Okulu dışarıdan okumak mantıklı mı?

KS
KS
yemirbo

yemirbo

Decipat
Katılım
1 Aralık 2020
Mesajlar
3.491
Çözümler
9
Yer
Riot Games
Öncelikle lise 1 ve 2'yi fen lisesinde 3 ve 4'ü açıktan okumuş birisi olarak söylüyorum. Eger ders çalışmayacağım benim hedeflerim farklı üniversite okumayacağım diyorsan, açığa geçebilirsin. Sınavlar online oluyor bilgisayardan sınava girip telefondan cevaplara bakabilirsin. Başka bir konu ben eğitim alıp üniversite okuyacağım diyorsan, açığa geçip dershane ile devam etmek çok mantıklı bir çözüm. Ama TYT ve AYT temelinin tam olması lazım. Farklı bir sorun daha olursa cevaplarım.
Teşekkür ederim yanıt için. Hocam dershane ücretleri fazla değil mi? Bence bu büyük bir yük olur.
 

hasta01

Picopat
Katılım
2 Ağustos 2021
Mesajlar
655
Çözümler
1
Eğer ki oturup çalışmanız gerektiğinin farkındaysanız, açıktan okuduğunuz zaman yaşıtlarınıza oranla kazanacağınız ortalama 7-9 saati verimli geçirir, derslerimi çalışırım ve disiplin sorunu yaşamam diyorsanız geçilir. Ben de çok yüksek ihtimal geçiş yapacağım. Günlük okula harcadığım 9 saati üniversite sınavına harcamak benim için harika olacaktır.

Siz de disiplininizi koruyacağınızı, dersleri salmayacağınızı ve daha sıkı çalışabileceğinizi düşünüyorsanız evet geçilir.

Ancak derseniz ki ben eve gidince refaha kapılırım, hocalarımın zorlaması olmadan ders çalışamam o zaman geçmeyin. Çok büyük sıkıntı yaşarsınız.
Ailenizi açık liseye nasıl ikna ettiniz?
 

Reynxow

Centipat
Katılım
14 Ekim 2020
Mesajlar
993
Makaleler
6
Çözümler
4
Ailenizi açık liseye nasıl ikna ettiniz?
Aileme neden bunu yapacağımı, yapmamın bana getirilerini ve hedeflerimden bahsettim. Onlar da anlayış göstererek "Bu riskli bir şey, ancak bu riski alırsan ve başarırsan da hayatın çok değişebilir. Karar senin kararın, arkandayız. Nasıl çalışmak istiyorsan öyle çalış." Dediler.

Sadece saat konusundan bahsetmem bile onların algısının değişmesine yardımcı oldu. Günde 9 saat okula gitmeyerek, ayda 270 saat kazanıyorum. 9 aylık bir okul sürecini baz alırsak bu aşağı yukarı 2430 saat yapıyor. Bu da yaklaşık 100 günlük bir kâr demek. Okula giden rakiplerimden ortalama 100 gün daha fazla çalışma şansım olacak. Okula giden rakiplerim birinci dönem 2 ikinci dönem 2 hafta olmak üzere toplam 1 aylarını okul sınavları için harcayacak. Buradan da 30 günlük bir kazancım olacak. Proje ödevleri hazırlığı, performans ödevi hazırlığı vs. derken bu gün avantajı daha da artıyor. Bunlar kabataslak hesaplamalar, hafta sonu hesabı vb. yapmadım, bir ayı direkt 30 gün olarak kabul ettim.

Okul çıkışı eve gelip, belki de okul çıkışı dershaneye gidip ardından eve gelip çalışmanın verim açısından ne kadar yorucu ve kötü bir şey olduğunu saymıyorum bile.

Bu tarz açıklamalar yaparak, okuldaki derslerin bana getirisinin olmadığını, dersleri hocalara göre daha hızlı bir şekilde YouTube üzerinden halledebildiğimi açıkladım ve bunu kanıtladım. Sonuç olarak da kabul ettiler. Riskli bir durum farkındayım, fakat hayatım boyunca elbet bir yerlerde risk almam gerekecek.

12.sınıfta açık liseye geçiyorum. Bu seneyi disiplin seviyemi arttırmak amaçlı ve 11.sınıf + TYT çalışmalarım için kullanacağım. Seneye ise maksimumumu vereceğim. Seneye açığa geçtiğim zaman refaha kapılmamak için de kendimi şimdiden zor şartlara alıştırmaya başladım. Ailem benim bu çabalarımı gördükçe de "Bu büyük ihtimal yapacak" düşüncelerini benimsemeye başladı. Bakalım, zaman gösterecek her şeyi.
 

XEfe.Bey

Centipat
Katılım
16 Nisan 2021
Mesajlar
2.567
Çözümler
1
Bende yoruluyorum ama idare ediyorum yorulsam bile gidiyorum siz meslek liselisiniz meslek lisesi nasıl dışarıdan olacak iş yapıyorsun orada.
 
Yukarı