Opera güvenli değil mi?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Tek bir sitenin yorumuyla olmaz. Başka sitelerden de araştırdım ben aşırı sakıncalı bir olayını görmedim. Sadece VPN'i gizlilik odaklı değil diyorlar çoğunlukla. Bütün bilindik VPN markalarının ücretsiz versiyonları da tam gizlilikte sağlamıyor ki. Veri satışını Google'da yapıyor bana kalırsa. Yapmayan mı kaldı kimseye güvenmemek lazım.
Hangi kaynaklardan baktığına bağlıdır. Hiçbir ücretsiz Vpn yazılımı güvenlik ve gizlilik adına bir hizmet de sunmaz zaten. Veri satışını Google'da yapabilir. Hatta başka firmalardan da verilerimizi geri alabilir. Bu yüzden dolayı verilerine daha iyi bir şekilde koruyan şirketlere güvenmen gerekir. Fakat Amerika ve Çin hükümetinin gizlilik politikası bir değildir. Çin hükümeti bünyesinde bulundurduğu şirketlerin sahip olduğu verilere istediği zaman sahip olabiliyor. Devlet yapısı diğer ülkelerden farklı olduğu için halk buna bir şey diyemiyor. Bu yüzden dolayı senin Çin'e giden verin Amerika'ya giden veriden daha tehlikelidir. Ülkelerin gizlilik politikalarını da araştırmanı isterim.
İnternetten ayrıntılı bir şekilde inceleyen ve tarafsız bir şekilde kaynaklarını gösteren sitelere de bakmayı unutmamalısın. Yapmasınlar diye hiç kullanmamak mantık dışıdır. O zaman ya hep ya da hiç düşüncesi ortaya çıkıyor.
Efendi efendi internette dolaştıktan sonra hiçbir şey olmaz.
Bu kimin internette nasıl bir önlem alarak gezdiğine bağlıdır.

Sanaldan alışveriş yaparken eklentisiz tarayıcılarla yapıyorum. Edge'den mesela.
Microsoft'un veri koruma politikası Google'ın kendi politikasından daha iyi olduğunu düşünüyorum. Eklentisiz bir şekilde de kullanarak gizliliğinizi tehlikeye atmayabilirsiniz.
Benim de kafama şüphe düştü. Sizce Brave mi geçsem?
Brave'e geçmekten zarar gelmeyecektir. İsteğine bağlı olarak deneyebilirsin. Eğer herhangi bir sorun olursa ilgili konudan bizimle paylaşabilirsin.

Brave İnternet Tarayıcısı - Technopat Sosyal brave internet tarayıcısını uzun zamandır kullanıyorum. En dikkat çeken özelliği, reklam izledikçe size kripto para kazandırması olabilir. Bugün gelen güncellemesi ile birlikte, artık ülkemiz için de BAT kazanma açıldı. O yüzden size kabaca bu tarayıcı özelliklerini ve kripto para kazanma...

Brave o kadar hoşuma gitmedi benim. Ağır sanki biraz.Hesabı senkronizede yapılmıyor anladığım kadarıyla.
Opera konusunda kafam karışıktı. Bizim adımıza bilenmedik yerlere üye falan mı yapabilme ihtimalleri. Alibaba yapmış mesela. Okuduğum yazı pek hoşuma gitmedi.

Brave o kadar hoşuma gitmedi benim. Ağır sanki biraz.Hesabı senkronizede yapılmıyor anladığım kadarıyla.
Hangi konuda ağırlık hissettiriyor? Hız ya da kişiselleştirme alanında mı?
Hesabı senkronizede yapılmıyor anladığım kadarıyla.
Brave sync ile hem bilgisayardaki hem de telefonunuzdaki verileri eşitleyebiliyorsunuz. Bu özelliği kararlı sürümden kaldırmışlardı. Fakat gelişmiş ayarlardan açabilrisiniz.
Opera konusunda kafam karışıktı. Bizim adımıza bilenmedik yerlere üye falan mı yapabilme ihtimalleri. Alibaba yapmış mesela. Okuduğum yazı pek hoşuma gitmedi.
Bu yüzden dolayı kişisel verilerimiz ile başka yerlerde sahte hesap açılma olasılığı olabilir.

Anladığım kadarı ile konuya bayağı vakıfsınız. Ben yüzeysel araştırma yapmıştım.
Güvenlilik konusunda öneriniz? Saf güvenli bir tarayıcı mı kullanmalı? Yoksa eklentiler ile kişisel güvenlik sistemini oluşturmak mı?
Şimdi millet sizin verinizi ne yapsın diyen vatandaşlara; artık olay öyle değil.
Zilyon çeşit site, banka hesap bilgileri, kişisel sosyal medya hesap şifreleri artık tarayıcı sunucularında saklı. Ve kendi bünyesinde kayıtlı. Basit bir sosyal medya hesabı güme gitse başımıza artık gelmeyen kalmaz. Devir o devir.

Güvenlilik konusunda öneriniz? Saf güvenli bir tarayıcı mı kullanmalı? Yoksa eklentiler ile kişisel güvenlik sistemini oluşturmak mı?
Saf ve güvenli tarayıcıdan kastınız nedir? İlk önce bu konu hakkında ne düşündüğünüzü öğrenmem gerekir. Opera'nın Vpn hizmeti de bir eklenti olduğu için güvenlik sistemi pek mümkün olamıyor gibi. Fakat güvenlik ve gizlilik adına yapılmış eklentiler de bulunuyor.
Şimdi millet sizin verinizi ne yapsın diyen vatandaşlara; artık olay öyle değil.
Zilyon çeşit site, banka hesap bilgileri, kişisel sosyal medya hesap şifreleri artık tarayıcı sunucularında saklı. Ve kendi bünyesinde kayıtlı. Basit bir sosyal medya hesabı güme gitse başımıza artık gelmeyen kalmaz. Devir o devir.
Maalesef bu düşünceleri savunan kişiler, kendi kişisel bilgilerini pek umursamıyorlar. Sanki benim verimi CIA, KGB ya da FBI alırsa ne yapacak diye düşünüyor. Bundan dolayı hala daha verilerini kaptırmaya devam ediyor.

Hani eklenti kurmadan kendi dahili sistemi içinde güvenli diyebileceğimiz tarayıcıdan kastım.
Dünden beri opera ya bakıyorum da körmüşüm. Her yanı özellik dolu. Sosyal medya dahili istemcisi ve haber kaynakları. Tıkladığımız her bir bit veri para.
Ne kadar ek eklenti ile güvenlik sağlasak, tarayıcı gömülü özelliklerin yine veri aşırdığını düşünmeme engel olamıyor. Oturup C öğrenip kendi tarayıcımı yapasım geldi resmen.

Dünden beri opera ya bakıyorum da körmüşüm. Her yanı özellik dolu. Sosyal medya dahili istemcisi ve haber kaynakları. Tıkladığımız her bir bit veri para.
Normalde Opera tarayıcısı Norveç'te geliştirilirken sosyal medya özellikleri bulunmuyordu. Çoğu yeni özellik Çin'e satılmasının ardından geliştirildi.
Hani eklenti kurmadan kendi dahili sistemi içinde güvenli diyebileceğimiz tarayıcıdan kastım.
Vivaldi veya Brave deneyebilirsiniz. Herhangi bir eklenti eklemenize gerek kalmıyor. Sadece Vpn hizmeti sunmuyorlar. Fakat Vpn hizmetleri kullanıcıların nereye girdiklerinin kaydını tuttuğu için pek güvenli gözükmüyor.
Oturup C öğrenip kendi tarayıcımı yapasım geldi resmen.
Şu zamanda yazılır mı pek bilemedim. Çok uğraştırıcı olur.

Tarayıcı yazma fikri tabiki bir atıf tı :)
Brave hiç haz alamadım. Soğuk geliyor. Vivaldi uzun zamandır kullandım. Sanırım tekrar dönebilirim.
ideolojilerini seviyorum aslında. Dikkat ettim de Firefox hiç demiyorsunuz. Özel bir nedeni var mı ? Bizim bildiğimiz yüzeysel bilgilerin haricin de? uBlox eklentisi operaya yükledim. Resmen şanzımanı bozdulan araba gibi gitmiyor. Aşırı ağırlaştı siteler. :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı