oynamaya yeltenmedim. Bir gün denerim elbet. Gerçekten çok farklı mekanikleri olan bir oyun. Kendi minyonunu kesme olsun, pet üzerinden item siparişi olsun. LoL oynayan birine çok garip geliyor :D

Öyledir hocam, yılların DotA'cısıyım. Yaklaşık 4 5 yaşından beri oynuyorum. Tabii öyle sıkı, rekabetçi biri değilim. Genelde atölyedeki modları oynuyorum ama bu sıralar normal maçta çok atıyorum. Bende hiç LoL oynamadım, aslında 1-2 maç oynamıştım lakin inanılmaz kötü geldi bana :D DotA'ya başlamak isterseniz rehberler doludur. Tavsiyem oyunu öğrenme aşamasında botlarla oynamanızdır, DotA kitlesi yeni oyuncuları pek sevmiyor. Sağlam küfürler yiyebilirsiniz yani :D bizim de ilk bilgisayarımız çok çok kötüydü. DotA'nın en düşük ayarlarında bile 60 zor çalıştırıyordu sonra 2017'de yeni bir PC almıştık. Hayatımda ilk kez büyük bütçeli oyunları o zaman deneyimlemiştim. Millet 2018'de RDR2-GoW vs. diye akarken ben daha yeni GTA 5 falan deniyordum. Yani dediğim gibi bundan utanılacak bir şey yok, abimin hesabındaki birçok oyunu ben oynamışımdır (TF2, DotA, CS 1.6, Warband). Oynarken de tek derdim kimsenin yazmamasıydı ki onun için zaten çevrimdışı modu vardı çok şükür. Ben sosyal biri değilim ve genelde hep solo takılıyorum o yüzden çevrimdışı gibi muhabbetler benim çok yararıma oluyor, insanlarla etkileşime girmekten nefret ediyorum hatta :)

Hocam yaparım diyorsan boş ver okulu ama söyleyeyim oyun yapımıda yorucu ve yıpratıcı bir iştir ama severek yaparsan sıkıntı olacağını sanmıyorum.

Konu üzerinden neredeyse 1 yıl geçti ama teşekkürler yine de hocam :D

Öyledir hocam, yılların DotA'cısıyım. Yaklaşık 4 5 yaşından beri oynuyorum. Tabii öyle sıkı, rekabetçi biri değilim. Genelde atölyedeki modları oynuyorum ama bu sıralar normal maçta çok atıyorum. Bende hiç LoL oynamadım, aslında 1-2 maç oynamıştım lakin inanılmaz kötü geldi bana :D DotA'ya başlamak isterseniz rehberler doludur. Tavsiyem oyunu öğrenme aşamasında botlarla oynamanızdır, DotA kitlesi yeni oyuncuları pek sevmiyor. Sağlam küfürler yiyebilirsiniz yani :D bizim de ilk bilgisayarımız çok çok kötüydü. DotA'nın en düşük ayarlarında bile 60 zor çalıştırıyordu sonra 2017'de yeni bir PC almıştık. Hayatımda ilk kez büyük bütçeli oyunları o zaman deneyimlemiştim. Millet 2018'de RDR2-GoW vs. diye akarken ben daha yeni GTA 5 falan deniyordum. Yani dediğim gibi bundan utanılacak bir şey yok, abimin hesabındaki birçok oyunu ben oynamışımdır (TF2, DotA, CS 1.6, Warband). Oynarken de tek derdim kimsenin yazmamasıydı ki onun için zaten çevrimdışı modu vardı çok şükür. Ben sosyal biri değilim ve genelde hep solo takılıyorum o yüzden çevrimdışı gibi muhabbetler benim çok yararıma oluyor, insanlarla etkileşime girmekten nefret ediyorum hatta :)

Konu üzerinden neredeyse 1 yıl geçti ama teşekkürler yine de hocam :D

Ek olarak keşke LoL oynayarak kendinizi heba etmeseymişsiniz, Vechiron'un 2 yıl önceki DotA videosunu izlerseniz oyun hakkında az çok bilgi sahibi olabilirsiniz :)

Son düzenleme:
Kararınızı verebildiniz mi hocam ?
Hocam açıkçası en iyi yapabildiğim şey İngilizce ve İngilizce öğretmeni olmak istiyorum. Fakat üniversite çok zor çünkü maddi durumumuz üniversite için yeterli değil ve burs çok zor görünüyor. Okumak istiyorum ama bu kararlar, sınavlar, yeni çıkan şeyler bunu çok zorlaştırıyor ve okuma isteğim maalesef yok oluyor. Zaman gösterecektir, hayırlısı.

Herkese hayırlı geceler. Sorum yukarıdaki gibi. Siz bir yorumda bulunmadan önce birazcık kendimden bahsedeceğim, bu sayede benim hakkımda fikir sahibi olarak daha iyi yorumlarda bulunabilirsiniz dostlar.

Öncelikle yaşım 14 ve liseye yeni geçtim. Çok olgun biriyimdir yani çevremdekiler öyle diyor bazıları beni 18 19 yaşında zannediyor :D teknoloji ile aram çok iyidir özellikle bunun için bırakmak istiyorum zaten. Sabah 7'de çıkıyorum öğlen 4'te eve geliyorum ve dinlenme yemek ders derken direkt gün bitiyor uyuyorum. Çok yıpranıyorum, şimdi diyebilirsiniz ohoo daha yolun başında böyle pes ediyorsan hiçbir şey yapma falanda ben maalesef bu düşünceye 7.sınıfta yani 2021'in başında düştüm.

O yıldan beri okulu bırakmak istiyorum çünkü bana çok boş ve eğer okursam ileride hiçbir işe giremeyeceğim ya da okumayı başaramayacağım gibi geliyor. Derslerim çok iyiydi hep taktir belgesi aldım ki zannediyorum 10 veya 12 tane taktir belgem var. Lakin geçen sene LGS'de adeta çuvalladım ve 277 gibi berbat bir puan aldım. Bunun birçok sebebi var. Geçen sene maalesef ki benim için çok zor geçti. Çok sevdiğim dedem vefat etti, korona oldum 1 hafta gidemedim, sene başında çok kötü hasta oldum aynı bu vakitlerdi 1 hafta okula gidemedim yetmedi 2 kez ameliyat oldum 2 haftada oradan 4 hafta okula gidemedim. Aradaki devamsızlıkları da sayarsak 1 buçuk ay falan gidemedim okula ve maske ile 30 dakikalık dersler çok kötüydü (Diyarbakır o zamanlar riskli idi o yüzden dersler 30 dakikaydı). Psikolojik bunalımlara girmiştim o yüzden geçen sene benim için çok zorluydu. Bu senede kötü şeyler beni bekliyor gibi hissediyorum şimdi bile ameliyat olmam lazım ve maalesef lise çok katı kurallara sahip. Her neyse geçmişimden çok bahsettim biraz da ilgi alanlarım ve bilgilerimden bahsedeceğim. Abiler ablalar, teknoloji ile aram gayet iyi ve hatta okulu bırakırsam oyun geliştiricisi olmayı düşünüyorum. Onun dışında İngilizcem de iyidir (yaşıtlarıma göre özellikle müthiş). Oyun oynamayı çok severim oyunlar benim için bir tutkudur adeta o yüzden e-sporcu da olmayı düşünüyorum veya YouTuber.

Not: Bunların hepsini aynı anda yapmayı düşünmüyorum, öyle bir düşünce kafanızda canlanmasın :D oyun geliştiriciliği şu anda nedense bana daha yakın geliyor.

Bilgisayar kullanmayı iyi biliyorum yani bu sosyal medya kullanıyorum veya oyun oynuyorum değil, bilgisayar kısa yolları, işletim sistemleri, bir sorun oluşursa nasıl çözülebilir, nasıl virüslerden korunur gibi pek çok bilgiye sahibim. Her neyse genel olarak böyle biriyim, eğer bir sorunuz olursa sormaktan çekinmeyin hocalarım!

Şimdi soruma gelelim, ben böyle biriyim ve sizce okulu bırakmak benim için doğru bir karar olur mu? Eğer bırakırsam şu an oyun geliştirmek için Unreal Engine veya Unity öğreneceğim. Dediğim gibi çok yoruluyorum o yüzden bırakmak bana daha mantıklı geliyor hem hayallerim için hem de kendim için. Sizin düşüncelerinizi de öğrenmek istiyorum dostlarım.
Hayırlı geceler.
Oyun geliştirici veya YouTuber olmayı kolaya aldın galiba. Okulu bırak da geleceğin kararsın. Gelecekte çok pişman olursun, eğer şimdi elinde yükselişte olan bir kanal falan yoksa bunlar hayal ben söyleyeyim sana. Sıfırdan başlamak için riske atma sakın hayatın biter. Oyun geliştiriciliği için de aynı şekilde.

Oyun geliştirici veya YouTuber olmayı kolaya aldın galiba. Okulu bırak da geleceğin kararsın. Gelecekte çok pişman olursun, eğer şimdi elinde yükselişte olan bir kanal falan yoksa bunlar hayal ben söyleyeyim sana. Sıfırdan başlamak için riske atma sakın hayatın biter. Oyun geliştiriciliği için de aynı şekilde.

Yahu arkadaş ben bu konuyu 1 yıl önce açtım ve şimdilik kararım üstte zaten neden okumadan yorum yapıyorsunuz? Okulu şu anda bırakmıyorum, inşallah okuyup İngilizce öğretmeni olacağım. Lütfen mesajları okuyun, sonra yorumunuzu yapın.

Abim benim bunların geçici heves olmadığından emin misin? Okulu bırakmanı destekleyemeyeceğim çünkü bıraktığın takdirde yine boşta kalacaksın. Okulu bıraktığın gibi oyun geliştirebileceğini mi sanıyorsun? Geliştirdin diyelim, pazarlaması var, o var, bu var... Basit şeyler değil bunlar. En azından liseni okurken bir yandan da ufaktan işler yapabilirsin. Bilgisayarla aran iyi ama sence bu bir gerekçe olabilir mi? Yazılım ya da bilgisayar mühendisi de olabilirsin sonuçta. E-spor ve YouTube'a hiç girmiyorum çünkü 80% ihtimalle kaybedeceğin bir kumardır bu. Kötümser yaklaşıyorum ama senin iyiliğin için bunları söylüyorum. Ben de eskiden bilgisayar programcısı olmak istiyordum, kafamda 3-4 yıl hayalini kurdum ama şimdi bana çok mantıksız geliyor. Okul seni bu kadar bunaltmışken okuldan daha karışık olan diğer şeylerin seni bunaltmayacağının garantisini kendine verebiliyor musun?

@EmperortheAntares oturup iyice düşün, "ben ne istiyorum" diye sor kendine. Çünkü dediğin şeyleri toplumun, özellikle Sosyal'deki üyelerin çoğu sever ama sırf bundan dolayı okulu bırakacağını söyleyen 1-2 kişi çıkmıştır. Hepsi bir yana umarım vereceğin kararda ailenin de desteğini alırsın çünkü bugünlere gelebilmende emekleri büyük. Hakkında hayırlısını diliyor kardeşim.

Sadece belirli cümlene takıldım oyun geliştirmekte iştir bilgisayar programcılığıda geçici heves olduğunu düşünmüyorum biraz aklını kullanabiliyorsan ileride reva görecek mesleklerdir.

Sadece belirli cümlene takıldım oyun geliştirmekte iştir bilgisayar programcılığıda geçici heves olduğunu düşünmüyorum biraz aklını kullanabiliyorsan ileride reva görecek mesleklerdir.

Arkadaş o anlamda dememiştir hocam, geçici heves derken benim yaptıklarıma demiştir. Yoksa programcılık gibi teknolojik meslekler ileride illaki reva görecek mesleklerdir, bunu biliyoruz.

@EmperortheAntares

Hocam selam konu çok eskiden açılmış ama yine bir şeyler oldu galiba tekrardan gündeme gelmiş benim de karşıma çıktı. Malum 11 sayfa entry olduğundan yazdığın her şeyi okuyamadım ancak düşüncelerini ve kafa yapını anladığımı sanıyorum. Konu ve güncel durumla ilgili şunu söyleyebilirim:

Bir kere okulu bırakmak iyi bir şey değil. Günümüzde sosyal medya başta olmak üzere ciddi kesimler tarafından okumanın değersiz olduğu ve daha da önemlisi bir işe yaramadığı söyleniyor ancak bu doğru değil. Herkesin dilinde bir "kendini geliştirmek" var ancak kimse İngilizce hesaplardan gördüğü şeyleri çevirmenin ötesine geçemiyor. YKSde istediği sıralamaya ulaşamayan birisisi olarak size tavsiyem okumanızdır. Ben YKSde istediğim sıralamayı yapamadım ama istediğim bölümü ortalama bir üniversitede okumama yetiyordu ben de tercihimi ondan yana kullandım. Evet haklısınız TRde eğitim sistemi kötü evet liyakat yok torpilin girmediği tek bir yer kalmadı ama okumaktan başka çaremiz yok. Yetkililer ve sosyal medyadaki çok bilmişler işimizi çok zorlaştırıyor doğru ama daha çok çalışmaktan başka elimizden bir şey gelmez. Okuyun hocam okuyun. Okumazsanız belki gelecekte daha zengin olursunuz belki daha güzel gözüken bir eşiniz olur ancak eğitimsiz olduğunuz için anlayıştan/empatiden/hoşgörüden uzak bir insan olacaksınız.

Gelecekte nasıl bir insan olmak istediğinize karar verin : Etrafına nefret ve antipati saçan bir cahil mi yoksa kendi hayatının efendisi olmuş bir sade vatandaş mı?

Geri
Yukarı