Oruç tutacak mısınız?

Kim tutuyor ve kim tutmuyor kimseyi ilgilendirmemeli ancak bizim ülkemizde millet o kadar gelişmiş değil. Tutmazsan bıcaklanabilirsinde!
Biz burada sohbet ediyoruz hocam. Kimseyi yadırgadığımız yok. Haberi okurken Erzurumu okuduktan sonrasını okumadım. Her şehir aynı değil. Mesela Adanaya gelin oruç tutup tutmamanız kimseyi ilgilendirmez.

Arkadaş sohbet, muhabbet olsun diye konu açtığını belirtmiş zaten.
Anlamamakta ısrarcılar hocam.

Biz burada sohbet ediyoruz hocam. Kimseyi yadırgadığımız yok. Haberi okurken Erzurumu okuduktan sonrasını okumadım. Her şehir aynı değil. Mesela Adanaya gelin oruç tutup tutmamanız kimseyi ilgilendirmez.

Anlamamakta ısrarcılar hocam.
Bizde sohbete katkı olsun diye yazık belki bir yobaza denk gelir.

Ramazan başlamadan 1 gün önce hasta oldum, 1. gün zorladı sahurunda da bir şey yememiştim ama tuttum, dün ve bugün tutmadım yarın tutacağım.
Tutmadığın günleri telafi edecek misin?

Oruç tutmamanın cezası, bir güne bir gün tutmaktır. Mazereti varsa oruç tutmaz, gününe gün kaza eder. Hastalanırsa bozar, yine bir gün kaza eder. Hiç oruç tutmazsa yine gününe gün kaza eder; ama niyetli orucunu hiç mazereti yokken, kasıtlı olarak bozmak suçtur diyor Islam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tutmadığın günleri telafi edecek misin?

Oruç tutmamanın cezası, bir güne bir gün tutmaktır. Mazereti varsa oruç tutmaz, gününe gün kaza eder. Hastalanırsa bozar, yine bir gün kaza eder. Hiç oruç tutmazsa yine gününe gün kaza eder; ama niyetli orucunu hiç mazereti yokken, kasıtlı olarak bozmak suçtur diyor Islam.
Etmeyeceğim.

Karışık tutacağım, yani 30 gün boyunca canım isterse sahura kalkıp niyet edip tutacağım, canım istemezse normal hayatıma devam edeceğim, 3 gün boyunca tuttum mesela, ama yarın tutmayacağım biraz ara vereceğim cumartesi devam ederim.

Oruç tutmayı bırakmak zorundayım bu sene. Okulda düştüm ayağımı kırdım. Doktorlar ilaç vs. vereceği için bu sene oruç tutamayacakmışım maalesef. Sizinde tuttuğunuz oruçları Allah kabul etsin inşallah.

Geri
Yukarı