Okulu bırakmak

Bende senin gibi düşünyorum para biriktirmeye başladım yakın zamanda da belirlediğim mesleği öğrenmek için bir yere gireceğim. Sonrasında ise yurt dışına yerleşmeyi düşünüyorum orada bir süre kalıp para biriktirdikten sonra burada iş kurup büyütmek istiyorum. (İşler yolunda giderse yerine oturduktan sonra üniversite okumayı da düşünüyorum)

Bence şu an ülkenin durumuna bakacak olursak yapılacak en mantıklı şey bir meslek öğrenmektir piyasada yeterince nitelikli işsiz var diye düşünüyorum.

Dostum öncelikle şunu ifade etmek isterim.
Tonguç akademi yada benim hocam gibi youtube kanalları dershane sistemini bitirme noktasına getirdi.

Şu anda iyi bir yayının son ders kitaplarını aldığınız taktirde (en azından KPSS sınavı için geçerli) kitabın içerisinden uzaktan eğitimle ders alabileceğiniz bir kod çıkıyor ve bu kod sayesinde dershaneye gitmeden uzaktan eğitimle ders alabiliyorsunuz zaten şu zamanda dershaneye gitmek pek mantıklı değil uzaktan eğitimle bireysel olarak çalışıp yani konu dinleyip soru çözmek en mantıklısı.

öte yandan çevrenizde bu zihniyetle düşünen kişiler olabilir buna kesinlikle saygım var fakat şu bir gerçek diyor üniversite okumuş ve üniversite bitirmiş kişilerin bakış açıları inanın çok daha farklı ki bunun en temel sebeplerinden biri eğitimdeki felsefeler lisede veya ilkokulda verilen eğitim felsefeleri daimicilik ve esasicilik ama üniversitede ilerlemecilik ve yeniden kurmacılık öğretiliyor yani öğrenmeyi öğrenmeyi öğreniyorsunuz bundan dolayı üniversite okumanızı ben de şiddetle tavsiye ediyorum elinizden geldiğince uzaktan eğitim ile çalış eya YouTube kanalından gerekli ders videolarını izleyip yeteri kadar soru çözümü takdirde inanın istediğiniz yere geleceksiniz.

Arkadaşlar okul hayatım boyunca hep başarılıydım. LGS sınavında hatırı sayılır bir puan ile nitelikli bir okula yerleştim. Şu an 10. sınıfa geçtim ve iki senedir hedefim olan makine mühendisliği hakkında düşünüyordum. İzlediğim videolar olsun gördüğüm yorumlar olsun hepsi üniversiteye gerek olmadığı, Türkiye'de üniversite okumanın 4 yıl kayıp olduğunu, üniversite olmadan da olabileceği yönündeydi. Bende bu konu hakkında bayağı kafa yordum ve dedim ki ya üniversite okuyup işsiz kalırsam eğer 16 yaşında çalışmaya başlasaydım şimdi bir birikimim olur ve belki bir iş kurardım diye pişman olursam diye düşünüyorum. Aileme üniversitenin bu zamanlarda iş teminatı olmadığını bunun eskiden böyle olduğunu şu anda istediğim bölümden mezun olan gençlerin bile işsiz kaldığını söylediğimde bana deliymişim gibi baktılar ve işsiz kalanların adı bile bilinmeyen üniversitelerden mezun olduğunu ve iyi bir üniversite ve iyi bir bölümden mezun olanların iş bulabileceğini söylüyorlar bu belki doğru ama iyi bir üniversite kazanmak için dershane ya da kurs gibi yerlere gitmek şart gitmeden yapmak imkansıza yakın. Ailemin beni kurs dershane tarzı yerlere gönderecek maddi gücü olmadığını biliyorum bu yüzden tek başıma iyi üniversite kazanabileceğimi sanmıyorum. Yani iyi bir üniversite kazanacağımı, üniversiteden sonra iş bulabileceğimi düşünüyorum ve finansal özgürlüğümü kazanmak istiyorum.
Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Müh puanları düştü artık biraz mat2 ve fizik altyapın varsa yaparsın, denemek bir şey kaybettirmez sana kazan ama gitmek istemezsen sonra karar ver sonra ki senelerde ah dememen için kanıt olsun yanında.
Ülkenin düzeleceğini hiç de zannetmiyorum 10 yıl sonra diplomadan daha önemli sanayi ustaları para kazanacak şimdi bile öyle yavaş yavaş öyle oluyor maalesef ama sen yine devam et, muhatap olacaksan eğitimli insanlarla ol, aç kalacaksan beraber kalalım tabii kamuya girmeyi liseden hesap et bence mühendis de olsan sana özelde asgari ücretle başlarsın her zaman kamu iyi sabit ücret tabii kamu için bu kadar okuyoruzya dersin ama, işte ülkenin gerçeği inşallah bu yazdığım Paragraf'ı 10 sene sonra görürüz de ülke düzeldi diye şükrederiz.

Müh puanları düştü artık biraz mat2 ve fizik altyapın varsa yaparsın, denemek bir şey kaybettirmez sana kazan ama gitmek istemezsen sonra karar ver sonra ki senelerde ah dememen için kanıt olsun yanında.
Ülkenin düzeleceğini hiç de zannetmiyorum 10 yıl sonra diplomadan daha önemli sanayi ustaları para kazanacak şimdi bile öyle yavaş yavaş öyle oluyor maalesef ama sen yine devam et, muhatap olacaksan eğitimli insanlarla ol, aç kalacaksan beraber kalalım tabii kamuya girmeyi liseden hesap et bence mühendis de olsan sana özelde asgari ücretle başlarsın her zaman kamu iyi sabit ücret tabii kamu için bu kadar okuyoruzya dersin ama, işte ülkenin gerçeği inşallah bu yazdığım Paragraf'ı 10 sene sonra görürüz de ülke düzeldi diye şükrederiz.
Şu anda herangi 4 yıllık erasmus yada work and travel yapabileceğim bir üniversiteye girerek yurt dışı tecrübesi kazanıp üniversiteden sonra yurt dışına gitmeyi düşünüyorum sizce mantıklı mı?

Bence üniversite işten, maddiyattan öte bir şey. Hayata yön veren bir şey. Üniversite imkanlarıyla yurt dışı fırsatlarınız olabilir, doğru kişilerle tanışırsınız belki de ve hayatınız o yönde sizin için olumlu bir şekilde ilerler. Yani kısacası Üniversite bence size birçok yeni kapı açabilecek bir ortam, sadece bir eğitim kurumu değil diye düşünüyorum.

İyi bir üniversite kazanmayı dünyanın en zor işitmiş gibi sartlandirmissin kendini. Günde 7-8 saat kafanı felan gommene gerek yok. Adam gibi çalış, kazanırsın zaten ki hedefi net olan insan yaptığı işi günde 20 saat yapsa gene sıkılmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı