Oyunlarda düşük GPU kullanımı

Berkocuk

Hectopat
Makaleler
2
Arkadaşlar bu sorun donanımsal mı ya da sistemsel bir sorun mudur bilmem ama neredeyse bütün oyunlarda bu sorunu yaşıyorum. Ekran kartı kullanımı hep düşük oluyor. İşlemci kullanımı genelde ekran kartını %60'lık kullanımlarla geçiyor ve oyunumda FPS düşüyor oyunların en kalabalık en çok detay olay yerlerinde ekran kartı kullanımı yükselmesi gerekirken daha çok düşüp FPS'i düşürüyor. Ve ekran kartımın oyun testi videolarını izlediğimde ise düşük ayarlarda da yüksek ayarlarda da kullanım %99, %98 civarı oluyor ama bende böyle olmuyor GPU kullanımı hep düşük oluyor ve bu sorunun çözümünü bilen varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.

Sen bizim dediklerimizi denemiyosun sonra pes ediyosun ve sorun bizde oluyor. Sana diyoruz ki, bizi bir adam yerine koy da o şeyleri bir dene.

Format attım bu sorun yüzünden birkaç ay önce.
Hocam NVIDIA kullanmadım ama denetim masasında GPU'yu kısıtlayan bir ayar olmalı. Bu konuda bir fikrim yok ama sen yine de denetim masasını kontrol et.

Her şey yüksek performans da.

Hocam hangi oyunlarda oluyor bu?

Her oyunda oluyor, ne kadar oyun denediysem.

Tamam hocam deniyeyim :D kusura bakma. Ne yapmam lazım tam olarak voltajı mı düşüreceğim MSI Afterburner ile.
Ve ne kadar düşüreyim bir zararı olur mu?
Fabrika çıkışında nasıl gelmişse parçalar öyle kullan, standart halleriyle, zorlanmasinlar. Belki zorlandıkları için eğer OC yaptiysan, öyle oluyor veya güç çekemiyor? Ne bileyim yani gözümle görüp incelemeden de bir şey demek istemiyorum klavye başından olmuyor böyle. O yüzden diyorum sadece denemek lazım elimde olsa yapardım onu ama yok işte klavyeden ancak bu kadar. Bu şey gibi aynı, doktora hastayı göstermeden reçete istemek gibi.

1. format atıldı.

2. sürücüler yüklendi.

3. işlemci ve RAM Prime95 ile test edildi.

4. RAM başka programlar ile de test edildi.

5. ekran kartına furmart test yapıldı.

Ve bu üç parçada sorun çıkmadı. Sorun acaba hangi parçada veya parçalarda sıkıntı var anlayamadım. Ya da yok da sistemsel bir sorun mudur hala çözebilmiş değilim. Yardımcı olabilecek var mı arkadaşlar?

Arkadaşlar bu sorun donanımsal mı ya da sistemsel bir sorun mudur bilmem ama neredeyse bütün oyunlarda bu sorunu yaşıyorum. Ekran kartı kullanımı hep düşük oluyor. İşlemci kullanımı genelde ekran kartını %60'lık kullanımlarla geçiyor ve oyunumda FPS düşüyor oyunların en kalabalık en çok detay olay yerlerinde ekran kartı kullanımı yükselmesi gerekirken daha çok düşüp FPS'i düşürüyor. Ve ekran kartımın oyun testi videolarını izlediğimde ise düşük ayarlarda da yüksek ayarlarda da kullanım %99, %98 civarı oluyor ama bende böyle olmuyor GPU kullanımı hep düşük oluyor ve bu sorunun çözümünü bilen varsa yardımcı olabilir mi? Teşekkürler.
Hocam sorunu çözebildiniz mi acaba?

Geri
Yukarı