Online oyun geliştirmek

Bende güzel bir ekip arıyorum. Kuzenime kodlamayı falanda öğrettim. Şu an iki kişiyiz. Fikriniz çok mantıklı. Sanırım bu konuda bir kaç şey yapacağım. [email protected] Lütfen bana ulaşın. Fikirlerinizi belirtin. Diyelim adam bulamadık en son konu açar insanları katılmaya teşvik ederiz.
2D bir telefon oyunu yaparak başlanılabilir aslında ordan para kazanılabilirse de yeni oyun motorları ve bir çok şey satın alınıp daha büyük oyunlar yapabiliriz.

2D bir telefon oyunu yaparak başlanılabilir aslında ordan para kazanılabilirse de yeni oyun motorları ve bir çok şey satın alınıp daha büyük oyunlar yapabiliriz.
2D oyunları basit ama yapılabilir. Bana fikirlerinizi mail hesabım üzerinden ulaştırmaktan çekinmeyin.

Bende güzel bir ekip arıyorum. Kuzenime kodlamayı falanda öğrettim. Şu an iki kişiyiz. Fikriniz çok mantıklı. Sanırım bu konuda bir kaç şey yapacağım. [email protected] Lütfen bana ulaşın. Fikirlerinizi belirtin. Diyelim adam bulamadık en son konu açar insanları katılmaya teşvik ederiz.
Ne bilemem gerekiyor ne arıyorsunuz?

Sizin oyun fikri bulmadan önce oyun programlamayı ve daha sonra Multiplayer oyun programlamayı öğrenmeniz lazım. İkisi birbirine iç içe gözükse de Multiplayer dünyasına girdiğinizde kafanız yanmaya başlıyor.
1603076894997.png
Çünkü yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi her oyuncunun makinasında gördüğü kişilerin farklı rolleri var. Bu roller mantığını kavramak multiplayer'e adım atmak demektir, aksi halde karambole iş yaparsın. Onun için ilk hedefin oyun programlamayı öğrenmek olsun. Oyun motoru seçimini yaptıktan sonra Udemy üzerinde kaliteli kursları bitir. Kendi kendine oyun denemeleri yap, motorun mantığını kavra. Single Player mantığını çözdükten sonra Multi'ye başlamanı öneririm, gerisi çorap söküğü gibi geliyor zaten.

Sürekli CS tarzı oyunlar yapmaya çalışmayın Türkiye'de bile sabotaj ve Zula tarzı oyunlar varken sizin oyununuz oynanmaz. Kimsenin aklına gelmeyen tarzda oyunlar yapın mesela Among Us yeni bir tür oldu birkaç yıl içinde ona benzer bir sürü oyun yapacaklar.

Unity'de tcp üzerinden client ve server bağlantılarını hobi olarak öğrenmiş biri olarak söylüyorum, büyük çaplı projeyi bitirmeniz, bitirseniz bile tutacak bir oyun yazmış olmanızın imkanı yok. Küçük çaplı basit oyunlar üzerinden şansınız daha bol. Aynı bir üstteki postun dediği gibi.

Onu geçtim. Çoğu indie projesi her kafadan bir ses çıkıp, birinin fikri beğenilip, diğerinin beğenilmemesinden zaten üstünde çalışanlar tarafından bölünme oluşuyor. Psikolojik.

Yapabileceğinizin en basiti, yapabiliyorsanız, yazabiliyorsanız, kabiliyetiniz varsa, kurun bir takım, kodlama işi alın dışarıdan. İster oyun üzerine, ister başka türlü. Cebiniz çok daha fazla dolacaktır amacınız paraysa. Ha yok oyun yaptım oldu diye yapıyorsanız, milyonlarca adı duyulmamış indie oyun arasında kaybolmayı göze alıp yapacaksınız, sonucu da büyük ihtimal o olacak zaten.

Bunu bile bile hobi amaçlı solo çalışıyorum ben. Tutarsa ekime, tutmazsa pekime.

Sizin oyun fikri bulmadan önce oyun programlamayı ve daha sonra Multiplayer oyun programlamayı öğrenmeniz lazım. İkisi birbirine iç içe gözükse de Multiplayer dünyasına girdiğinizde kafanız yanmaya başlıyor.
Çünkü yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi her oyuncunun makinasında gördüğü kişilerin farklı rolleri var. Bu roller mantığını kavramak multiplayer'e adım atmak demektir, aksi halde karambole iş yaparsın. Onun için ilk hedefin oyun programlamayı öğrenmek olsun. Oyun motoru seçimini yaptıktan sonra Udemy üzerinde kaliteli kursları bitir. Kendi kendine oyun denemeleri yap, motorun mantığını kavra. Single Player mantığını çözdükten sonra Multi'ye başlamanı öneririm, gerisi çorap söküğü gibi geliyor zaten.
Merak etmeyin bu konuda ileri düzeyde bilgim var.

Öncelikle ilk etapta minimum 1500 TL, eğer ekip adına yayınlayacaksanız büyük bir meblağ para gerekiyor. Steam e oyun vermek 100$, eğer 1 milyon satarsa geri sizlere iade ediyor steam bu parayı.

Eğer ekip adına yayınlayacaksanız şirket kurmalısınız, eğer kazandığınız para 75.000 TL yi geçerse vergi ödemelisiniz.

Eğer online olacaksa oyun bir server'a ihtiyacınız var. Isınmamalı, çünkü 7/24 çalışacak

Oyunu Unity ve ya Unreal Engine üzerinden yapabilirsiniz. Grafik tasarımları için de Blender öneriyorum. Sorunuz varsa sorabilirsiniz, başarılar. Kolay gelsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı