Oyun oynayınca elinize ne geçiyor?

O zaman bu konu mantıksız ve vakit kaybı insanlar için çünkü hiçbir değeri yok ve elimize hiçbir şey geçmeyecek.

Hayatını robot gibi yaşayamazsın. İnsanlar zevklere ve hoşuna giden şeyleri yapmaya ihtiyaç duyar. Mesela siz de Technopat'tasınız. Vaktinizi verimli harcamıyorsunuz. Bilgi öğreniyorum falan demeyin, makale okumanız çok daha verimli olacaktır. Madem illa verimli harcamak zorundayız, o zaman siz de burada kalmak yerine makale okuyun, yeni dil öğrenin, matematikte profesör olacak kadar öğrenin. Gün içinde sadece uyuyun, yemek yiyin, tuvaletinizi yapın (hızlıca yapın ki verimli olsun), kalan vaktinizle de sadece bilgi öğrenin. O zaman anlarsınız işte insanların neden oyun oynadığını.

Oyun oynarken hedefe ulaşmanızın amacı ne?

Örneğin Minecraft'ta zirve nokta en iyi madeni elde etmek. Elde edince eline ne geçecek?

Hikayeli bir oyun olan GTA V'i bitirince ne elde etmiş olacaksın? Bu senin ne işine yarayacak?

Neden bir şeyi bitirmeye veya bir hedefe ulaşmaya çalışıyorsunuz? Ulaştıktan sonra dünyayı mı değiştirmiş olacaksınız? Ne bu abartılı sevda?
Hayatı yaşayınca elimize ne geçiyor? Tamam doktor oldun şimdi eline ne geçiyor? Tamam anne oldun ne oldu yani şimdi? Hıh terfi aldın noldu dünyayı mı değiştirdin?
Tuhaf bir bakış açısı sizdeki. İnsanların hobileri sorgulanamaz.

Oyun oynamak benim için nefes almak gibi birşey. Oyun oynamadan duramıyorum. Bir oyun bağımlısıyım. Elime ne mi geçiyor? Hayatın stresli ve mutlu olmadığım günlerinden uzaklaşıp başka bir âleme dalıyorum. Oyun âlemine. Bu yerde istediğiniz herşeyi yapabilirsiniz. Canınız taktiksel FPS oyunu oynamak mı istiyor? CSGO, Valorant ve Rainbow Six Siege sizi bekler. Ya da hikayesi mükemmel bir oyun oynamak mı istiyorsunuz? God of War, The Last of Us veya RDR2 tam sizlik. O da mı değil? Biraz araba sürmek mi istiyorsunuz? Forza Horizon, Assetto Corsa size göre. Açık dünya oyunları mı dediniz? GTA 5 mükemmel bir seçim. Korku oyunu mu? Outlast, Resident Evil güzel seçim. Oyun oynamakla elinize somut birşey geçmez ama harika zaman geçirtir.

Oyun oynarken hedefe ulaşmanızın amacı ne?

Örneğin Minecraft'ta zirve nokta en iyi madeni elde etmek. Elde edince eline ne geçecek?

Hikayeli bir oyun olan GTA V'i bitirince ne elde etmiş olacaksın? Bu senin ne işine yarayacak?

Neden bir şeyi bitirmeye veya bir hedefe ulaşmaya çalışıyorsunuz? Ulaştıktan sonra dünyayı mı değiştirmiş olacaksınız? Ne bu abartılı sevda?
Film ve dizi izlemek, müzik dinlemek yada yapmak, resim galerisine gitmek, tiyatro, futbol izlemek vb.. bunları yapınca eline ne geçiyorsa oyun oynayanında eline o geçiyor.

Bu kadar yorumun ardından bir dönüş yapmak düştü. Ben oyun oynanmaması gerektiğini savunmadım. Sadece oyunu ciddi bir işmiş gibi abartanlara karşı bu başlığı açmış bulundum.

Örneğin oyunda en yüksek seviyeye gelmek isteyen bir oyuncu olsun. Bunun için canla başla çalışıyor. Belki üzerine para da katarak kendini geliştiriyor. O kadar abartıyor ki kaybedince sinirleniyor. Zirveye ulaşınca ise aslında abartılacak bir şey olmadığını öğreniyor.

Lütfen anlatılmak isteneni anlamadan yorum yapmayın. Burada anlatılmak istenen şey bazı insanların oyunları çok ciddiye alması.
Her ürünün fanatiği olur. Süleyman Çakıra cenaze töreni yapıldı bu ülkede. Tüm oyuncular öyle olacak değil. Anlamsız bir genelleme yapmışsın.

Eskiden ben de benzer düşünüyordum her oyunda bir amaç arıyordum fakat sonra oyundan keyif alıp amaç değil kafa dağıtma aracı olarak görünce böyle gereksiz soruları kendime sormamaya başladım.

Örneğin bu konuyu açınca elinize ne geçti? @Mucosoft

@joshamwerk, hocam konu dışı olacak fakat adınız Berke mi?
Evet.

Geri
Yukarı