Oyunlarda FPS sabitlemek mantıklı mı?

Agony1376

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim monitörüm 60 Hz. Ben 60 FPS'den fazla görnüyorum zaten. CS ve Valorant gibi oyunlarda çözünürlüğü düşünce Hz artıyor orada sınırsız FPS oynuyorum ama hikaye oyunlarında Full çözünürlükte oynuyorum 60 FPS üstünü görmüyorum. Sizce sabit oynamak mı daha iyi sınırsız mı? (V-Sync değil ekran kartı ayarlarından kısıtlıyacağım)

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar benim monitörüm 60 Hz. Ben 60 FPS'den fazla görnüyorum zaten. CS ve Valorant gibi oyunlarda çözünürlüğü düşünce Hz artıyor orada sınırsız FPS oynuyorum ama hikaye oyunlarında Full çözünürlükte oynuyorum 60 FPS üstünü görmüyorum. Sizce sabit oynamak mı daha iyi sınırsız mı? (V-Sync değil ekran kartı ayarlarından kısıtlıyacağım)
Hocam şimdi pc çok ısınmıyorsa ve drop yemiyorsanız sabitlemeye hiç gerek yok,gecikme artar.

E-spor tarzı oyunlar harici v-sync bile açabilirsiniz.

Çok mantıklı değil ama bir oyunda fps kilidi olmaması ekran kartını voltaj açısından yorar. Rekabetçi oyunlarda fps kilitlemeyi tavsiye etmem. Fakat özellikle eski oyunlarda belirli bir fps kilidi olması gerekiyor ki oyun motoru düzgün çalışsın. Bazı geliştiriciler oyunların hızını fps değerine bağladığından sorun çıkartabiliyor. Mesela Bully'de 60'ın üstüne çıkıyorsunuz oyun hızlanıyor. Hareketleriniz yürüyüşünüz vs.

Çok mantıklı değil ama bir oyunda FPS kilidi olmaması ekran kartını voltaj açısından yorar. Rekabetçi oyunlarda FPS kilitlemeyi tavsiye etmem. Fakat özellikle eski oyunlarda belirli bir FPS kilidi olması gerekiyor ki oyun motoru düzgün çalışsın. Bazı geliştiriciler oyunların hızını FPS değerine bağladığından sorun çıkartabiliyor. Mesela Bully'de 60'ın üstüne çıkıyorsunuz oyun hızlanıyor. Hareketleriniz yürüyüşünüz vs.

Sabitlemek sıcaklık konusunda biraz yarar getirebilir. Ama Online oyunlarda böyle bir şey yapmanı önermem.

E-spor tarzı oyunlar harici V-Sync bile açabilirsiniz.

Rekabetçi oyunlarda FPS sınırlama. Hikaye oyunlarında sınırlayabilirsin.

Hocam şimdi PC çok ısınmıyorsa ve drop yemiyorsanız sabitlemeye hiç gerek yok, gecikme artar.

Tamam hocam sağ olun ben Assassin's Creed serisini oynuyorum Black Flag de feci bir FPS sorunu vardı kilitledim FPS'i şu an nihayet ana hikayeyi bitirdim Rogue'ye geçtim hiçbir ayara ellemedim rahat 60 FPS oynuyorum benim gözlemime göre Black Flag'in optimizasyonu kötü. Bu oyundada sabitlemeyi düşünüyorum çünkü bazı yerlerde ani FPS düşüşü oluyor. Sizce faydası olur mu zaten ben FPS oyunlarında kitlemiyorum.

Güzel bir tercih olur hocam AC serilerinin neredeyse hepsinde anlık CPU kullanımına bağlı bir artış mevcut bu da FPS bazında düşüşlere yol açıyor eğer sabitlerseniz aradaki FPS farkını hissetmezsiniz 60 FPS gayet mantıklı.

Geri
Yukarı