Oyunlara neden Türkçe dil desteği gelmiyor?

Yanlışım yoksa RDR 2 gibi devasa bir oyunun hikaye sayfası 14.000 sayfaydı ve yeminli tercümanların sayfa başı fiyatı 20 TL'den başlıyor. 70 TL gibi abartı bir değeri aldığımızda 100.000 TL yapar ki vergiler, Sony payı vb. çıkarıldığında Rockstar'ın cebine 100 TL girdiğini varsayarsak bu da 1000 kopya maliyet yapar.
O firmalar çeviriden dolayı olabilecek bütün sorunlardan sorumlu oldukları için küresel lisanslama yapan bir şirketten bu işi yapabiliyorsun. Bir sorun olduğunda özellikle halka açık bir şirketse hissedarların kayıplarını göze alamıyorlar. Lisanslama ücretleri çok yüksek. Indie şirketin yaptığı gibi çeviri yaptırma şansları yok, yayıncılarla birlikte izlenmede milyonlarca insana ulaşacak bir oyunun bir çeviri hatası yüzünden ne duruma düşebileceğinin "çok hafif" örneğini daha yeni bir oyundan gördük.

Gene de küçük ada ülkeleri ve az-orta gelişmiş Balkan ülkelerinin dillerinin olmasını haklı çıkarmıyor bu durum.
Küçük ada ülkeleri hangileri? Küçük ada ülkelerinin "büyük kısmı" ya İngilizce ya İspanyolca ya da Fransızca konuşuyor. Balkan ülkelerinin dillerine de her oyunda denk gelmiyorum, bazı oyunlarda görüyorum.

Bu kadar iyimser düşünemiyorum maalesef. :) Milyon kazanabilirler mi? Aslında hem evet hem hayır.
On milyon doların üzerinde kazanmaları için zaten 200 binden fazla satmaları gerekiyor, bu sayı da şu ana kadar AAA oyunlar için Türkiye'de ulaşılmış bir sayı değil. 50-80 bin arasındaki satışlar "çok iyi" olarak kabul ediliyor. Çeviri maliyeti + lisanslama maliyeti + iş gücü maliyetinin karşılığı "çoğu" oyunun buradaki satış sayılarıyla kâra geçilecek düzeyde kalmıyor. Geçmişte Türkçe desteği verip istediği sonucu alamadığında bundan vazgeçen şirketler de var. İşin "inatla" bir ilgisi olsaydı hiç destek vermezlerdi. Biz insanların çok tuhaf bir zihniyeti var; AAA oyun için PC'de birkaç yüz TL para vermeyi çok görüyoruz ama mobil oyunları bedava diye indirip ilerleyebilmek için binlerce lira harcayabiliyoruz. Etrafımda bir sürü kişi var böyle.

Bu arada, alım gücüne göre bu kadar büyük bir oranı oyuna vermek normal mi? Değil. Alabilecek olan alsın, alamayacak olan zaten bir kazanç getirmeyeceğine göre korsanını oynasın. Asıl sorun alabilecek olanların oyunları almamasıyla oluşuyor. Yalnız düşük satışlardan dolayı beklenen kârı getirmeyeceği düşünülen bir sektörde de firmaları Türkçe dil desteği vermiyorlar diye suçlamak yanlış.

Son düzenleme:
Crack ler genelde trojan olabilir ben ce bana göre uğraşmak istememişler nedeni de hem zaman hemde para maalesef eğer crack kullanıcaksan da virüstotal tarama yap kullan :)

Aslında sebep korsan kullanımının yüksek olması değil, oyun fiyatlarının aşırı yüksek olması, yap oyunu 50-60 lira 100 lira bak bakalım korsan kalıyor mu 400-500 lira yaparsan zaten çoğu kimse alamaz Türkiye'de çünkü, fakir bir ülkeyiz genel olarak bu durumda da, millet ister istemez korsana yöneliyor ve Türkçe desteğide bundan dolayı olmuyor.

Aslında sebep korsan kullanımının yüksek olması değil, oyun fiyatlarının aşırı yüksek olması, yap oyunu 50-60 lira 100 lira bak bakalım korsan kalıyor mu 400-500 lira yaparsan zaten çoğu kimse alamaz Türkiye'de çünkü, fakir bir ülkeyiz genel olarak bu durumda da, millet ister istemez korsana yöneliyor ve Türkçe desteğide bundan dolayı olmuyor.
Eskiden ucuzdu oyun alan yoktu. Adamlar bunu görünce artık yapmıyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı