Oyunlarda izahı olmayan fiyat artışları

Emin olun bugün 1.000 TL'ye dolar kurunun altında almalıyız diyen kişiler, yarın oyun firmaları topluluk tarafından tepki görmeden satıldığını gördüğünde 2.000 TL indirim bekler alırım ben bu oyunu demeye başlayacak, alışmamalıyız.

Biz bu fiyata almaya devam edersek zaten daha da yükseltmeye devam edecekler.

Basit mi? Disco Elysium oynadınız mı hiç? Metin tabanlı oyunlar ve daha nicesini... Kim çevirecek bunları! Daha işin içinde deyimler bile yok.
Disco Elysium çeviri konusunda en zor oyunlardan birisi. Oyun tamamen metinlerden oluşuyor, en ütopik örneği. Red Dead Redemption 2 60 kişilik bir ekip tarafından Türkçe'ye eksiksiz çevrildi ve 10 TL gibi komik bir fiyata satıldı. Bu 60 kişiye Rockstar alın size Red Dead Redemption benimle paylaşın çeviriyi deseydi sence bu 60 kişi red mi edecekti teklifi ?

Hala lokalizasyon şirket yok diyor😂 Cümlenin başı ile sonunun alakası yok. Oyunu tercüme etmek oldukça basit. Yeter ki şirket tercüme etmek istesin. 5000 satır dediğinin baştan aşağı tercüme edilmesi taş çatlasın 48 saat. Sence lokalize şirketi olmaması bir sorun mu? Mantıklı bir fikir sunmuyorsun ya, ben de cevap veriyorum işte.
48 saat mi?
Küçümseyip kendini zeki mi zannettin çocuk? 48 saatte ortalama diyaloğa sahip bir oyunu çevirt, arabayı evi üstüne yaparım.

Disco Elysium çeviri konusunda en zor oyunlardan birisi. Oyun tamamen metinlerden oluşuyor, en ütopik örneği. Red Dead Redemption 2 60 kişilik bir ekip tarafından Türkçe'ye eksiksiz çevrildi ve 10 TL gibi komik bir fiyata satıldı. Bu 60 kişiye Rockstar alın size Red Dead Redemption benimle paylaşın çeviriyi deseydi sence bu 60 kişi red mi edecekti teklifi ?
Bu 60 kişinin bir şirket olması lazım ki guvenilsin, sokaktaki adama para vermek ile aynı şey bu, yani şirketler için.

Hala lokalizasyon şirket yok diyor😂 Cümlenin başı ile sonunun alakası yok. Oyunu tercüme etmek oldukça basit. Yeter ki şirket tercüme etmek istesin. 5000 satır dediğinin baştan aşağı tercüme edilmesi taş çatlasın 48 saat. (Küçük bir ekip günde sadece 8 saat mesai yaparak 6 günde 5000 satırı tercüme edemez diyorsan bence tartışmayalım.) Sence lokalize şirketi olmaması bir sorun mu? Mantıklı bir fikir sunmuyorsun ya, ben de cevap veriyorum işte.
Onları da anlayabiliyorum, Türkçeye çevrilen kaç tane oyun oldu bugüne kadar Türk Topluluğuna değer veren ? Riot Games, Valve, CD Project Red ve birkaç tane daha. Bu kadar kolay bir şeyi biz değerli topluluktan neden esirgediklerini bugüne kadar yeterince sorgulamadık belki ama oyunlarından tam oyun fiyatı talep ettiklerinde bunu sorgulamamız gerekiyor. Nerede benim Türkçe dil desteğim ? Nerede benim sunucum ? Nerede benim ana dilimde destek kanalım ? dememiz gerekiyor.

48 saat mi?
Küçümseyip kendini zeki mi zannettin çocuk? 48 saatte ortalama diyaloğa sahip bir oyunu çevirt, arabayı evi üstüne yaparım.
5000 satır; her gün 8 saat mesai, 5 kişilik bir ekip. 48 saatte her saate kişi başı 20 cümle düşer. 1 kişi saatte 20 cümle tercüme edemez mi? Sakin ol dostum, hesap makinesi ana menünde. Hala da reddediyorsan bence tartışmayalım boşuna.

Bu 60 kişinin bir şirket olması lazım ki guvenilsin, sokaktaki adama para vermek ile aynı şey bu, yani şirketler için.
Arkadaşım 60 kişi çevirsin 60 kişi de denetlesin, ya bırak 60'ı 600 kişi denetlesin sonuç olarak Rockstar'ın cebinden kuruş çıkmadan bu iş hallediliyor mu ?
Rica ediyorum sadece katılmayacağım, muhalefet olacağım diye bir şeyler aramayalım.

Arkadaşım 60 kişi çevirsin 60 kişi de denetlesin, ya bırak 60'ı 600 kişi denetlesin sonuç olarak Rockstar'ın cebinden kuruş çıkmadan bu iş hallediliyor mu ?
Rica ediyorum sadece katılmayacağım, muhalefet olacağım diye bir şeyler aramayalım.
5000 satır; her gün 8 saat mesai, 5 kişilik bir ekip. 48 saatte her saate kişi başı 20 cümle düşer. 1 kişi saatte 20 cümle tercüme edemez mi? Sakin ol dostum, hesap makinesi ana menünde. Hala da reddediyorsan bence tartışmayalım boşuna.
Şu ufacık hesabı yapamadan muhalefet ediyor ya kafayı yiyorum.

Her gün 8 saat mesai ha, iyiymiş. Bizim ülkede asgari ücretli adamlar 7 saat çalışıyor.

Onları da anlayabiliyorum, Türkçeye çevrilen kaç tane oyun oldu bugüne kadar Türk topluluğuna değer veren? Riot Games, Valve, CD project red ve birkaç tane daha. Bu kadar kolay bir şeyi biz değerli topluluktan neden esirgediklerini bugüne kadar yeterince sorgulamadık belki ama oyunlarından tam oyun fiyatı talep ettiklerinde bunu sorgulamamız gerekiyor. Nerede benim Türkçe dil desteğim? Nerede benim sunucum? Nerede benim ana dilimde destek kanalım? Dememiz gerekiyor.

Aslında sadece Türkiye'ye değer veren firmaların oyunlarını alacaksın CD project red falan diğer firmalarda onlardan örnek alabilir sonuçta adamlar satış yapıyor 80M nüfuslu bir ülkeyi boş geçmezler.

Geri
Yukarı