Okumak konusunda kararsızım

Seneye 267 ile başladım 322'lerdeyim her hafta denemeye giriyoruz.

İstikrarlı bir çalışma ile başarabilirisin. Ancak sen bile kendine inanmıyorsan bu çalışma nehire maya çalmak olur.

460 alanlar var sınıfta.
Öğretmen artık yerinizde saymayı bırakmalısınız dedi hem.
Hayatta her gün boğaz manzaralı villasında denize karşı kahve içen, kızlarla takılanlar, markete Ferrari ile gidenlerde var. Sen sürekli kendini kendinden üstteki adamlarla kıyaslarsan sürekli oturup ağlarsın. Sen kendini dünkü sene göre kıyaslayacaksın. Bugün sen dünkü senden bir adım öndeysen doğru yönde gidiyorsun demektir. Ben ilkokulda öğrenci kurulu kararı ile geçmiştim o kadar kötüydü notlarım şuan hayatımda çalışmadan yetecek kadar para kazandıran işler başardım ama Ege Üniversitesini bitirdim bide üstüne.

Hayatta her gün boğaz manzaralı villasında denize karşı kahve içen, kızlarla takılanlar, markete Ferrari ile gidenlerde var. Sen sürekli kendini kendinden üstteki adamlarla kıyaslarsan sürekli oturup ağlarsın. Sen kendini dünkü sene göre kıyaslayacaksın. Bugün sen dünkü senden bir adım öndeysen doğru yönde gidiyorsun demektir. Ben ilkokulda öğrenci kurulu kararı ile geçmiştim o kadar kötüydü notlarım şuan hayatımda çalışmadan yetecek kadar para kazandıran işler başardım ama Ege Üniversitesini bitirdim bide üstüne.
İstikrarlı bir çalışma ile başarabilirisin. Ancak sen bile kendine inanmıyorsan bu çalışma nehire maya çalmak olur.
1. Dönemin sonunda karar veririm o zaman liseyi

Netlerim artmıyor ki hangi liseye gideyim ?
Valla ben obp ile bir anadolu lisesine gitmiştim. İki tane anadolu lisesi vardı ve ben kötü olan, herkesin gözünde serseri yuvası olarak bellenmiş olana gitmiştim. O lisede güzel kişiler de tanıdım mükemmel öğretmenler de. Kötü kişiler de vardı tabii ama onlara bulaşmayınca sorun olmamıştı.

Annem o liseye gideceğimi öğrenince "senden daha adam olmaz, çalışıp iyi yere gitseydin, sen daha okumazsın" gibi şeylerle kafayı bozmuştu. Moralimi çok bozmuştu ama hiç "keşke başka yere gitseydim" falan demedim çünkü güzel geçmişti lisem. Her ne kadar okul için "kötü" deselerde.

Bunu anlatmamdaki amaç her şey göründüğü ya da beklenildiği gibi olmayabilir demek istememdi. "sınavdan düşük aldım, daha benden bir şey olmaz" gibi düşünceler gerçekçi değil, neler olacağı belli olmuyor. 10.sınıfta alan seçerken çok kaygılıydım; eşit ağırlık mı seçsem ya da sayısal mı seçsem diye çok kafa yordum, sonradan fark ettim ki aslında kafaya çok takmamak lazımmış. Ea seçersem yolun sonuna gelirim diye düşünüyordum ama gelmedim, ea seçince dünyanın sonu falan gerçekleşmedi.

8.sınıfta matematik hocamız bize kızıp "sene sonu görüşeceğiz gençler" diyordu başarısız olacağımızı düşünerek. Sene sonu oldu, hiçbir şey değişmedi. Herkes bir şekilde yolunu buldu.

Kafanıza takmayın bu kadar ya, hayat bitecekmiş gibi geliyor ama bitmiyor.

Geri
Yukarı