Oyunlar eskisi kadar zevk vermiyor

Evet, bu bana da oluyor. Önceden yüzümü bile yıkamadan CS'nin başına oturan benim artık oyunlarla yakından uzaktan alakası kalmadı.

Aynisinin tilkisi ben tatilde sabah erkenden kalkar hiç odadan çıkmadan açar Valorant'a girer oynardim şimdi güncelleme bile eriniyorum.

Oyunlarda arkadaşlarının gülmekten yere yattığı neymiş, hangi oyunmuş merak ettim. Son zamanlarda beni güldüren tek oyun RDR2'de Lenny ile bardaki sahneydi. Kaç yaşındasın bilmiyorum ama evet ben de oyunlardan ne kadar güzel olursa olsun eskisi gibi keyif almıyorum. Önceden okula bile gitmeye üşendiğim zamanlarda sabahın 5'inde uyanır PS1'imi açar zevk ala ala keyifle akşama kadar oyunlarımı oynardım. Şimdi devasa bilgisayarlar, konsollar ve oyunlar var ama 1 saati bile zor yapıyorum oyunda sıkılıyorum.

Bir tek sen böyle değilsin. Özellikle online rekabetçi oyun oynayanların gerçekten zevk aldığını düşünmüyorum. Çünkü rank ve level üzerine olduğu için amaç %99 bu oluyor :) Ben eskiden Commodore 64 ile oyunları açabilmek için önce kafa ayarı yapardım. Sonra da oyunun açılmasını beklerdim en az 5-10 dakka arası. Grafikleri leş gibi olan oyunları saatlerce oynayıp kendimi alice harikalar diyarında gibi hissederdim. Sega, Nintendo ve PS1'de bu şekildeydi. Ne zaman PC geçtim o günden beri zevk almıyorum eskisi gibi...

Bilmiyorum bu bana mı oluyor sadece eskiden sabah akşam kahkahalar atarak eğlenerek oynadığım oyunlardan artık hiç keyif alamıyorum. Neredeyse hiçbir şeyden keyif alamıyorum. Arkadaşlarımın gülmekten öldüğü yerlerde öylece izliyorum garip hissediyorum artık oyunlardan keyif alamadığım için. Daha aylar önce oyun dışında bir şeye para vermezken artık iş oyunlara para vermeye gelince kabul etmiyorum kıyafet veya oyun dışında şeylere harcamak daha mantıklı geliyor. 2500 liradan fazla eden CS envanterimdeki bütün skinleri sattım daha geçen oynamak istemediğim için. Bilgisayar alma planım vardı vazgeçeli çok oldu bir tek ben mi böyleyim?
Dizi, film izle. Kitap oku. Ders çalış.
Bir tek sen böyle değilsin. Özellikle online rekabetçi oyun oynayanların gerçekten zevk aldığını düşünmüyorum. Çünkü rank ve level üzerine olduğu için amaç %99 bu oluyor :) Ben eskiden Commodore 64 ile oyunları açabilmek için önce kafa ayarı yapardım. Sonra da oyunun açılmasını beklerdim en az 5-10 dakka arası. Grafikleri leş gibi olan oyunları saatlerce oynayıp kendimi alice harikalar diyarında gibi hissederdim. Sega, Nintendo ve PS1'de bu şekildeydi. Ne zaman PC geçtim o günden beri zevk almıyorum eskisi gibi...
Competitive oyunları zaten büyük bir çoğunluk yapacak başka bir şey olmadığı ve hayat stresinden kaçmak için oynuyor. Kendimden biliyorum, bir zamanlar LoL bağımlısıydım ve oyunu bırakamıyordum sonradan fark ettim ki bırakamamın sebebi LoL'u bıraktığımda gerçek hayat ile yüzleşiyordum, ders çalışma gibi sıkıcı ama sorumlu olduğum aktiviteleri ertelemek için bir sebebim olmuyordu artık. Bazı insanlar oyunlara bağımlı olmak istedikleri için bağımlı oluyorlar.

Bunun büyük ihtimal insanın ödül sistemi ile ilgisi olabilir yani. Siz bir oyunu sürekli oynarsanız bir süre sonra beyniniz o oyunu oynarken ki ulaşabildiği dopamin seviyesine ulaşamamaya başlar çünkü sürekli oynuyorsunuz. Ardından herkesin şikayet ettiği "oyunlar artık zevk vermiyor" düşüncesi ortaya çıkar. Tavsiyem ara verirseniz biraz yani başka bir deyişle dopamin detoksu yaparsanız haftada 1 gün, daha fazla oyun oynamayı istiyeceksiniz. Günümüz dünyasında artık kolay yoldan dopamin alabilmek çok kolay.

Sana hitap eden oyunlar bulamıyorsundur. Veya yeni oyunlarda eski hisleri arayıp bulamıyorsundur. Ben de bir benzer durumdayım. Büyük hevesle sistem topladım ama yeni oyunlarda FH4 harici bir şey oynamıyorum desem yeridir.

Bunun yerine 2008'den kalan dandik bir online mmorpg oyunu oynuyorum. Oyun günümüze göre oldukça kötü kalmış, güncellenememiş bir oyun fakat sırf o küçüklüğümde aldığım hisleri biraz da olsa verebildiği için yıllardır oynuyorum.

Geri
Yukarı