Garanti kapsamindaki ürünün iadesi/değişimi

mert kesler

Centipat
Daha fazla  
Selam öncelikle. HP X24C model bir monitör almıştım yaklaşık bir ay kadar önce. Ilk geldiğinden beri güç kablosunda temassizlik var dı. Bir şekilde hallolmuştu ancak tekrardan sorun çıkardı ve düzelmedi. Kısacası görüntü alabilmek icin kabloyu belli bir acida tutmam gerekiyor falan uzun iş. Sorunun kabloda olduğunu düşünüyorum ki inşallah kablodadır. Yarin gidip durumu anlatacağım ve yeni kablo alacağım ancak aklıma takılan bir soru var. Yeni kabloya masraf etmek yerine ben kablonun yenisini onlardan isteyebilir miyim? Ve ya ayıplı ürün olduğu için (garanti kapsamında) ürünü iade veya değişim isteme hakkım var mı? Zaten o fiyata daha iyi monitor alabiliyorum ve şu an böyle bir sorun varken iade edip baska bir modele geçersem daha iyi olabilir.

Hocam tüketici ürünü satıcıya ayıplı ürün diye bildirdikten sonra kanuna göre aksini ispatlamak satıcıya aittir. Satıcıyla iletişime geçip ürünü servise yollayabilirsiniz, sonucunda ortada bir ayıp var ve kanuna göre de ilk 6 ay içerisinde ortaya çıkan kusur ilk gün var gibi kabul ediliyor yani ilk gün ile 5. Ay arasında hiçbir fark yok.

Tek sorun satıcının bunu kullanıcı hatası olarak kabul edebileceği ama dediğim gibi ispat yükümlülüğü satıcının ve bir kablo için uğraşmayabilirler. Geçmiş olsun

Ürünün tarafınıza tesliminden itibaren 6 aylık süreçte ortaya çıkan ayıplar teslim tarihinde var olduğu sayılır. Malın ayıplı olmadığının ispatı da satıcıya aittir. Ayrıca ayıp ortaya çıkar çıkmaz da satıcıya bildirim yükümlülüğü tüketiciye aittir. Makul sürede bildirimi yapmazsanız ürünü bu haliyle kabul etmiş sayılırsınız.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun - Madde 10 (İspat Yükü)
Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz.

Türk Borçlar Kanunu - Madde 223 (Gözden Geçirme ve Satıcıya Bildirme)
Alıcı, devraldığı satılanın durumunu işlerin olağan akışına göre imkân bulunur bulunmaz gözden geçirmek ve satılanda satıcının sorumluluğunu gerektiren bir ayıp görürse, bunu uygun bir süre içinde ona bildirmek zorundadır.

Alıcı gözden geçirmeyi ve bildirimde bulunmayı ihmal ederse, satılanı kabul etmiş sayılır. Ancak, satılanda olağan bir gözden geçirmeyle ortaya çıkarılamayacak bir ayıp bulunması hâlinde, bu hüküm uygulanmaz. Bu tür bir ayıbın bulunduğu sonradan anlaşılırsa, hemen satıcıya bildirilmelidir; bildirilmezse satılan bu ayıpla birlikte kabul edilmiş sayılır.

Bugün gittik konuştuk. Ben tabii sadece kabloyla gittim. Sorunun kabloda olduğunu düşünüyorum yeni kablo verebilir misiniz dedim. Bendekini aldılar oradan verdiler bir tane kablo sıfır değil ama. Sıkıntı degil benim icin olsun da. Monitoru getirseydiniz denerdik oyle alirdiniz dediler ama ben bilerek kabloyla gittim. Yeni kabloyla evde deneyecektim yine olmazsa sorun soket de diye monitörü götürecektim bu mantikla hareket ettim. Nys kabloyla geldim simdi denedim çok şükür oldu. İnşallah daha sıkıntı çıkmaz şu an memnunum. Ancak başka bir zaman farkli bir nedenden garantiye göndermem gerekirse kutunun icine orijinal guc kablosunu koyamayacagim şimdi. Bu sıkıntı çıkartır mı acaba? Bir de şey beni korkuttu simdi yeni olduğu icin orijinal kablo acaba tam oturtamadim mi? Şu anlık durum bu.

Yeni konular

Geri
Yukarı