Orijinal ROM Yüklediğim İçin Moto Z Telefonum Garanti Dışı Kaldı

Birincisi lütfen yanlış bilgi vermeyelim ROM atınca IMEI gider.İkincisi ROOT atınca işlemci kontorlü sana geçer. İstersen ANDROİD sistemini bile silebilirsin. Yapmışlığım bile var ve benim gibi ANDROİD sistemini silenler yada telefonu BRICK ' leyenler için sorumluluk kabul etmiyorlar ve bu gibi olayları garanti dışı olay kabul ediyorlar. Lütfen aklı olan bir kullanım klavuzunu okusun. Telefonunun kendi ROM uygulamasıyla bile atsan yine IMEI gidebilir.

Son düzenleme:
Birincisi lütfen yanlış bilgi vermeyelim ROM atınca IMEI gider.İkincisi ROOT atınca işlemci kontorlü sana geçer. İstersen ANDROİD sistemini bile silebilirsin. Yapmışlığım bile var ve benim gibi ANDROİD sistemini silenler yada telefonu BRICK ' leyenler için sorumluluk kabul etmiyorlar ve bu gibi olayları garanti dışı olay kabul ediyorlar. Lütfen aklı olan bir kullanım klavuzunu okusun. Telefonunun kendi ROM uygulamasıyla bile atsan yine paso IMEI gider.
Rom atınca imei bilgileri gitmez. Zamanında Samsung telefonlara bir çok kez Rom attım. Önerilen yazılım dışında bir şeyler yüklemeye çalışırsanız gitme ihtimali var. Ama üreticiler artık imei silinmeyecek şekilde cihaza yazmayı başarıyorlar. Yani bahsettiğiniz imei silme işlemi eskisi kadar kolay değil.

Ayrıca ben cihazıma değil root atmak, recovery mod bile yüklemedim. Neden Rom yükleme ve Root atma işlemini bağdaştırdınız anlamıyorum. Root işlemi yapmaya çalışmadığımı açıkça belirttim zaten.

Bende senin gibi ROM attım eski telefonuma. STOCK ROM' da çok düşük ihtimalle IMEI numaran gider yedeklemediysen. Ama LINEAGE OS gibi ROM 'larda gider. Şu ROOT meselesi ise sana demedim.
Yukarıda yanlış bir bilgi verene dedim.

Anladığım kadarıyla Lenovo veri tabanında bu tür verileri tutuyor. Telefona yazılım atıp internete bağladım an bilgilileri sunucuya yüklüyor sanırım. Ama bahsettiğim Rom dışında Orijinal Android 7.1.1 Rom'u yüklemeyi denedim. Daha başlamadan hata alınca hiç uğraşmadan Android 8.0.0 güncellemesi yaptım. Yani cihaza bahsettiğim Rom dışında işlem yapılmadı :(

Çoğu üretici sunucularında tutuyor zaten bu tarz bilgileri. Yoksa servis sağlayıcılara kalsa çözemezler ve garanti dışı çoğu cihaz serviste onarılır. Cihaza stock ROM dışında ROM yüklemeye çalışırken için bootloader kilidini açmaya çalıştınız mı? Ya da cihazı downgrade (sürüm düşürme) yaptınız mı?. Yüklemeye çalıştığınız ROM dosyalarının linkini atar mısınız bakalım...

Birincisi lütfen yanlış bilgi vermeyelim ROM atınca IMEI gider.İkincisi ROOT atınca işlemci kontorlü sana geçer. İstersen ANDROİD sistemini bile silebilirsin. Yapmışlığım bile var ve benim gibi ANDROİD sistemini silenler yada telefonu BRICK ' leyenler için sorumluluk kabul etmiyorlar ve bu gibi olayları garanti dışı olay kabul ediyorlar. Lütfen aklı olan bir kullanım klavuzunu okusun. Telefonunun kendi ROM uygulamasıyla bile atsan yine paso IMEI gider.

Stock ya da custom ROM atarken, cihazı ROOT yaparken IMEI gitmez. Bunu nadir de olsa eski Samsung cihazlarda görüyorduk. Şimdi böyle bir sorun yok. Custom rom yüklerken içindeki Android sistemini silip başka sistem yüklüyoruz amacımız bu zaten... 😉

HTC10, LG G3, Samsung S3, Samsung S6, Xiaomi Redmi 5 Plus gibi cihazlara yüzlerce defa ROM atıp, ROOT yapmışımdır hiç birinde IMEI adresi gitmedi. Hatta çok brick cihaz kurtardım onların IMEI adresi bile yerinde duruyordu. Konudan bağımsız yanlış bilgilendirme yapıyorsunuz.

Son düzenleme:
Cihaza stock ROM dışında ROM yüklemeye çalışırken için bootloader kilidini açmaya çalıştınız mı?
Cihaza stock Rom dışında yükleme yapmaya çalışmadım. Sadece stock Rom ile sürüm düşürmeye çalıştım. Yüklemeyi başlatmadan hata verince riske girmeyip eski Rom'u geri yükledim.
Stock Android 7.1.1: XT1650-03_GRIFFIN_RETUS_7.1.1_NPLS26.118-20-5-8_cid50_subsidy-DEFAULT_regulatory-DEFAULT_CFC.xml

Stock Android 8.0: GRIFFIN_OPL27.76_71_2_3_cid50_subsidy_DEFAULT_regulatory_DEFAULT_CFC.xml

Bahsettiğim işlemi yapalı neredeyse bir sene oldu. Elimde sadece orijinal dosya isimleri var.

Çoğu üretici sunucularında tutuyor zaten bu tarz bilgileri. Yoksa servis sağlayıcılara kalsa çözemezler ve garanti dışı çoğu cihaz serviste onarılır. Cihaza stock ROM dışında ROM yüklemeye çalışırken için bootloader kilidini açmaya çalıştınız mı? Ya da cihazı downgrade (sürüm düşürme) yaptınız mı?. Yüklemeye çalıştığınız ROM dosyalarının linkini atar mısınız bakalım...

Stock ya da custom ROM atarken, cihazı ROOT yaparken IMEI gitmez. Bunu nadir de olsa eski Samsung cihazlarda görüyorduk. Şimdi böyle bir sorun yok. Custom rom yüklerken içindeki Android sistemini silip başka sistem yüklüyoruz amacımız bu zaten... 😉
Cihaza ROM atarken bir ihtimal IMEI gider dedim ben. ROOT atınca tabiiki de IMEI gitmez. Sadece işlemci/ işletim sistemi kontrolü sana geçer ve sen telefona sistemik arıza verirsen garanti veren firmanın sorumluluğu dışına çıkar.

Bende senin gibi ROM attım eski telefonuma. STOCK ROM' da çok düşük ihtimalle IMEI numaran gider yedeklemediysen. Ama LINEAGE OS gibi ROM 'larda gider. Şu ROOT meselesi ise sana demedim.
Yukarıda yanlış bir bilgi verene dedim.
Lineage OS dahil birçok rom attım ama imei hala yerli yerinde.

Cihaza ROM atarken bir ihtimal IMEI gider dedim ben. ROOT atınca tabiiki de IMEI gitmez. Sadece işlemci/ işletim sistemi kontrolü sana geçer ve sen telefona sistemik arıza verirsen garanti veren firmanın sorumluluğu dışına çıkar.
İhtimal vermeden IMEI gider şeklinde konuştunuz yukarda yazdıklarınızı okuyabilirsiniz. IMEI işlemi ve ROM işlemleri birbirininden bağımsız. Stock veya custom ROM atarken IMEI adresi gitmez. Forumlarda gördüğünüz çoğu IMEI gitti diye yakınanlar işlemi doğru yapmayan kişilerdir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı