Ortaokulda bana zorbalık yapan sınıf arkadaşlarımla lisede yine denk gelmek

Ben bu yıl 11'e geçiyorum ve okulumu değiştireceğim fakat şöyle bir durum var ki benim gideceğim okulda hep ortaokuldan sınıf arkadaşlarım var. Ben ortaokuldayken çok utangaç bir kızdım kimseyle konuşamazdım, selam veremezdim. (şu an bu kadar olmasa da hâlâ utangacım karşı taraf bana yanaşmadıkca birileriyle konuşamıyorum😪) derste bildiğim sorularda parmak bile kaldırmıyordum. Sınıfın hanım kızı diyorlardı bana. Ben sınıftakiler gibi değildim. Onlar sosyaldi. Bu yüzden ben dikkat çekiyordum çünkü farklıydım. Beni hedef almışlardı benimle hep dalga geçtiler küçük düşürdüler. Fakat ben onlara tek bir şey bile diyemedim her gün ağladım. Ortaokul hayatım onlar yüzünden zehir oldu. Hatta mezuniyet günü sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi benimle arkadaş gibi konuştular. Neyse, sonrasında liseye geçtim tabii 2 yıl onlarsız geçirdim ve rahatladım. Çünkü onlardan nefret ediyorum. Fakat bu yıl başka okula geçiyorum ve onlarında o lisede olduğunu öğrendim açıkçası korkuyorum ya aynı sınıfa düşersem ne yaparım diye düşünüyorum fikri olan var mı?

Ne gibi bir tavsiye vermemizi istiyorsun ki? Biz ne diyebiliriz bu durumda? Onlara karşı kullanabileceğin en büyük koz takmamak. Takmayacaksın, bu kadar basit. Muhtemelen sana bunları söylediklerinde senin bunları içten içe dert ettiğini biliyorlar o yüzden tepene çıkıyorlar. Ama umursamazsan bir süre sonra sıklıcaklar zaten. Ezdirme kendini sende insansın, karşındakilerde insan. Her söylenileni kafaya takma. Eğer öyle yaparsan ileride daha büyük sorunlarda ortaya çıkar. Psikolojikmen'de etkilenirsin. En kötü sınıfını değiştirirsin. Olmadı mı? Ailene danışırsın. Yine mi çözemedin okul değiştirirsin ne olacak yani, dünyanın sonu değil herşeyin çözümü var. Ama diğer arkadaşların dediği gibi seni hatırlayacaklarını bile sanmıyorum. Hatırlasalar bile liseye geçmişler artık, bir şeye benzemişlerdir herhalde.

Son düzenleme:
Eğer hala akıllanmamışlarsa...

1625175986364.png

İnsanlar nedense okulda maruz kaldıkları durumu ailelerine ya da okul yönetimine bildirmeyi eziklik sanıyor ya da çekiniyor. Eğer böyle düşünüyorsan aklından at bunu.

Zorbalığa devam ettikleri taktirde okul idaresine durumu bildir. Ha, yine devam mı ediyorlar ya da okul idaresi zorbalığa göz mü yumdu aileni okula çağır, Valiliğe ve İl Eğitim Müdürlüğüne şikayette bulunacağınızı belirtin.

Zorbalık konusunda tavrım gerçekten çok nettir. Ufacık bir zorbalığa tahammül edemem asla.

Lisede farklı oluyor 9. sınıf dışında. Bence sorun çıkarmazlar çıkarırlarsa siz de çıkarın. Altta kalmayın.

Geri
Yukarı