Oyunlarda ekran kapanması ve WattMan hatası sonrası AMD driverını kaldırdım

capsule.jp

Hectopat
Daha fazla  
Son 1-2 haftadır bu oyunlardayken ekran gidip kasanın çalışır durumda kalması veya WattMan hatası almıyordum. Bugün epeyce bu sorunları yaşadım. Daha önceden GPU frekansını düşürdüm, hemen hemen tüm WHQL driverlarını denedim ama gene olmadı. Şu anda Windows'un otomatik güncelleştirdiği driveri kullanıyorum. Sizce böyle devam etmeli miyim? Bir sorun teşkil eder mi bu durum? RX 580 undervolt denemedim korktum açıkcası yanlış bir şey yapıp karttan olmayayım diye. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
GPU frekansını manuel olarak 100 değer düşürüp denedin mi? Ayrıca frekansı düşürmeye ek olarak güç limitini -5 ya da -10 yapıp ve undervolt yapmayı deneyebilirsin. Eğer sonuç alamazsan başka sürücülerde bu işlemleri deneyebilirsin. Bahsettiğin hatanın net bir çözümü olmadığı için bütün çözüm yöntemlerini tek tek denemelisin. Hangisi çözüm olursa artık. Bu arada imzandaki PSU modelini kullanıyorsan o da sebep olabilir.

Eskiden kullanıyordum sürümü hatırlamıyorum fakat görüntü kesiyordu kasa çalışıyordu ama görüntü yoktu bu sorunlar yüzünden oyun oynayamıyordum biraz araştırdım ve undervolt yaptım sorunsuz kullandım.

GPU frekansını manuel olarak 100 değer düşürüp denedin mi? Ayrıca frekansı düşürmeye ek olarak güç limitini -5 ya da -10 yapıp ve undervolt yapmayı deneyebilirsin. Eğer sonuç alamazsan başka sürücülerde bu işlemleri deneyebilirsin. Bahsettiğin hatanın net bir çözümü olmadığı için bütün çözüm yöntemlerini tek tek denemelisin. Hangisi çözüm olursa artık. Bu arada imzandaki PSU modelini kullanıyorsan o da sebep olabilir.
o psu 0 daha yeni kullanıyorum psudan kaynaklandığını düşünmüyorum.
Eskiden kullanıyordum sürümü hatırlamıyorum fakat görüntü kesiyordu kasa çalışıyordu ama görüntü yoktu bu sorunlar yüzünden oyun oynayamıyordum biraz araştırdım ve undervolt yaptım sorunsuz kullandım.
ozaman 20.4.2 whql sürümünde deneyeceğim

o psu 0 daha yeni kullanıyorum psudan kaynaklandığını düşünmüyorum.

ozaman 20.4.2 whql sürümünde deneyeceğim
Rampage markası forum içerisinde genelde C4 lakaplı olup pek tavsiye edilmez ve bu tarz sıkıntıların kaynağında PSU modeli de olabiliyor o yüzden demiştim aslında. Bence de 20.4.2 sürümünü deneyebilirsiniz. Bahsettiğiniz bütün sorunları yaşayıp, çözümü ise 20.4.2 sürümünde ve Radeon programı üzerinden yaptığım ayarlarda (Frekans Mhz ve güç limiti düşürme, undervolt, fan ayarı) buldum.

Rampage markası forum içerisinde genelde C4 lakaplı olup pek tavsiye edilmez ve bu tarz sıkıntıların kaynağında PSU modeli de olabiliyor o yüzden demiştim aslında. Bence de 20.4.2 sürümünü deneyebilirsiniz. Bahsettiğiniz bütün sorunları yaşayıp, çözümü ise 20.4.2 sürümünde ve Radeon programı üzerinden yaptığım ayarlarda (Frekans MHz ve güç limiti düşürme, undervolt, fan ayarı) buldum.

Şu an da forumda bir arkadaşın undervolt rehberini buldum 20.9.1'de yapmış bende onu deneyeceğim inşallah olur artıkda rahat rahat oyun oynayabilirim :/

Şu an da forumda bir arkadaşın undervolt rehberini buldum 20.9.1'de yapmış bende onu deneyeceğim inşallah olur artıkda rahat rahat oyun oynayabilirim :/
Evet forum içerisinde birçok undervolt rehberleri var fakat bu rehberler ve undervolt yapmak için sürüm farklılığına gerek yok. Yani birçok sürümde yapılabilir. Ayrıca misal aynı kart aynı model olsa bile aynı ayarlarda bir kart stabil değerler alırken diğer kart alamayabilir. Undervolt mantığı ise deneme yanılma yöntemi ile performans düşüşü olmadan sıcaklığı düşürmek ya da bu tarz hataları çözmektir. Eğer Radeon programı üzerinden ayar yapıyorsanız Windows ayarlarından hızlı başlatma ayarını kapatın yoksa yaptığınız ayarlar sıfırlanabilir.

Geri
Yukarı