Orta Sınıf Vatandaşların Sömürülmesi

Orta sınıf diye bir şey yıllar önce bitti zaten. Ya zenginsin yada fakirsin. Yoksulluk sınırının 7.229,49 TL olduğu bir ülkede hangi orta sınıftan bahsediyorsunuz? Kaçımızın evine her ay bu kadar para giriyo?

Gerçekten şuan tüm parti ve vakıf, kuruluş, dernek vb. hepsine bakın herkes fakirler için bir şeyler vaad ediyor ve uygulamaya alıyor. Orta sınıf vatandaş için hiçbir uygulama veya proje yok. Tek dertleri nelere zam yapıp ne kadar daha çok vergi alırız. Çünkü zamlar zengini etkilemediği gibi bedava yaşayan fakirleri de etkilemiyor. Mesela geçmiş yıllarda 5kg teneke yağ 12-15 lira iken de fakir bedava alıyordu şimdi 35-40 lira yine fakir bedava alıyor.
Hocam orta kesim diye bir şey yok yok. Örneğin yaşadığınız şehirde ki arabaları bir izleyin, kaç tane iyi araba, kaç tane kötü araba var. 100 tane iyi araba varsa anca 5 tane kötü araba vardır. Millette para var, olmayan zaten fakir. Orta halli kaç kişi iyi durumda yaşıyor? Yaşayamadığı için zaten orta halli olmuyor.

Fakirin açlıktan kırıldığı bir ülkede, fakire yardım yapılıyor ben fakiri beslemek istemiyorum (zaten alınan verginin birkaç belediye dışında fakire gittiğini de zannetmiyorum) demek de garip.
Ha orta sınıf denen kesim çoktan bitti bu ülkede, artık ya zenginsin ya da fakir.
Siyasi görüşünüz her türlü şey olabilir fakat en azından sosyal devlet anlayışının olmasının zorunlu olduğunu görebilirsiniz.

Hocam orta kesim diye bir şey yok yok. Örneğin yaşadığınız şehirde ki arabaları bir izleyin, kaç tane iyi araba, kaç tane kötü araba var. 100 tane iyi araba varsa anca 5 tane kötü araba vardır. Millette para var, olmayan zaten fakir. Orta halli kaç kişi iyi durumda yaşıyor? Yaşayamadığı için zaten orta halli olmuyor.
Ben size katılmıyorum, insanlar hayatlarından ödün vererek o arabaları alıyorlar. Eskiden baba çalışır anne ev hanımı olur 5-7-10 çocuk bakardı. Şimdi anne baba çalışıyor 1 veya 2 çocuk bakıyor aile yaşamı minimum seviyeye indiği için o arabayı annenin çalıştığı parayı kredi ödeyerek alıyor. Ha bana derseniz ki X kişisi bastı parayı nakit 150-200 bine araba aldı hadi bi nebze katılayım desem lakin hala 1 araba almayı arabaya binmeyi neden hala lüks görüyorsunuz? Ben insanların telefon, araba, ev, pc, tatil gibi normal olan ihtiyaçları için lüks sayılmasını gerçekten anlamıyorum. Ne yapalım 1 kuru ekmekle 1 kuru soğanla karın mı doyuralım? Lütfen artık ihtiyaç olan şeyleri lüks görmekten vazgeçin.

Ben size katılmıyorum, insanlar hayatlarından ödün vererek o arabaları alıyorlar. Eskiden baba çalışır anne ev hanımı olur 5-7-10 çocuk bakardı. Şimdi anne baba çalışıyor 1 veya 2 çocuk bakıyor aile yaşamı minimum seviyeye indiği için o arabayı annenin çalıştığı parayı kredi ödeyerek alıyor. Ha bana derseniz ki X kişisi bastı parayı nakit 150-200 bine araba aldı hadi bi nebze katılayım desem lakin hala 1 araba almayı arabaya binmeyi neden hala lüks görüyorsunuz? Ben insanların telefon, araba, ev, pc, tatil gibi normal olan ihtiyaçları için lüks sayılmasını gerçekten anlamıyorum. Ne yapalım 1 kuru ekmekle 1 kuru soğanla karın mı doyuralım? Lütfen artık ihtiyaç olan şeyleri lüks görmekten vazgeçin.
Sen şaka yapıyorsun galiba yada orta sınıfım diye zengin olarak bizi yiyorsun. Bir araba, ev, tatil fiyatlarından haberin yok sanırsam. Bunlar lüx sayılmıyor da ne sayılıyor acaba? Ev ihtiyaçtır tamam ona eyvallahta en ucuz araba 120-130 bin TL'den başlıyor. Araba zorunlu ihtiyaç değil, tatil ihtiyaç değil, PC ihtiyaç değil olsada olur olmasada. Boş konuşmazsanız sevinirim.

Sen şaka yapıyorsun galiba yada orta sınıfım diye zengin olarak bizi yiyorsun. Bir araba, ev, tatil fiyatlarından haberin yok sanırsam. Bunlar lüx sayılmıyor da ne sayılıyor acaba? Ev ihtiyaçtır tamam ona eyvallahta en ucuz araba 120-130 bin TL'den başlıyor. Araba zorunlu ihtiyaç değil, tatil ihtiyaç değil, PC ihtiyaç değil olsada olur olmasada. Boş konuşmazsanız sevinirim.
Hayatının geri kalanını hiç uyumadan geçirirsen bu dediğine inanacağım. Her ne kadar uyku bedeni dinlendiriyorsa tatil de zihni dinlendiriyor çünkü. Ulaşım da madem bir ihtiyac değil, devlet aptal mı milyonlar harcayıp yollar, köprüler, tüneller yapıyor? Madem bilgisayar da ihtiyaç değil, devlet daireleri de aptal galiba, hepsi elektronik ortama taşıdı sistemlerini çünkü. Hem de o kadar para harcanıyor bunlar için de. Bir daha bak bakayım o mu boş konuşmuş sen mi. Artık mağarada yaşamıyoruz herhalde.

Piyasadaki araçların kaç tanesi sıfır ki? Çoğu vatandaş ikinci el alıyor ve genel aralık da 40 ila 70 bin tl arası. Ayrıca araba ihtiyaç değil demişsiniz. Bazı insanların işi araba gerektirebiliyor. Örneğin babam pastanecilik yapıyor, börekleri bazen hazır alıyor bunu götürüp getirmesi için araba lazım, Ustanın yaptığı çeşitli mamuller var bunun için un, yağ gibi şeylere ihtiyaç oluyor. Bunları da yine arabayla gidip temin ediyor. Bunun gibi araba ihtiyacı olan çok iş var. Ayrıca insanların sadece karın tokluğuna mı yaşaması gerekiyor? Her insan kendini mutlu edecek, işini kolaylaştıracak şeyleri ister. Bunda anormallik aramaya gerek yok.

Boş konuşan şuan sensin, o zaman at telefonunu pc ni çöpe, her yere yaya git, tatile hiç gitme hayatında 1 göz oda da dünyadan kopuk yaşa. Yapabilir misin? Ya artık hastaneye bile e-devletten sıra alıyorsun, tüm banka işlemleri internetten sen nasıl bunlar ihtiyaç değil dersin? İşte sizin gibi beyinler bunları lüks gördüğünden bu haldeyiz ya zaten. Gelişmiş toplumlarda 990dolara (kendi para birimi ile 990 birime) satılan iphone bizde 10bin TL..aynı şekilde 20 bin dolara (kendi para birimi ile 20bin birime) satılan araba bizde 200bin TL. Hal böyle olunca sana pahalı gelip lüks görünüyor işte.

Hayatının geri kalanını hiç uyumadan geçirirsen bu dediğine inanacağım. Her ne kadar uyku bedeni dinlendiriyorsa tatil de zihni dinlendiriyor çünkü. Ulaşım da madem bir ihtiyac değil, devlet aptal mı milyonlar harcayıp yollar, köprüler, tüneller yapıyor? Madem bilgisayar da ihtiyaç değil, devlet daireleri de aptal galiba, hepsi elektronik ortama taşıdı sistemlerini çünkü. Hem de o kadar para harcanıyor bunlar için de. Bir daha bak bakayım o mu boş konuşmuş sen mi. Artık mağarada yaşamıyoruz herhalde.
Olaya genel olarak bakıyorsun. Tatile gitmedin birşey oldu mu? Evinde bilgisayarın yok birşey oldu mu? Hiçbir şey olmadı, olmazda. Araban var cebine zarar, araban yok cebine kalıyor. Olayı neden devlete çektin anlamadım. Zevk için yapılan herşey lükstür bu kadar basit. Biz burda kişisel olarak konuşuyoruz. Dediklerin çok farklı birşey. Konuyu baştan sona okuyup ona göre cevap yaz bence.
Boş konuşan şuan sensin, o zaman at telefonunu pc ni çöpe, her yere yaya git, tatile hiç gitme hayatında 1 göz oda da dünyadan kopuk yaşa. Yapabilir misin? Ya artık hastaneye bile e-devletten sıra alıyorsun, tüm banka işlemleri internetten sen nasıl bunlar ihtiyaç değil dersin? İşte sizin gibi beyinler bunları lüks gördüğünden bu haldeyiz ya zaten. Gelişmiş toplumlarda 990dolara (kendi para birimi ile 990 birime) satılan iphone bizde 10bin TL..aynı şekilde 20 bin dolara (kendi para birimi ile 20bin birime) satılan araba bizde 200bin TL. Hal böyle olunca sana pahalı gelip lüks görünüyor işte.
Konu, orta halli geliri olan kişiler için açılmış bir konu. Diyoruz ki ya zenginsin ya fakir. Paran varsa alırsın, yoksa alamazsın. Parası olmayan bir insan bunları alamıyorsa yinede yaşamaya devam ediyor. Çevrenizde ki herkes zengin heralde hiç yoksul insan görmemişsiniz. Senin vazgeçilmezin olabilir saydıkların ama başkaları yapamıyor. Bana diyorsun ya PC'ni çöpe at kopuk yaşa, bilgisayarı, telefonu olmayan insanlar var onlar nasıl yaşıyor kopuk peki? Bunun cevabını ver bir zahmet?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı