Opera GX'ten Slimjet'e geçiş

Öncelikle merhabalar. Bugün uzun zamandır kullandığım Opera GX tarayıcısından özellikle düşük RAM yemesi ile ünlü olan Slimjet tarayıcısına geçtim. Sonuçları en son açıklayacağım. Öncelikle tarayıcı menüsü konusunda Opera bariz bir şekilde üstün. Opera'nın gayet modern ve şık bir arayüzü varken Slimjet internet Explorer'e benzettiğim göz ağrıtan bir tasarım kullanıyor. Reklam engelleyivi konusuna gelirsek iki tarayıcıda da var ve ikisi de işini gayet güzel yapıyor.
Şimdi asıl şaşırdığım kısma geliyorum. Önce Opera GX ile Technopat Sosyal ana menüsü ve YouTube'da video açıkken yaptığım testlerde sistemin %42 RAM yediğini gördüm. Bu da 1.8 GB yapıyor. Ardından sistemi yeniden başlattım ve aynı sayfaları Slimjet ile açtım. Sonuç ne mi? Tam tamına %25 RAM kullanılıyordu. Yani sadece 1GB!
Sonuca gelirsek. 4 GB RAM'lı düşük bir bilgisayar kullandığım için her ne kadar görsellikten ödün verecek olsam da büyük bir performans artışı için Slimjet tarayıcıya geçmiş bulunuyorum. Denemek isteyenler için indirme linki: Fastest web browser that blocks all ads and protects your privacy - Slimjet
Bu arada söylemeyi unuttum Slimjet Chromium tabanlı bir tarayıcı eklentileri tamamen destekliyor. Altta Opera GX ve Slimjet'in ana menülerini paylaştım.
Opera GX:

Ekran Görüntüsü (3).png

Slimjet:

Ekran Görüntüsü (4).png

Son düzenleyen: Moderatör:
Tarayıcının kullanımını nasıl hesaplıyoruz? Ben Brave kullanıyorum ve 3 tane Sosyal sekmesi ve 1 tane 1080p 60 Twitch yayını ile 600 MB civarı gösteriyor, hatalı olabilir mi?

Slimjet'i hiç sevemedim, milattan kalma bir arayüzü var. Bence değmez güzelim arayüzden geçmeye. Bu arada Brave ve Vivaldi'ye de göz atabilirsin, arayüzleri güzel ve kaynak kullanımı Opera'ya göre daha düşük.

Çok az kişi tarafından geliştirildiğini biliyorum. Tek eksisi Chromium güncellemelerini hızlıca alamıyor. Ama gerçekten düşük kaynak tüketiyor. Bu arada yeni sekme sayfasını Chrome gibi yapabilirsiniz.
chrome://settings/tabOptions

Screenshot_8.png

Tarayıcıyı koyu moda almak için Windows 10 koyu modu açabilirsin. Ya da bağlantıda anlattığım yöntem ile yapabilirsin.
Bir de site sizin işletim sisteminizi algılayamıyor. Direkt olarak 32-Bit sürümü kurabiliyor. Ona dikkat etmenizi öneririm.

Slimjet - 32-Bit

Slimjet - 64-Bit

Çok az kişi tarafından geliştirildiğini biliyorum. Tek eksisi Chromium güncellemelerini hızlıca alamıyor. Ama gerçekten düşük kaynak tüketiyor. Bu arada yeni sekme sayfasını Chrome gibi yapabilirsiniz.
chrome://settings/tabOptions

Eki Görüntüle 919388

Tarayıcıyı koyu moda almak için Windows 10 koyu modu açabilirsin. Ya da bağlantıda anlattığım yöntem ile yapabilirsin.
Bir de site sizin işletim sisteminizi algılayamıyor. Direkt olarak 32-Bit sürümü kurabiliyor. Ona dikkat etmenizi öneririm.

Slimjet - 32-Bit

Slimjet - 64-Bit

Evet gerekli temaları uyguladım ve şu an gözüme daha hoş geliyor.
Dark mode VPN gibi uzantıları hemen kurdum zaten.
Son olarak evet 32 Bit kurulmuş. Bunun ne gibi zararları olabilir?

Bu tarz tarayıcılara ben güvenemiyorum. Opera bile daha iyidir öyle söyleyeyim. Popüleritesi olan şirketleşmiş uygulamalar veri toplasa satsa bile en azından güvenlik endişen olmaz. Hem günümüz koşullarında da kullanılacak bir tarayıcı değil gibi. Kullanıcı sayısıda az.
Kendimce yorumladım belki de gerçek anlamda güvenilirdir.

Evet gerekli temaları uyguladım ve şu an gözüme daha hoş geliyor.
Dark mode VPN gibi uzantıları hemen kurdum zaten.
Son olarak evet 32 Bit kurulmuş. Bunun ne gibi zararları olabilir?

Geri
Yukarı