Ostim Teknik Üniversitesi nasıldır?

REDJ3ULL

Hectopat
Selam öncelikle, seneye üniversiteye gideceğim. Aklımda Ostim teknik var ve %50 bursu gözüme kestirdim. Ostim'de olanlar veya bilenler için soruyorum, derslerde başarısızlık olduğunda veya bile bile sınavları zor yapıp burs iptaline olanak sağlayanlar oluyor mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer aradığın cevabı burada bulamazsan LinkedIn üzerinden Ostim Teknik üniversitesinde okuyan kişilere mesaj atabilirsin. En iyi onlar cevaplar diye düşünüyorum.

Selam öncelikle, seneye üniversiteye gideceğim. Aklımda Ostim teknik var ve %50 bursu gözüme kestirdim. Ostim'de olanlar veya bilenler için soruyorum, derslerde başarısızlık olduğunda veya bile bile sınavları zor yapıp burs iptaline olanak sağlayanlar oluyor mu?

Son 10 yıl içerisinde türemiş üniversite görünümlü dershanedir.
Hedeflerinizi daha yüksek tutmanızı tavsiye ederim.

X üniversitesi iyi midir diye bir soru sormak saçma olur. Şöyle sorabilirsin Y bölümünü okuyacağım X üniversitesinde okumak iyi midir? Hangi bölümü düşünüyorsun.

Yazılım mühendisliği.

Yazılım mühendisliği için belli başlı güzel üniversiteler var. Öncelikle kendine hedef belirlemelisin. Özel üniversite düşünüyorsan Çankaya Üniversitesi'ni tercih edebilirsin. Çok kaliteli bir üniversitedir. Ya da Fırat Üniversitesi'nin UOLP programı var. 2 yıl Fırat üniversitesinde 2 yıl Sam Houston State üniversitesinde Amerika'da eğitim alıp iki üniversiteden de lisans diploması alabilirsin. Devlet üniversitelerinden de Sakarya Üniversitesi'nin yazılım bölümündeki hocalar falan çok iyi. Fırat Üniversitesi'nin yazılım bölümü de çok iyi ve piyasada bilinen saygın bir bölüm. Ama şehir olarak sıkıntılı bir yerde eğer şehiri önemsemiyorsan kesinlikle Fırat'ı tavsiye ederim. İnönü Üniversitesi yazılım da güzel. Bunların dışında ilk 50.000 sıralamadaki yazılım bölümleri de zaten iyi ODTÜ falan onların kalitesini bilmeyen yoktur.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümündeyim fakat şu an hazırlık okuyorum. Epeyce araştırma şansım oldu ve okuyanlarla da fazlasıyla konuştum. Elektrik-Elektronik için genel anlamda olumlu konuştular yazılım ve bilgisayar hakkında da İngilizce olan bölümlerde çok fazla yabancı olduğundan sınıfların dolup taştığını Türkçe bölümlere göre biraz daha sıkıntılı olduğunu duydum. Kampüs de çok iyi durumda değil yenisinin yapılacağını söyleniyor ama ne zaman bilen yok. Eğer bu okula gelirsen ve ingilizce bölüm tercih edersen hazırlığı kesinlikle atlamanı öneririm. Hazırlığı atlayacak düzeyde İngilizcen yoksa da direkt Türkçe bölüm tercih et. Hocalar iyi fakat hazırlık farklı bir kampüste fakat kampüs dediğime bakma dershaneden hallice bir yer ve etrafında kocaman binalar dışında bir şey yok yiyecek bir şey bile bulamıyorsun. Onun dışında olumlu şeyler de var mesela staj imkanları iyi, mütevelli heyeti iyi, deneyimli hocalar da var. Eğer devlet okulları tutmuyorsa tercih edebilirsin.

derslerde başarısızlık olduğunda veya bile bile sınavları zor yapıp burs iptaline olanak sağlayanlar oluyor mu?
Böyle bir şey söz konusu değil bu konuda için rahat olsun. Öğrenciden para koparmaya çalışan bir okul değil hatta olabildiğince yardımcı da oluyor.

Son düzenleme:
Elektrik-elektronik mühendisliği bölümündeyim fakat şu an hazırlık okuyorum. Epeyce araştırma şansım oldu ve okuyanlarla da fazlasıyla konuştum. Elektrik-elektronik için genel anlamda olumlu konuştular yazılım ve bilgisayar hakkında da İngilizce olan bölümlerde çok fazla yabancı olduğundan sınıfların dolup taştığını Türkçe bölümlere göre biraz daha sıkıntılı olduğunu duydum. Kampüs de çok iyi durumda değil yenisinin yapılacağını söyleniyor ama ne zaman bilen yok. Eğer bu okula gelirsen ve İngilizce bölüm tercih edersen hazırlığı kesinlikle atlamanı öneririm. Hazırlığı atlayacak düzeyde ingilizcen yoksa da direkt Türkçe bölüm tercih et. Hocalar iyi fakat hazırlık farklı bir kampüste fakat kampüs dediğime bakma dershaneden hallice bir yer ve etrafında kocaman binalar dışında bir şey yok yiyecek bir şey bile bulamıyorsun. Onun dışında olumlu şeyler de var mesela staj imkanları iyi, mütevelli heyeti iyi, deneyimli hocalar da var. Eğer devlet okulları tutmuyorsa tercih edebilirsin.

Böyle bir şey söz konusu değil bu konuda için rahat olsun. Öğrenciden para koparmaya çalışan bir okul değil hatta olabildiğince yardımcı da oluyor.

Hocam bence hazırlık okunmalı. Çok güzel bir alışma süreci oluyor. Ben hazırlığı atladım şu an bin pişmanım gerçekten.

Hocam bence hazırlık okunmalı. Çok güzel bir alışma süreci oluyor. Ben hazırlığı atladım şu an bin pişmanım gerçekten.
Hocam benim İngilizcem hazırlığı atlamak için yeterliydi ama daha da iyileştireyim diye atlama sınavına girmedim şu an pişmanım. Hazırlık cidden aşırı sıkıcı ve Ostim özelinde konuşmak gerekirse kampüs eryamanda (çoğu yere uzak) ve etrafında elle tutulur hiçbir şey yok. Yemek yemeye yer bile bulunmuyor. Yani İngilizce'si B1 veya üzeri olan biri hazırlık okumamalı bence.

Hocam benim ingilizcem hazırlığı atlamak için yeterliydi ama daha da iyileştireyim diye atlama sınavına girmedim şu an pişmanım. Hazırlık cidden aşırı sıkıcı ve ostim özelinde konuşmak gerekirse kampüs eryamanda (çoğu yere uzak) ve etrafında elle tutulur hiçbir şey yok. Yemek yemeye yer bile bulunmuyor. Yani İngilizce'si B1 veya üzeri olan biri hazırlık okumamalı bence.

Hocam hazırlık okumayınca da sen ortama alışırken bir anda dersler basıyor haliyle de notlar düşük geliyor tabii kişiden kişiye değişir.

Geri
Yukarı