Okulu bırakmayı düşünüyorum

Ben kendi fikrimi belirtmek istiyorum; insanlar kapısı kilitli müstakil bir evde doğarlar. Önlerine bir kılavuz ve gerekli malzemeler konulur kapıyı açabilmeleri için. Kılavuz yardımıyla bu malzemeleri kullanmayı öğrenirler. Ardından kapının kilidini açarlar ve hayat yolunda ilk adımlarını atarlar. İşte bu; önlerine konulanla birşeyler yapabilenlerdir. Onları gören herkes kapıyı açmayı "başardıklarını" söylerler arkalarından. Kapıyı açamayanlar da kendini hapseder bu eve, çıkış yolu bulamadıklarından. Bu evde doğanların bir kısmı da pencereden dışarı çıkıp giderler. Çünkü; pencere kilitli değildir. İşte bu da; bakış açısıdır.

Ne yaşadın veya ne yaşamadın bilmiyorum. Ancak hayata olan bakış açını değiştir. Sen şuan en fazla gördüklerinden yakınabilirsin sonuçta, göremediklerinden değil.

Hocam birinci sınavların başlayacağı tarihi öğrendiğimde internetten izlediğim tüm ders videolarını tekrar izledim, tekrar yazdım. O gün hangi sınavlar varsa tekrar o sınavlar ile ilgili dersleri izledim tekrar yazdım iyice aklıma girsin diye. Ama sonuç hüsrandı ((her zaman olduğu gibi))... Kimsenin benim kadar çalıştığını sanmıyorum. Bir çok insan hiç çalışmamasına rağmen sınavlardan iyi not alabiliyor bu da çok koyuyor haliyle. Yani benden bir bok olamayacağını biliyorum demek istiyorum
Hocam bende belki insanların ''çalışmadan anlıyor'' kısmındayım. Ama ben sınava 1 hafta kala affedersiniz g*tüm titriyor. Ve çok çalışıyorum emin olun ''YhA mRoQ çLışMaDan AnlIyOM'' diyenlerin çoğusu yalan. Oh beee sonunda atabildim 1 DDoS 2 internet kesilmesinden sonra hele şükür.

Karakterim gereği kimsenin boyunduruğu altında çalışamam
Eğer aileden gelme paranız yoksa çalışacaksınız mecbur.
Hocam birinci sınavların başlayacağı tarihi öğrendiğimde internetten izlediğim tüm ders videolarını tekrar izledim, tekrar yazdım. O gün hangi sınavlar varsa tekrar o sınavlar ile ilgili dersleri izledim tekrar yazdım iyice aklıma girsin diye. Ama sonuç hüsrandı ((her zaman olduğu gibi))... Kimsenin benim kadar çalıştığını sanmıyorum. Bir çok insan hiç çalışmamasına rağmen sınavlardan iyi not alabiliyor bu da çok koyuyor haliyle. Yani benden bir bok olamayacağını biliyorum demek istiyorum
Siz hiç ders çalışmamışsınız. Okulu sevmemeyi de bahane olarak görüyorsunuz. Bahsettiğiniz sistem ders çalışmak değil. Ayrıca hiç çalışmamasına rağmen yüksek almak diye bir şey yok. O kişi daha önceden konusunu çalışmış testini çözmüştür sınav haftası gelince rahat olduğu için çalışmadım demiştir.
Bahanelerin arkasına çok saklanıyorsunuz. Okulu sevmiyorum, gereksiz geliyor vb. Bu bahaneleri üretmek bir işinize yaramayacak. İleride yaşıtlarınızla bir araya geldiğinizde, onlar lise anılarını anlatırken "Ya aga sevmiyordum yapmadım işte umursamadım." Demeyi tercih edeceğinizi zannetmiyorum. Ortaokul mezunu birisi olarak da iş bulmanız imkansıza yakın olacaktır gelecekte.
Sevmediğim bir şeyi yapmaktan nefret ederim. Okula gitmeyi sevmiyorum aga işte. Zaten bu günlerde yüzyüze eğitim yok. Uzaktan da hiçbir derse girmedim, ödevlere de bakmadım.
Sanırım sabah 7'de işe gidip akşam 9'da eve gelen insanları bunu yapmayı çok sevdikleri için yapıyorlar, sabah uyandıklarında yüzlerinde gülücükler saçılıyor zannediyorsunuz. Gidin o insanlara sorun, 10 tanesinden 11'i bilerek bu şekilde yazdım keşke okusaydım diyecektir bundan eminim.
Ben bu hayata nasıl tutunurum? Nasıl yaşamayı becerebilirim? Bu hayattan zevk alanlar varsa aranızdan bunun sırrını açıklarsa sevinirim gerçekten...
Bunun bir sırrı yok. Sadece çoğumuz okumaktan başka bir çaresi olmadığı için her şeyi bir kenara atıp deli gibi ders çalışıyoruz. Sevmesek bile sevmiş gibi yapıyoruz. Yaptığımız şey aşırı büyük bir şey değil sadece masanın başına oturup bilgi öğrenmek ve bunları yorumlayabilmek. Açıkçası ben şu an çile çekeyim, ileride rahat edeyim kafasında olduğum için defter kitap başında sinir krizi geçirecek seviyeye gelsem bile çalışmaya devam ediyorum. Başka bir çarem yok.
Size 10.sınıf öğrencisi olarak ne kadar düzgün tavsiye verebilirim bilemiyorum fakat, bence öncelikle kendinizle yüzleşin. Hayatın gerçeklerinin farkına varın ve çalışmaya başlayın. Hatanın neresinden dönülse kârdır.

Eğer aileden gelme paranız yoksa çalışacaksınız mecbur.

Siz hiç ders çalışmamışsınız. Okulu sevmemeyi de bahane olarak görüyorsunuz. Bahsettiğiniz sistem ders çalışmak değil. Ayrıca hiç çalışmamasına rağmen yüksek almak diye bir şey yok. O kişi daha önceden konusunu çalışmış testini çözmüştür sınav haftası gelince rahat olduğu için çalışmadım demiştir.
Bahanelerin arkasına çok saklanıyorsunuz. Okulu sevmiyorum, gereksiz geliyor vb. Bu bahaneleri üretmek bir işinize yaramayacak. İleride yaşıtlarınızla bir araya geldiğinizde, onlar lise anılarını anlatırken "Ya aga sevmiyordum yapmadım işte umursamadım." Demeyi tercih edeceğinizi zannetmiyorum. Ortaokul mezunu birisi olarak da iş bulmanız imkansıza yakın olacaktır gelecekte.

Sanırım sabah 7'de işe gidip akşam 9'da eve gelen insanları bunu yapmayı çok sevdikleri için yapıyorlar, sabah uyandıklarında yüzlerinde gülücükler saçılıyor zannediyorsunuz. Gidin o insanlara sorun, 10 tanesinden 11'i bilerek bu şekilde yazdım keşke okusaydım diyecektir bundan eminim.

Bunun bir sırrı yok. Sadece çoğumuz okumaktan başka bir çaresi olmadığı için her şeyi bir kenara atıp deli gibi ders çalışıyoruz. Sevmesek bile sevmiş gibi yapıyoruz. Yaptığımız şey aşırı büyük bir şey değil sadece masanın başına oturup bilgi öğrenmek ve bunları yorumlayabilmek. Açıkçası ben şu an çile çekeyim, ileride rahat edeyim kafasında olduğum için defter kitap başında sinir krizi geçirecek seviyeye gelsem bile çalışmaya devam ediyorum. Başka bir çarem yok.
Size 10.sınıf öğrencisi olarak ne kadar düzgün tavsiye verebilirim bilemiyorum fakat, bence öncelikle kendinizle yüzleşin. Hayatın gerçeklerinin farkına varın ve çalışmaya başlayın. Hatanın neresinden dönülse kârdır.
Adam haklı beyler bayanlar.

Liseyi bitir. Ailenin durumuna göre iş kur veya işe başla. Mümkünse hobi edin, yeteneklerini keşfet. Üniversiteyi aklından çıkar.

Hocam biz burada insanların sorunlarına cevap bulmaya çalışırız. Technopat bu yüzden bu kadar büyük bir forum puan kasma veya kar gütme amacı yok. (Moderatörler ceza vermeyin bence bu arkadaşa uyarıldı. Ha yaparsa tekrar o zaman verin)

Bu durumu șöyle düşünebilirsin. Kış ayındasın ve elinde yokuş aşağı kaymak için güzel bir tahta var. Yokuş aşağı kaymak için önce o yokuşu tırmanman ve kaydığında zevk alabileceğin kadar yukarı çıkman gerekir. Sen yokuş yukarı çıkmadan aşağı kaymak istiyorsun. Maalesef mümkün değil.

Geri
Yukarı