Oyunlarda 60 FPS sabitlemek ani FPS düşüşlerini azaltır mı?

Mitona

Femtopat
Daha fazla  
Forza Horizon 5 oynuyorum 100FPS üstü alıyorum ara sıra ani FPS düşüyor 60FPS sabitlesem sorun cözülür mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci odaklı oyunlarda öyledir belki bilgim yok. Ben de online oyun oynuyorum ama monitörüm 60 hz olduğundan hep sabit olarak o şekilde kullandım bir sorunda yaşamadım.

Hocam FPS sabitlediğinizde oyunda sağ sola dönerken ağırlaştığını, yavaşladığını hissedebilirsiniz. Belki 60 FPS alışık olduğunuzdan veya dikkat etmediğinizden fark edemediniz. Akıcılığı değişiyor.

Hayır, alakası yok. Gerekli test programları kullanarak test edebilirsin. FPS sabitlersen ekran kartı gecikmesi artar, sabitlemezsen bu minimuma iner. Sisteminiz kaldırıyorsa rekabetçi oyunlarda asla FPS sabitlemeyin.

Gerek görmüyorum ben teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Hayır, alakası yok. Gerekli test programları kullanarak test edebilirsin. FPS sabitlersen ekran kartı gecikmesi artar, sabitlemezsen bu minimuma iner. Sisteminiz kaldırıyorsa rekabetçi oyunlarda asla FPS sabitlemeyin.

Şimdi test ettim. Sınırsızda 7-8 gecikme ile oynarken 60'a sabitler sabitlemez 15-20'ye fırladı.

1676935538260.png

Ani düşüş derken küçük takılmalardan söz ediyorsan aynı sorun bende de vardı. FPS'i 85'e sabitleyerek sorunu çözmüştüm. Ama 8GB RAM biraz düşük. O yüzden de problem yapıyor olabilir.

Ayrıca FPS sabitlemek tam tersi daha kötü hale de getirebilir. İlk mesajımda dediğim gibi oyundan oyuna değişir, deneyerek en rahat şekli kendiniz bulmanız gerekiyor. Örneğin Sekiro 60FPS sabit oynanan bir oyun, bu şekilde oynadığımda oyunda eski 1060 ekran kartımla droplar yaşıyordum. FPS sabitlemeyi kaldıran mod kurduktan sonra droplar tamamen gitti neredeyse ve çok rahat bir oyun deneyimi sağlamıştı bana.

Sıcaklık, HDD ya da SSD`deki bir problem, RAM eksikliği veya oyunu full ekranda oynaman yapıyor olabilir. Sıcaklıklara bak oynarken yapan oyunda, HDD ya da SSD ne kullanıyorsan test et HD Tune uygulamasıyla, RAM tek çubuksa eğer yanına 1 GB`da olsa RAM ekle öyle dene ya da sorun veren oyunda ayarları düşür, en son olarakta full ekran olarak oynarken yapıyorsa çerçeveli ya da diğer ne şeyler varsa onları dene. Birde ani FPS düşüyor derken oyun takılıyor mu kısa süre olarak yoksa düşüyor mu FPS sadece?

Yeni konular

Geri
Yukarı