Oyun Sırasında GPU Kullanımının Aniden Düşmesi

Kuyumcu Tavşan

Decapat
Merhaba, yaşadığım sıkıntıyı sizlere anlatmak istiyorum. Fortnite'ı orta ayarlarda 80-100 FPS arasında oynayabiliyorum. Ama bazen bir anda oyun donuyor ve 1-2 saniye öyle kalıyor, sonra eski haline geri dönüyor. MSI Afterburner ile değerlere baktım, normal kullanımda GPU kullanımı %70 sıcaklığı 60 derece, CPU kullanımı %50 sıcaklığı 50 derece civarında seyrediyor. Donma sırasında ise GPU Kullanımı %30'lara kadar düşüyor, daha da düştüğünü görmüştüm. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? MSI Afterburner'da bazı ayarlar var ama bilmediğim için ellemek istemedim. Cevaplarınızı bekliyorum.

Sistem Bilgilerim:

-MSI GTX1050 2GB 128Bit
-i3 7100
-8GB RAM
-128GB SSD

Son düzenleyen: Moderatör:
Başka oyunlar da da bu sorunu yaşıyor musun. Bir de ayarları düşürürüp oymadığında bu sorun oluyor mu
Merhaba LoL ve CS:GO'da da olmuyor ama Minecraft (Shaders)'da arada oluyor. Ayarları düşürsem de sorun yine var maalesef.
RAM arttırmayı dene.
Nasıl arttırabilirim? Dediğiniz şey yazılımsal olarak mı yoksa ekstra RAM alıp anakarta takmak olarak mı?

Cpu da o kadar FPS alamaz zaten sadece Ram eksikliginden mi sorun diye bakıyorum.

Harddisk mi kullaniyordunuz
Virtual memory yi kapat ip oyun oynamayı deneyin, oyun atarSa ram yetmiyor dur
Darboğaz meydana geldiyse işlemciye de yük biner ve işlemcinin de FPS' ye katkısı oluyor. GPU kullanımını %100' lere çıkarmalı.
Yoksa oyunda ani droplar yaşar. Ama dediğiniz gibi ram kaynaklı da olabilir ancak bu oyunların o kadar RAM kullanabileceğini zannetmiyorum.

Darboğaz meydana geldiyse işlemciye de yük biner ve işlemcinin de FPS' ye katkısı oluyor. GPU kullanımını %100' lere çıkarmalı.
Yoksa oyunda ani droplar yaşar. Ama dediğiniz gibi ram kaynaklı da olabilir ancak bu oyunların o kadar RAM kullanabileceğini zannetmiyorum.

Peki hocam bende de Q9650 ve GT 1030 var. BF1 de işlemci darboğazı yaşıyorum. HDD'lerde sorun yok hepsine baktım. RAM 8 GB HYPER X soğutuculu olanlardan ama DDR2. Ben de DDR3'e mi geçsem? Sorun düzelir mi?

Peki hocam bende de Q9650 ve GT 1030 var. BF1 de işlemci darboğazı yaşıyorum. HDD'lerde sorun yok hepsine baktım. RAM 8 GB HYPER X soğutuculu olanlardan ama DDR2. Ben de DDR3'e mi geçsem? Sorun düzelir mi?
Oyun esnasındaki GPU kullanımı ve sıcaklığı bunun yanı sıra CPU kullanımı ve sıcaklığını aynı zamanda aldığın FPS değerlerini paylaşırsan yardımcı olabilirim.

Oyun esnasındaki GPU kullanımı ve sıcaklığı bunun yanı sıra CPU kullanımı ve sıcaklığını aynı zamanda aldığın FPS değerlerini paylaşırsan yardımcı olabilirim.

GPU kullanımı 35-40 arası sıcaklık max 45 derece oluyor. CPU sürekli %100 kullanımda ve sıcaklık 56 derece oluyor. FPS ise 15-10 arası. Çözünürlük 1920x1080 grafik ayarları da düşük. Yükseltsem de aynı düşürsem de. Hiçbir şekilde akıcı oynayamıyorum 15 alsam bile.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı