Osmaniye'de niye gelişme yok ?

1 saat uzaklıktaki İskenderun ilçe ise Osmaniye dünyanın en büyük köyüdür. Buranın halkı kadar Bisan tipi bisiklete düşkün memleket görmedim. Bir ara deniz hasretini gidermek için komşu ilçe Hatay'ın Erzin ilçesine göz koymuş Osmaniye'ye dahil etmek istemişlerdi. :D

İskenderun'un ilçe olması politik sebeplere dayanıyor. Yalnızca Osmaniye değil birçok ilden daha büyük.

Çünkü küçük bir il. Ancak özellikle Fakıuşağı tarafında gelişmeleri görebilirsiniz. Ben lisede okurken hiçbir şey yoktu Fakıuşağı kesiminde. Şu an gerçekten modern ve bakınca göze hoş gelen yerlere dönüşmüş durumda. Bahsettiğiniz şeylerin ise yönetimle hiç ilgisi yok. Zaten yaşamayan arkadaşlar yönetime laf atmış ancak birçok ile oranla daha iyi bir şekilde yatırım yapılıyor şehirde. Özellikle de Hatay'a...

Yalnızca küçük bir il. Hepsi bu.

Askerliğimi Osmaniye'de yaptım. Çarşıya iki kez çıktım, üçüncüye çıkasım gelmedi[emoji1] Devlet Bahçeli'nin gayretleriyle il olduğunu hissettiriyor. En büyük avantajı etrafındaki büyük il ve ilçelere çok yakın olması. Çok sıkıldığınızda buralara gidip kafa dağıtabilirsiniz.

Osmaniye'ye sistemimi sattım. Gayet güzel yaşanılabilecek bir yer olduğundan bahsetmişti. Üniversite felan yapılmış, gelişme var diyordu.
Üniversite var da 1 tane var. Ama burada yaşaması ucuz o doğru.
Ocean Blue'yi zaten kolay kolay bulamazsın Osmaniye olmasıyla alakası yok. Diğer konuda, talep varsa getirirler. Bu bilgisayar parçası olur, paket olur farketmez. İstek yoksa hiçbir firma/kurye satılmayacağını bile bile taşımaz o malı.
Tüh be :)

Askerliğimi Osmaniye'de yaptım. Çarşıya iki kez çıktım, üçüncüye çıkasım gelmedi[emoji1] Devlet Bahçeli'nin gayretleriyle il olduğunu hissettiriyor. En büyük avantajı etrafındaki büyük il ve ilçelere çok yakın olması. Çok sıkıldığınızda buralara gidip kafa dağıtabilirsiniz.
Haha kafa dağıtacak yer olsa tamam diyecem :D :D

Osmaniye'nin normalde ilçe olması gerekirdi. İskenderun ilçe olmasına rağmen Osmaniye gibi birçok ilden daha büyük. Osmaniye'nin bitki örtüsü yer fıstığı başka hiçbir şey aramayın. Son olarak, senin soruna gelecek olursak; Osmaniye nüfusunun büyük bir bölümü 40 yaşından küçük ve günlerinin 4/2 sini Erzin (Hatay), Payas (Hatay), Dörtyol (Hatay) geçirmektedir. Kısacası sadece gece barınmaya Osmaniye'ye geliyor diyebiliriz.
Günlerinin 4/3 veya 4/4 Osmaniye'de geçiren biri varsa büyük ihtimal Organize sanayide çalışmaktadır. Yada emeklidir ve Osmaniye'nin yerlisidir. Halk girişimciliğe açık değil. Osmaniye'nin en gelişmiş yerleri; Bahçe ve Zorkundur.

İskenderun'un ilçe olması politik sebeplere dayanıyor. Yalnızca Osmaniye değil birçok ilden daha büyük.

Çünkü küçük bir il. Ancak özellikle Fakıuşağı tarafında gelişmeleri görebilirsiniz. Ben lisede okurken hiçbir şey yoktu Fakıuşağı kesiminde. Şu an gerçekten modern ve bakınca göze hoş gelen yerlere dönüşmüş durumda. Bahsettiğiniz şeylerin ise yönetimle hiç ilgisi yok. Zaten yaşamayan arkadaşlar yönetime laf atmış ancak birçok ile oranla daha iyi bir şekilde yatırım yapılıyor şehirde. Özellikle de Hatay'a...

Yalnızca küçük bir il. Hepsi bu.

Anne memleketim ve büyük ablam orada olduğu için bir yarım oraya ait sık sık giderim. :) Fakıuşağı tarafları evet özellikle üniversite sayesinde epey gelişti ama daha şehirleşme adına çok eksikler var. İl olduktan sonra epey göç aldı güneydoğudan kapağı atan artık Adana, Mersin yerine daha yakın diye Osmaniye'ye geldiğinden şehirlerin çehresi de değişiyor. Değişmeyen tek şeyler üstte belirttiğim gibi bisiklet deliliği ve halen çarşı da şalvar giyen dayılar. :D

Osmaniye'nin bitki örtüsü yer fıstığı başka hiçbir şey aramayın.

Şekerli Osmaniye simidi ve şalgam ilk gittiğimde olmazsa olmazımdır. Bunları unutmayalım. :)

Bahsettiğim şalvarlı dayılar bizim Dörtyol'da da gezerdi bundan 10 yıl öncesine kadar ama artık giymez oldular. Daha 10 yıl öncesine kadar uzun saçlı erkeklere "kız mısın saç uzatıyorsun" derler, dövme piercing yaptıranlara uzaylı görmüş gibi bakarlardı, gençlerin takılacağı cafeler hak getireydi. Son 5 sene içerisinde bizim orayı tanıyamaz oldum. Her tarafa cafe açılmış tip tip insanlar üstelik üniversite'de şehir dışında yani değişenler yerli halk olunca bir garipsedim. Osmaniye'de değişim geçiriyor ama Hatay ilçeleri kadar değil dediğin gibi orada kültürel geleneklere biraz daha bağlılar.

Son düzenleme:
Benim Dörtyol'daki akrabalarım hala aynı herhangi bir değişim yok. :D İnsanlara bağlı ve şehirle ilgisi yok. Yoksa kulak üstü kulaklık taktığım için beni dövmek isteyen üç beş yobaz da bilin bakalım nereden çıktı... İskenderun'da yaşamıştım böyle bir olayı. Dediğim gibi kişilerle ilgili bir durum. :)

Bahsettiğim şalvarlı dayılar bizim Dörtyol'da da gezerdi bundan 10 yıl öncesine kadar ama artık giymez oldular. Daha 10 yıl öncesine kadar uzun saçlı erkeklere "kız mısın saç uzatıyorsun" derler, dövme piercing yaptıranlara uzaylı görmüş gibi bakarlardı, gençlerin takılacağı cafeler hak getireydi. Son 5 sene içerisinde bizim orayı tanıyamaz oldum. Her tarafa cafe açılmış tip tip insanlar üstelik üniversite'de şehir dışında yani değişenler yerli halk olunca bir garipsedim. Osmaniye'de değişim geçiriyor ama Hatay ilçeleri kadar değil dediğin gibi orada kültürel geleneklere biraz daha bağlılar.
İskenderun (Akçay, Bekbele, Akarca, Sakıt) şalvarlı dayılar hala mevcut. Bende giyiyorum.

Şalvar giyilir elbette fakat AVM içerisinde gezenler falan oluyor komik görüntü oluşuyor. :D Ev içinde giy bağ bahçe işin varsa giy ona bir şey demem. Ama çarşının ortasında giydin mi don atlet giymiş insan görmüş gibi oluyorum. Belki de bende bir sorun var. :D Bir ara şalvar moda olmuştu şimdi yerini yıkandıktan sonra paçaları çekmiş gibi duran dar pantolonlara bıraktı. :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı