Oyunlara hangi mekanikler, özellikler gelmesini isterdiniz?

Zeuszeus2023

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Belki Yazılımcı
1 her oyuna kendi haritamı ekleyebilmek isterdim.
2 oyunun parametreleri ile oyunu manipüle etmek gibi bir şey: Mesela kendi mermimiz birini vurunca bizim canımızın artması, bekledikçe canımızın artması(olmayan oyuna ekleyebilmek)
3 ölünce hemen doğmak: Zaman kaybetmemek ve alternatif bir şeye hemen başlayabilmek.
4 zamanda geri gitmek: Mesela tam güzel bir sahne içindeyiz ama hemen öldük. Bu ortamın tekrar oluşması bazı oyunlarda imkansız olduğu için.
5 yapay zekanın bizim yerimize oynaması: Bazen yapay zekaya bırakmak: Belki yemek yenilir veya sadece grind.
6 yapay zekaya emir verebilmek ve bizim gibi oynayabilmesi: Git şuradakinlere ateş et gibi, bir nevi askerlere, işçilere sahip olmak.
7 oyunda yaşanılanları kaydedip başka bir açıdan oynayabilmek: Mesela bir araba ile rampadan uçunca başka bir açıdan o arabaya roket atmaya çalışmak, ve bunu tekrar tekrar oynayabilmek.

Bazen aklıma böyle şeyler geliyor. Bunlar ile ilgili bayağı bir listem var. Belki sizde bu listeye katkıda bulursunuz diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğu oyunda konu mankeni olan yapay zekalı karakterler yerine gerçekten işe yarayan karakterler. Örnek veriyorum bir yere sizinle birlikte 10 kişi bir mekan basmaya gittiyse, yanınızdaki diğer 9 kişinin de işe yarayıp bir şeyler yapması. Diğer türlü hepsini biz öldürüyoruz ve yanımızdakiler izliyor, hiçbir inandırıcılığı yok.

Çoğu oyunda konu mankeni olan yapay zekalı karakterler yerine gerçekten işe yarayan karakterler. Örnek veriyorum bir yere sizinle birlikte 10 kişi bir mekan basmaya gittiyse, yanınızdaki diğer 9 kişinin de işe yarayıp bir şeyler yapması. Diğer türlü hepsini biz öldürüyoruz ve yanımızdakiler izliyor, hiçbir inandırıcılığı yok.
Piyasada başarılmış bir özellikten bahsedilmesi güzel olur. Mesela bu dediğimiz özelliği başaran bir firma var mı?

Yaptığımız her seçimin oynanışı ve hikayeyi değiştirebileceği, seçeneklerin de insanı ciddi ikilemde bırakıp acaba böyle seçmem iyi mi oldu diye düşündürteceği bir karar sistemi isterdim. Şu anki çoğu oyunda yaptığımız seçimler çok tırt ve önemli hissettirmiyor.

Oyunun kendi içinde, modlama yapmadan ve oyunun dengesini bozmayacak şekilde yeni özellikler eklemek isterdim. Buna verebileceğim en iyi örnek sanırım God of War. Kendi içindeki yetenek ağacı yeterince çeşitli olmasına rağmen çok daha epik hareketlerin ve komboların ortaya çıkma şansı var. Yumruk ve baltayı birleştirip yapabileceğimiz kombo hareketlerinin olması çok hoş olurdu mesela.
Kaosun Kılıçları'nı ilk aldığımda "oha kesin baltayla birleştirip çok havalı şeyler yapabilirim" diye düşünmüştüm ama olmadı. Olsaydı oynadığım belki de en iyi oyun olabilirdi diye düşünüyorum.
Bunu yapabilen oyunlar ise çoğunlukla hack'n slash türü oyunlar oluyor. Devil May Cry gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı