encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Zaten çözünürlük düştükçe görüntüde tırtıklanma artar. Çözünürlük ne kadar yüksek olursa kenarlar o kadar pürüzsüz olur. Yani bu gayet normal bir şey. Çözümü de çözünürlüğü yükseltmek ya da kenar yumuşatma açmak. Bunu söylemekten dilimizde tüy bitti ama halen umarsızca çözüm arayanlar var buna.

O değil de benim tırtıklanma oyun oynadıkça düzeldi :D

O değil de benim tırtıklanma oyun oynadıkça düzeldi :D
Psikolojik kanka. :D
Bu elemanlar boşuna çözüm arayışına giriyor. Çözünürlüğü arttır, kenar yumuşatma aç bitti. Halen daha varsa o tamamen oyun ile alakalı ona oyun yapımcısı dışında kimsenin yapabileceği bir şey yok. Yok monitörmüş yok virüsmüş, yorumları ya da adamların sorun var diye paylaştıklarını gördükçe gülmekten kopuyorum.

Artı -1 Eksi
Psikolojik kanka. :D
Bu elemanlar boşuna çözüm arayışına giriyor. Çözünürlüğü arttır, kenar yumuşatma aç bitti. Halen daha varsa o tamamen oyun ile alakalı ona oyun yapımcısı dışında kimsenin yapabileceği bir şey yok. Yok monitörmüş yok virüsmüş, yorumları ya da adamların sorun var diye paylaştıklarını gördükçe gülmekten kopuyorum.
2020'den beri aynı sorunla karşı karşıyayım. Bariz bir şekilde bir anda oldu güzel kardeşim. Bu kadar insan MAL değil yani anlayacağın. İşimiz gücümüz yok forumu trollemek için element uyduracağız...

Artı -1 Eksi
2020'den beri aynı sorunla karşı karşıyayım. Bariz bir şekilde bir anda oldu güzel kardeşim. Bu kadar insan MAL değil yani anlayacağın. İşimiz gücümüz yok forumu trollemek için element uyduracağız...
Boşver dostum eleman muhalefet olmaktan çok büyük bir haz alıyor.

Artı -1 Eksi
Kafayı yiyorum galiba ya da hayal görüyorum hiçbir fikrim yok fakat sorunu yarı yarıya düzelttim. AMD Ekran Kartı ayarlarından random bir şeyler yaptım ve şu an halihazırda Total War oynuyorum özellikle levha zırhlı ünitelerde çok bariz olan titremeler yarı yarıya azaldı sanki 1080P'den 1440P'ye çekmişim gibi bir fark oldu fakat 1080p de oynuyorum Total War ağır olduğu için.

AMD sahipleri bir denesin özellikle Total War oynayan varsa spesifik olarak o oyunda denesin benim yaptığım ayarları dediğim gibi tamamen random yaptım ve inanınlmaz derecede azaldı eskiden bariz titreyen ünite zırhları ve bina kenarları şu an neredeyse fark edilmeyecek seviyede.

Ayarları yaptıktan sonra PC resetleyin.

Örtüşme önleme: Uygulama ayarlarını kullan
Örtüşme Yöntemi: Çoklu Örnekleme

Dosya Ekleri

• 20220915_085053.jpg
    20220915_085053.jpg
    85,9 KB · Görüntüleme: 64
  • 20220915_085030.jpg
    20220915_085030.jpg
    89,9 KB · Görüntüleme: 61
Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni aldığım 3060ti'lı sistemde 1080p monitörde bu sorunu yaşıyorum özellikle DLDSR'ı açmadığım oyunlarda, FIFA 22 4K'ya çekmeden önce inanılmaz kötü gözüküyordu. Monitör değiştireceğim sorun düzelmeyecek diye korkmaya başladım yazılanlardan sonra. DSR aktif etmek sorunu biraz da olsa çözüyor ama onun dışında asla bir çözüm bulamadım ve kesinlikle gerçek bu olay. Arkadaşımın evinde PS5'de oynadığım Death Stranding ile benim sistemimde oynadığım arasında kaplamalar açısından dağlar kadar fark var. Neredeyse bütün oyunlarda çimler, ağaçlar birazcık uzaklaştığım an titremeye başlıyor. Akıl hastası mıyım diye düşünmeye başlarken bu konuya denk geldim. Sistemi garantiye yollamayı bile düşündüm kendi kendime "herhalde bu ekran kartı bozuk, böyle görünmesi çok absürt" diyordum. Üstte de yazıldığı gibi Forza Horizon 4-5'de bu sorun mide bulandırıcı şekilde göze çarpıyordu. Bu sorunu 1080p'de tek yaşamadığım oyun Days Gone oldu. Onun dışında istisnasız oynadığım her oyunda bu sorunlarla karşılaştım. Çözünürlük yükseltmek şuanlık tek çözüm gibi duruyor, bayağı azaltıyor. Yeni monitör alana kadar sabredeceğim.

Yeni aldığım 3060 Ti'lı sistemde 1080p monitörde bu sorunu yaşıyorum özellikle DLDSR'ı açmadığım oyunlarda, FIFA 22 4K'ya çekmeden önce inanılmaz kötü gözüküyordu. Monitör değiştireceğim sorun düzelmeyecek diye korkmaya başladım yazılanlardan sonra. DSR aktif etmek sorunu biraz da olsa çözüyor ama onun dışında asla bir çözüm bulamadım ve kesinlikle gerçek bu olay. Arkadaşımın evinde PS5'te oynadığım Death Stranding ile benim sistemimde oynadığım arasında kaplamalar açısından dağlar kadar fark var. Neredeyse bütün oyunlarda çimler, ağaçlar birazcık uzaklaştığım an titremeye başlıyor. Akıl hastası mıyım diye düşünmeye başlarken bu konuya denk geldim. Sistemi garantiye yollamayı bile düşündüm kendi kendime "herhalde bu ekran kartı bozuk, böyle görünmesi çok absürt" diyordum. Üstte de yazıldığı gibi Forza Horizon 4-5'te bu sorun mide bulandırıcı şekilde göze çarpıyordu. Bu sorunu 1080P'de tek yaşamadığım oyun Days Gone oldu. Onun dışında istisnasız oynadığım her oyunda bu sorunlarla karşılaştım. Çözünürlük yükseltmek şu anlık tek çözüm gibi duruyor, bayağı azaltıyor. Yeni monitör alana kadar sabredeceğim.

Aramıza hoş geldin kardeşim 524. koltuk boş oraya otur ve sorunun çözülmesini bekle :)

Yeni konular

Geri
Yukarı