Oyunlarda Anormal Hızlanma Sorunu

Namelessone1905

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Arkadaşlar bir arkadaşım 5 aydır bu sorunu yaşıyor. Denemediği yol kalmadı. Hem masaüstü bilgisayarın da, hem dizüstü bilgisayarın da hem de PS3'te bu sorunu yaşıyor. Oyunlarda animasyonlar da anormal bir hızlanma var. FPS artışı falan değil hani videoyu 2X hızda izlersiniz ya aynı onun gibi. İşte buda örnek bir video. Dikkat ederseniz o düşüşlerde bir hızlanma var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Denedikleri;
1- Komple yeni sistem topladı aynı sorun devam ediyor parçaların hepsi farklı.
2- Elektrikçiyi çağırıp voltajları kontrol ettirdi onlarda da sorun yok.
3- Windows 10 kullanıyor tüm sürücüler güncel ve oyunlarda orijinal olup güncel. Ve BIOS'da güncel.
4- PSU değiştirdik. Akım korumalı priz ile UPS bile aldık oda çözmedi.

Sizce ne yapmalı daha ? Özellikle video'da 21.saniyeye bakın. @JaroxJamaica @Adion @MF @Asım Demir

Bence elektrik ile alakalı, cihazlar ilk başta bir hasar almış o yüzden her yerde aynı hatayı alıyorsunuz. Böyle olmasının nedeni en başta verilen elektrik değerlerinin az yada fazla olması nedeni ile cihazlar kafayı yemiş. Gözden çıkarılmış bir ürünü arkadaşınızın evinde deneyin bakalım aynı şey olursa adam akıllı bir uzman çağırıp elektriği onarın derim.

Abi konuya bir el atsan :)
@Recep Baltaş

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, sorunu yaşayan benim. Konuyu açan arkadaşım Maximum Pain'e burdan selam olsun. Teşekkür ederim. Ben artık 6 aydır bu sorunu yaşadığımdan ve çoğu forumda bu konuyu açtığımdan artık yorulmuştum.
Konunun en ince ayrıntısına kadar olan versiyonu forumdonanımda linki de budur.
Bilgisayar anormal hızlanma sorunu(Oyunculuğu bırakıyorum/güncel)

Çok aşırı uzun olduğundan çoğu kişi ilgilenmiyecek biliyorum o yüzden ben yaptıklarımı anlatayım.
*Milyon kere sıfırdan temiz format attım geçmedi.
*Virüs taraması yaptım geçmedi.
*Oyunların orjinal/korsan tüm sürümleri güncel ve windows driverlar falan tam güncel.
*Windows 7/windows 10 dahil ikisinde de hızlanıyor. (64 bit)
*İngilizce-türkçe tüm forumları gezdim, sorunu yaşayanlar bir elin parmağını geçmiyor.
*Çözenlerin denedikleri ise bende işe yaramıyor.
*DPC Latency programı bileniniz varsa bilgisayarın gerçek zamanlı ses ve video işleyemeyeceğini söylüyor ve fixleri işe yaramıyor.
*Yeni pc topladım. Sadece klavye, mouse ve monitörüm aynı kaldı.
*Bilgisayarcıya götürdüm o da sorunu çözemedi ve sürekli hızlanmadığından sadece belli sahnelerde ani hızlandığından sorunu anlayamadı.
*Farklı monitör, klavye ve mouse ile hem kendi evim hem de başka evlerde denedim gene aynı sorun devam ediyor.
*Sorun sadece masaüstünde değil laptopumda ve ps3'ümde de var ve sorunu ilk masaüstünde yaşadım ve 5-6 gün sonra ps3 ve laptopumda da aynı sorunu yaşadım.
*Anam babam hatta bilgisyarcım dahil bunun psikolojik olabileceğini ve bana öyle geldiğini söylüyor ancak başkalarının pclerinde aynı oyunu denediğimde fark gaaaayet güzel ortaya çıkıyor yani bana öyle gelmiyor.
*Hpet denen bir şey var onu deneyenlerin çoğu olumlu sonuç almış bende işe yaramıyor.
*Vsync açıp kapayıp denedim fark yok. FPS 30 ve 60'a sabitlesemde fark yok.
*Elektirkçi çağırdım voltajlar normal diyor.
*Hacker dadandı desem ps3e erişemez zaten ki zaten psnden banlı imkan yok yani.
*Sorunun benzerini amd işlemcide yaşayanlar amd dualcore optimizer ile sorunu çözmüş fakat benimki intel ve o tarz bir program bir fix hiç yok. İnterneti talan ettim.. Hiçbir çare yok.

Kafayı sıyırmak üzereyim. O kadar yeni pc topladık sıfırdan, korkudan eski yedeklerim hatta eski usb flashbeleğim dahil hiç bir şey yeni pc'ye koymadım ancak daha ilk denediğim anda sorun halen yeni pc'de de devam ediyordu.

Aklıma daha gelmeyen binlerce yöndem denedim. Çalıştığım iş yerinde ve evde dahil internetten 7/24 soruna çözüm arıyorum aylardır fakat olmuyor.

Makale gibi yazdım ama inanın bu yazdıklarım sadece bir özetten ibaret. Okusanız da okumasanız da canınız sağ olsun. Yorum yapan yapmayan herkese teşekkürler.

Çok ilginç bir olay, yukarıdaki yazıları okumasam 3 harfliler musallat olmuş derim, şaka bi yana dostum gerçekten ilginç bir durum ile karşı karşıyayız. Ben bu konunun elektrik ten dolayı gerçekleştiğini söyledim ama sanırım sorun o değil. Yani bu sanki etraftaki bir kuvvet cihazları bozmuş gibi bir şey olmuş. Bu manyetik alanda olabilir başka bir şeyde. Yani buraya bir @Recep Baltaş bey gelse ve konuya el atsa iyi olur. Değişik bir konu çünkü.

Valla kardeşim benim beynim durdu artık. 3 harfli meselesinden bende şüphelenmiyor değilim. 12 yıllık pc kullanıcısıyım, çözemediğim hiç bir şey yoktur bunun haricinde. Hem eski hem yeni pcde bios update/downgrade, hatta bios pili çıkardım ne varsa denedim. Yok yok oyun oynamak bana haram ya.

Yazık ya valla, evde sadece bu ürünlerde mi hata var yoksa buz dolabı, çamaşır makinesi vb. onlarada bir elektrik kontrolü yaptırsaydın belki bu sorun onlarada sıçramış olabilir. Bence bu işlerden iyi anlayan bir şahısın yanına götürerek iyice bir bakım yapın.

Önceki sistemde yaşadığın sorunlardan sonra yeni sistem toplamışsın buna rağmen aynı sorun yine devam etmekte demişsin. Sanırım evinde ilk kez çalıştırma esnasında bu hızlanma olayı o an devreye girip bir daha bu olayı düzeltilemeyecek hale getiriyor. Akıllı telefonunda bir sorun var mı oyunlarda ani hızlanma felan?

*DVI dönüştürücüde sorun olabileceğini ben de düşündüm ama pc'yi değiştirince DVI dönüştürücüde yenilendi yani sorun onda olamaz.
*Diğer aletlerin elektrik kontrolünü yaptırmadım. Gelen elektrikçi sadece prizin voltajına baktı o kadar. UPS de var zaten. UPS'siz çalıştırmadım hiç.
*Akıllı telefonda sanırım yok. Sadece gta sanandreas yüklü ve o da normalden çok miniminnacıcık biraz hızlı gibi ama o bana öyle gelmiş yada gta sanandreasın android versiyonu öyle olabilir. Şayet o da sorunluysa şaşırmam çünkü pcye usbyle bağlamıştığım var.

Şunu söyliyeyim. Eski pcdeyken biosu ilk kez en ama en eski sürümüne downgrade ettiğimde sorun tamamen ortadan kalkmıştı. Sevinçten havalara uçmuş ve gta V'i 2 saat boyunca sorunsuz oynamıştım. 2 saatin sonundaysa tıpkı sorunu ilk yaşadığım günkü gibi yavaş yavaş hızlanmaya ve delirmeye başlamıştı. Daha sonra gene biosu update ve gene aynı sürüme downgrade etmeme rağmen bi daha hiç düzelmemişti. Başka bios versiyonlarında da düzelmedi. Bios pilini çıkarıp ayarları sıfırlasam da düzelmedi. Bu işlemlerin hepsini yeni bilgisyarmda da denesem de sorun hiç ama hiiiiiiiiiiiiiiiiiç düzelmedi.

Ha bu arada hdmı ile tv'ye bağlamışlığım da var. PC'yi ve gene sorun devam ediyordu.

Üstelik hem kuzenimin evindeki hem de bizim evdeki tvlerde denedim hepsinde sonuç aynı.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı