Oyun için Intel Xeon işlemci alınır mı?

EYPHR

Hectopat
Yer
Eskişehir
Daha fazla  
Arkadaşlar bilgisayarımı satıp masaüstü bir bilgisayar almak istiyorum ve karşıma sıkça çıkıyor. Oyun oynamak için PC alacağım Xeon işlemci oyun için yeterli midir? (Intel haricinde işlemci önermeyin.)

X3440 tarzı çok ısınan ve overclock yapmanız gereken bir işlemci alacağınıza R3 1200 setup dizmenizi öneririm. 1 yıla yakın süredir 4GHz X3440 kullanmaktayım, 2 gün önce 1600AF setup sipariş ettim. Elden çıkarıp yoluma düzgün bir işlemci ile devam edeceğim.
Xeon yerine 2, 3. nesil i7 alabilirsin.
2600K ve 3770K fiyatlarını görseniz. Hele anakartları :)

Gayet güzel Xeon'lar da var, çöp gibi olanlar da. Bizim burada bilmemiz gereken çokça bilgi var.
1-Hangi oyunları hangi çözünürlükte oynayacaksınız?
2-Kaç fps bekliyorsunuz ?
3-Hangi ekran kartını almayı planlıyorsunuz?
4-Hangi Xeon işlemciden bahsediyorsunuz?
5-Bütçeniz nedir?
6-Neden intel?

Xeon işlemciler ilk başta sunucularda kullanılmak üzere tasarlanmıştı. Yüksek GHz oranı sizi aldatmasın oyun için AMD APU işlemcilere bakmanızı veya 2. ve 3. nesil I5-I7 işlemcilere bakmanızı öneririm.

Daha dün Ryzen sisteme geçmek için sattım. X3470, Pegatron 1156pin anakart ve 4+4 1333MHZ seti 650'e verdim. Şimdi 2200G'li Apu topluyorum. Xeon kesinlikle oyun için kullanılır. Bu sattığım sete elime geçen bir 1050Tİ takmıştım ve yağ gibi akıyordu çoğu oyun. Ancak sıfırdan Xeon bir sistem toplamak çok uyguna gelmediği sürece mantıksız. Benim o set 650TL + GTX 750Tİ alsaydım 400'de ona verecektim 1050TL olacaktı. Şuan 2.El 450TL 2200G, sıfır 350TL A320-A Pro, sıfır Aliexpress'ten 385TL'ye 2x8 2666MHZ RAM aldım. RAM'leri 3000MHZ'ye OC yapıp kullanacağım. 1185TL'ye mal oldu ve çok daha ileriye dönük oldu. Ayrıca işlemci hariç sıfır bir sistem.
Bu arada 2. sistem olarak topluyorum normalde Intel kullanıcısıyım. İlk AMD deneyimim. Umarım pişman olmam.

Oncelikle merhaba. Ben neden “İntel haricinde islemci onermeyin.” dediginizi merak ediyorum. Bence Xeon islemci alinmaz. Ozellikle bu islemcileri kullanmak icin gereken anakartlar alinmaz. Cunku gelismis ve yeni komponentler barindirmiyor. Su an Xeon islemciyi sadece her yere tasiyabilecegim mini ITX bir kasam -ekstra bir kasa- olsun diye alirim. Eger butceniz kisitli ise paranizi biriktirip Ryzen serisi APU’lu bir islemci tercih edip bilgisayar toplamanizi oneririm. Her seyi ikinci el alırsanız nispeten ucuz bir bilgisayar toplamis olursunuz.

Intel hariç önermeyiz demişsiniz ama R3 120 AF almanız daha iyi olur. Ama bütçeyi aşıyorsa alınabilir(Xeon işlemci).

Xeon işlemci hiç kullanmadığım için bilmiyorum. O yüzden sordum bir de Intel AMD'ye göre daha tanıdık ve güvenilir geliyor. Bana ve AMD her ne kadar ısınma sorununu çözdük dese bile fazla ısınıyor o yüzden Intel haricinde önermeyin dedim.

Yeni konular

Geri
Yukarı