Oyun yapmak çok zor mu?

2D platform oyunu yapmak istiyorum. Kodlar çok mu zor? Bu kodların mantığını hiç anlamadım. Mesela bir taş oluşturacağım, nasıl bir kod yazacağım? Tüm kodlara internetten mi bakacağım? Daha önce hiç oyun program falan yapmadım.

Bence oyunun oynanmasını ve tutmasını istiyor isen en az oyun yapımı ile ilgili 1 yazılım dili öğrenmelisin ama çok oynanmasın arkadşlarımla oynayayım ya da Steam'da 1 TL'ye satılsın diyor isen intarnetten bakabilirsin.

oyun yapmak emek gerektirir.kolay bişey sanma saatlerini bazen günlerini vermek gerekir sadece bir oyun için ama öyle ben oyun yapimda hemen satim diye birşey yok...oyunu markete yüklemek için bi miktar para vermek gerekiyor.

Bu işi hobi olarak yapacaksan her gün farklı şeyler dene acele etme ama eğer ki meslek edinmek istiyorsan Unity ile başla daha kapsamlı ama daha kolay ve Türkçe kaynağı diğerlerine göre daha fazla ve bir yazılım dili bilmiyor isen bolt adlı eklentisi ile daha kolay algoritmalar kurabilirsin bazı popüler oyunlar bolt kullanmakta ama kodlama öğrenmen daha iyi olur ayrıca nesnelerin çoğu 3 boyutlu olur ve bunlar 3D tasarım programları kullanılarak çizilir oyun motoruna eklenir kodları yazılır oyuna dönüşür biraz kapsamlı bir iştir oyun yapmak hele ki tek başına daha zor oluyor ama kaynak olarak YouTube'da Unity3D dersleri kanalını önerebilirim Unity ile oyun yapmak diye arat zaten başlamış oluyorsun. Bu işi meslek edinmiş birisi olarak ben YouTube'dan öğrendim ayrıca 1milyonistihdam kapsamında Unity ve yazılım/kodlama kursları mevcut sertifika da veriyorlar. Bu işi ciddi bir şekilde yapmak istemiyorsan hiç bulaşmamanı öneririm. Ama araştır kendin karar ver.
Yazım hataları için kusura bakmayın hızlı yazmam gerekti.
Ayrıca Süleymman Sasir KULA nın çok kapsamlı bir web sitesi bulunmakta.

Tam mantığını anlatmışımdır umarım,

Oyun yapmak istiyorsan aşağıdaki özelliklere ihtiyacın var;

-Oyun motoru (Unity'i şiddetle tavsiye ederim)

-Herhangi bir kodlama dili (C# dilini de şiddetle tavsiye ederim)

-Oyunun dosyaları (Mesela bir taş yapacak isen o taşın fotoğrafına)

-Oyunun Muzikleri (Olmasada olur :D)

Diyelim bunların hepsi var fakat konuya tam hakim değilsin, ilk olarak;

Kod neden yazılır?

Bir taşı oyuna koymak için kod yazmaya gerek yoktur. Sürükle bırak işlemi ilende yapabilirsiniz. Fakat oyunu oynarsanız taşın hayalet gibi havada süzüldüğünü görürsünüz. O taşa bir ağırlık eklemeniz gerekir ve kod ile o taşa bir ağırlık eklersiniz. Diğer bir örnek, Diyelim karakteriniz var sürüklediniz bıraktınız. Fakat yürümüyor, zıplamıyor. Bu özellikleri karakterinize eklemek için kod yazmanız gereklidir. Kısacası oyununuzun amacını ve özelliklerini kodlar belirler.

Kodların mantığı basittir. Mesela oyuncunuzun sağ tarafa gitmesini istiyorsanız (2D bir oyun için konuşuyorum), oyuncunuzun "X" eksenine "hız" kadar değer eklemelisiniz. Tabi ki Kodlama için Matematik şarttır. Diyelim ki sola gitmesini istiyoruz, oyuncumuzun "X" ekseninden "Hız" kadar değeri çıkartmamız gerekir.

Peki kodlama öğrenmeden oyun yapabilir miyiz? Evet yapabiliriz fakat oyunumuz hem çok iyi olmaz hem de istediğimiz bazı fonksiyonları yerine getirmez.

Kodların mantığı nasıldır peki?

10 farklı kod ile 100 tane oyun yapılabilir. Kodları ezberlemeniz ve ne işe yaradıklarını bilmeniz gerekir. Bunun yanı sıra Matematik ve İngilizce bilginizin iyi olması gerekir. Sorularınız olursa elimden gelebildiğince yardım ederim. Teşekkürler

2D platform oyunu yapmak istiyorum. Kodlar çok mu zor? Bu kodların mantığını hiç anlamadım. Mesela bir taş oluşturacağım, nasıl bir kod yazacağım? Tüm kodlara internetten mi bakacağım? Daha önce hiç oyun program falan yapmadım.
Oyuna göre değişir hocam. Mesela The Last Of Us Part 2 ile Among Us'ın yapımındaki zorluk aynı değil. 2D oyunları yapımı genellikle biraz daha kolay olur. C# veya C++ öğrenmeniz gerekiyor.

Tam mantığını anlatmışımdır umarım,

Oyun yapmak istiyorsan aşağıdaki özelliklere ihtiyacın var;

-Oyun motoru (Unity'i şiddetle tavsiye ederim)

-Herhangi bir kodlama dili (C# dilini de şiddetle tavsiye ederim)

-Oyunun dosyaları (Mesela bir taş yapacak isen o taşın fotoğrafına)

-Oyunun Muzikleri (Olmasada olur :D)

Diyelim bunların hepsi var fakat konuya tam hakim değilsin, ilk olarak;

Kod neden yazılır?

Bir taşı oyuna koymak için kod yazmaya gerek yoktur. Sürükle bırak işlemi ilende yapabilirsiniz. Fakat oyunu oynarsanız taşın hayalet gibi havada süzüldüğünü görürsünüz. O taşa bir ağırlık eklemeniz gerekir ve kod ile o taşa bir ağırlık eklersiniz. Diğer bir örnek, Diyelim karakteriniz var sürüklediniz bıraktınız. Fakat yürümüyor, zıplamıyor. Bu özellikleri karakterinize eklemek için kod yazmanız gereklidir. Kısacası oyununuzun amacını ve özelliklerini kodlar belirler.

Kodların mantığı basittir. Mesela oyuncunuzun sağ tarafa gitmesini istiyorsanız (2D bir oyun için konuşuyorum), oyuncunuzun "X" eksenine "hız" kadar değer eklemelisiniz. Tabi ki Kodlama için Matematik şarttır. Diyelim ki sola gitmesini istiyoruz, oyuncumuzun "X" ekseninden "Hız" kadar değeri çıkartmamız gerekir.

Peki kodlama öğrenmeden oyun yapabilir miyiz? Evet yapabiliriz fakat oyunumuz hem çok iyi olmaz hem de istediğimiz bazı fonksiyonları yerine getirmez.

Kodların mantığı nasıldır peki?

10 farklı kod ile 100 tane oyun yapılabilir. Kodları ezberlemeniz ve ne işe yaradıklarını bilmeniz gerekir. Bunun yanı sıra Matematik ve İngilizce bilginizin iyi olması gerekir. Sorularınız olursa elimden gelebildiğince yardım ederim. Teşekkürler
Konuyu açtığımdan beri bu mesajı bekliyorum. :)

Unreal Engine, Unity, Cryengine gibi oyun motorlarını kullanmayı bilmeli ve yazılım bilgin olmalı. Unreal Engine ve Cryengine ücretsizdi en son.
unreal engine ücretsiz fakat oyundan kazancın aylık 400$ ı geçerse her ay kazancının %10 unu ödemelisin unity ise bedava sürümü var ama bilgisayar özelliklerini atarsan sana oyun motoru önerisi yapabilirim
değil ama daha önceden hiç kod yazmadıysan zor gelebilir sana birkaç öneri

hiç yazmadıysan
bloktan başla
sonra c öğren
sonra python öğren
c# öğrendinmi unityden oun yaparsın

ben böyle başladım ben şuan c# öğreniyorum önce dediklerimi yaparsan çok kolay öğrenirsin ayrıca brackeys isimli bir kanal var ordan bakabilirsin c# a

Son düzenleme:
unreal engine ücretsiz fakat oyundan kazancın aylık 400$ ı geçerse her ay kazancının %10 unu ödemelisin unity ise bedava sürümü var ama bilgisayar özelliklerini atarsan sana oyun motoru önerisi yapabilirim

değil ama daha önceden hiç kod yazmadıysan zor gelebilir sana birkaç öneri

hiç yazmadıysan
bloktan başla
sonra c öğren
sonra python öğren
c# öğrendinmi unityden oun yaparsın

ben böyle başladım ben şuan c# öğreniyorum önce dediklerimi yaparsan çok kolay öğrenirsin ayrıca brackeys isimli bir kanal var ordan bakabilirsin c# a
Yanlış bilgi, 1M$ gelir elde ettikten sonra 5% ödüyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı