Okumak konusunda kararsızım

Atlas Olta

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.
Her ne kadar öğretmen olmak istesem de bir türlü netlerim artmıyor. (LGS senem)
Bugün matematik öğretmenim şöyle dedi: Elin makasa alıştı mı? (Demek istediği babamın berber olması ve benim bunu devam ettirmem.)
Her ne kadar bunu şakasına söylesede bu beni üzüyor.
Beni okuyabilecek gözüyle gören sadece Türkçe hocam ve fen hocam bakıyor. (İngilizce hocam ise resmen dalga geçiyor benimle)
Elimde 2 tane meslek var biri baba mesleği berberlik diğeri ise amca mesleği araba boyacılığı (tam ismini bilmiyorum araba boyuyor işte)
Bir de okumayı becerirsem öğretmen veya müezzin olmak istiyorum.
Ama çok kararsızım.
Okumayı çok istesem de beceremiyorum.
İnkilaptan 73 almışım sene başından beri çalışmama rağmen.
Beceremiyorum işte.
Hiç olmadı mesleğe giderim ama bunu da beni destekleyen dayım istemez.
Ne yapacağımı bilmiyorum.

Yani okumak istiyorsan bütün konsantrasyonunu ona vermen lazım. Seni dışarıdan etkileyen bütün faktörleri bir kenara bırakman lazım tabi. Sonradan pişman olmamak için önce diplomanı al derim elinde meslek olması her zaman avantajınadır.

Yani okumak istiyorsan bütün konsantrasyonunu ona vermen lazım. Seni dışarıdan etkileyen bütün faktörleri bir kenara bırakman lazım tabi. Sonradan pişman olmamak için önce diplomanı al derim elinde meslek olması her zaman avantajınadır.
Kazanabilir miyim bilmiyorum üniversiteyi.
Burada çok da fazla lise seçeneği yok benim puanım ve netlerim açısından

Öncelikle aldığınız puan kötü değil, iyi. Evet günümüzde özellikle bizim ülkemizde okumanın direkt olarak mükafatlandırdığı bir sistem maalesef ki yok. Liyakat ön planda değil. Herkes iyi veya kötü bir üniversite bitirebiliyor fakat okumakla sadece bir meslek sahibi olunmuyor. Üniversitede edindiğiniz iyi veya kötü tecrübeler, girmiş olduğunuz ortamlar, farklı insanlarla tanışıp sohbet muhabbet etmek ve yaptığınız her şey size bir tecrübe katıyor. Üniversitede okumak farklı bir tecrübe tamamen. Benim tavsiyem bir şekilde okumaya devam etmeniz ve bu tecrübeden mahrum kalmamanız. Üniversite insana çok güzel hayat dersleri de veriyor. Son olarak elinizdeki mesleklerden hangisine daha çok yatkınsanız ve hangisi daha çok hoşunuza gidiyorsa ona devam edin. Berberlik günümüzde çok ön planda olan bir meslek dalı ve ustalığınız da iyiyse çok büyük getirisi var. Ufak bir dükkan açıp aylık olarak kendinizi çok rahat geçindirebilirsiniz.

Ne kadar süredir netlerini arttırmayı deniyorsun?
Seneye 267 ile başladım 322'lerdeyim her hafta denemeye giriyoruz

Öncelikle aldığınız puan kötü değil, iyi. Evet günümüzde özellikle bizim ülkemizde okumanın direkt olarak mükafatlandırdığı bir sistem maalesef ki yok. Liyakat ön planda değil. Herkes iyi veya kötü bir üniversite bitirebiliyor fakat okumakla sadece bir meslek sahibi olunmuyor. Üniversitede edindiğiniz iyi veya kötü tecrübeler, girmiş olduğunuz ortamlar, farklı insanlarla tanışıp sohbet muhabbet etmek ve yaptığınız her şey size bir tecrübe katıyor. Üniversitede okumak farklı bir tecrübe tamamen. Benim tavsiyem bir şekilde okumaya devam etmeniz ve bu tecrübeden mahrum kalmamanız. Üniversite insana çok güzel hayat dersleri de veriyor. Son olarak elinizdeki mesleklerden hangisine daha çok yatkınsanız ve hangisi daha çok hoşunuza gidiyorsa ona devam edin. Berberlik günümüzde çok ön planda olan bir meslek dalı ve ustalığınız da iyiyse çok büyük getirisi var. Ufak bir dükkan açıp aylık olarak kendinizi çok rahat geçindirebilirsiniz.
Berberlik değil de araba boyacılığı daha güzel geliyor :D
Okuyamazsan bakarım.

Geri
Yukarı