encopanco

Hectopat
Daha fazla  
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.

Hep mi vardı sonradan mı başladı? Ben aldığımdan beri var sanırım (3 ay)

Hocam sistemi alalı 4 ay falan oldu, son 2 haftadır var öncesinde yoktu. 2 haftadır araştırıyorum bir şeyler deniyorum bakalım artık bir sonuca ulaşabilecek miyiz?
Şimdiye kadar en etkili yöntem DRS açıp çözünürlük yükseltmek bir nebze olsun gideriyor, ama mesele başta olmayan sorunun birden hortlaması ve nedeninin ne olduğunun hala net bir şekilde bulunamaması.

Sorunu çözebildin mi? GTX1060 ile aynı sorunu yaşıyorum. Aldığımdan beri çözemedim.

Çok eski bir yorum ama kusura bakma kardeşim. Bu sorun yüzünden oyun oynamaktan nefret eder oldum, o yüzden soruyorum bir umutla, bu sorununu çözebildin mi?
Tek umudum @RecepBaltaş
Olmadı Rize'ye gelirse tutup zorla alıkoyacağım 😂

Son düzenleyen: Moderatör:
  • GPU: MSI Gaming X RX 580 8 GB OC'suz
  • CPU: Ryzen 5 1600
  • Driver: 17.6.2 Crimson(En günceli)
  • Ekran: ASUS VG248QE 144Hz 1080P Dual Link DVI
  • MOBO: MSI B350 Tomahawk
  • PSU: FSP HD600 Hydro 600W 80+
  • RAM: Corsair Vengeance 16 GB DDR4-2400MHz
Evet başlıkta da bahsettiğim gibi oynadığım her oyunda(GTA 5, CS:GO, Witcher3, Doom, Dishonored2, Metro Redux, BioShock Infinite, Fallout4, Prey, KF2, RotTR) en yüksek anti aliasing ayarlarını kullansam dahi(8XMSAA, SSAA2X, 8XTXAA, TAA) köşelerde tırtıklar var ve hareket ettiğim zaman etraftaki gölge ve texturelarda flicker(objelerin yerinden oynaması) denilen nalet meydana geliyor. İnternetten videolu karşılaştırma yapıyorum başka 1080P oynayanlar da öyle bir sorun göremiyorum videolarda bile görüntü kalitesi düşmesine rağmen insanlarda öyle bir sorun yok. Gayet pürüzsüz kenarlar ve objeler harket ettikleri zaman oynamıyor(özellikle gölgeler)
GTA 5'te aynen bu videodaki sorun var:

GTA 5'te ve geriye kalan bütün oyunlarda bu sorun var:

(Pencerenin altına dikkat edin.)

Deneyip sonuca varamadığım;

ReShade, SMAA injector kullandım.
HDMI, Display Port ile monitörü kullandım.(Aynı zamanda fraps gibi programlarla kayıt aldığımda sorun videolarda da vardı yani monitörün bir sıkıntısı olmadığına eminim desktopta falan böyle sorunlar yok.)
BIOS güncelledim.
VSR kullanıp çözünürlüğü 4K yaptım yine aynı sorunlar devam etti çok şaşırtıcı.
AMD Softwareden MSAA 8X yaptım.
Bütün driverları DDU ile silip güvenli modda yeniden kurdum.

Biraz yardım çok iyi olur sağ olun.
Kanka çözümü basit. Sabır gerekiyor :D. Birkaç ay önce aynı sorunu yaşıyordum son 1 aydır sinirli olduğum için (bu sorundan ötürü) çok ağır grafikli oyunlar bitirdim son ayarlarda ve ilk oynayıp bitirdiğim oyuna tekrar başlayınca bir de ne göreyim, önceden tırtıklı olan merdivenler şimdi mükemmel derecede düz, AA harika bir şekilde çalışıyor :D. Kısacası ekran kartını biraz yor, düzelir.

@Recepbalta

Kanka çözümü basit. Sabır gerekiyor :D. Birkaç ay önce aynı sorunu yaşıyordum son 1 aydır sinirli olduğum için (bu sorundan ötürü) çok ağır grafikli oyunlar bitirdim son ayarlarda ve ilk oynayıp bitirdiğim oyuna tekrar başlayınca bir de ne göreyim, önceden tırtıklı olan merdivenler şimdi mükemmel derecede düz, aa harika bir şekilde çalışıyor :D. Kısacası ekran kartını biraz yor, düzelir.

Sorun tamamen düzeldi mi?

Kanka çözümü basit. Sabır gerekiyor :D. Birkaç ay önce aynı sorunu yaşıyordum son 1 aydır sinirli olduğum için (bu sorundan ötürü) çok ağır grafikli oyunlar bitirdim son ayarlarda ve ilk oynayıp bitirdiğim oyuna tekrar başlayınca bir de ne göreyim, önceden tırtıklı olan merdivenler şimdi mükemmel derecede düz, AA harika bir şekilde çalışıyor :D. Kısacası ekran kartını biraz yor, düzelir.

Nasıl yani :D Kardeşim bu sorunu iki aydır yaşıyorum.
Sen bu süre zarfında sisteminde ne gibi değişiklikler oldu, ekipman değişikliği, format, güncelleme vs.
Ekran kartını yormak mesele değil de açarsın stres testine sokarsın canını alırsın da, bana mantıklı gelmedi şahsen.
Ha şunu da söylemeden geçemeyeceğim bilsem ki ekran kartıyla alakalı direk değiştiririm de, ekran kartını değiştirip hala bu sorunu yaşayanlar var.

Kardeşim bir yorum yaptın sırra kadem bastın :D bir aydınlatsan bizi diyorum.

Kardeşim bir yorum yaptın sırra kadem bastın :D bir aydınlatsan bizi diyorum.

Ne oldu sen bir çözüm bulabildin mi? Önceden GTA 5'te var mıydı yok muydu hatırlamıyorum ama şu anda çok fena bir şekilde var. Delireceğim ya, ekran kartımın sorunlu olmasından şüpheleniyorum. Eğer herkeste böyle olsa umurumda olmaz ama herkeste böyle değil gibi.

Yeni konular

Geri
Yukarı