Oyunlarda kenarlar tırtıklı görünüyor

İşletim sistemi
Windows 11

KYRYZUM

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16gb
Ekran kartı
MSI Ventus 2X RTX 3070 8 GB LHR OC
Anakart
msı B550M pro-vhd wifi
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
Oynadığım çoğu oyunda kenarlar tırtıklı şekilde görünüyor. Fotoğrafta sadece teller gözükmüş ama hareket ettikçe titriyor neredeyse her yer.

Ekran görüntüsü 2023-09-12 161645.png

Dosya Ekleri

• Ekran_goruntusu_2023-09-10_003726.png
    Ekran_goruntusu_2023-09-10_003726.png
    212,5 KB · Görüntüleme: 75
Oynadığım çoğu oyunda kenarlar tırtıklı şekilde görünüyor. Fotoğrafta sadece teller gözükmüş ama hareket ettikçe titriyor neredeyse her yer.

Eki Görüntüle 1941573
Bu sorunun çözümünü bilen bana da söylesin ultraya da high ayarlara da alsam tüm oyunlar böyle kenar yumuşatma kapalıymış gibi çalışıyo bir tık, tırtıklı görünüyolar azcık.

Yaşadığınız olayın açıklamasını başka bir konuda detaylı bir şekilde yapmıştım.

Çözüm olarak anti aliasing modlarını deneyebilirsiniz.

Yaşadığınız olayın açıklamasını başka bir konuda detaylı bir şekilde yapmıştım.

Çözüm olarak anti aliasing modlarını deneyebilirsiniz.

Hocam NVIDIA denetim masasında negatif LOD tercihi diye bir şey var o zaten durdurda onun dışında başka yapabileceğim bir şey var mı bir de anti aliasing modları fotoğrafını attığım oyunda en yüksekte fakat NVIDIA denetim masasında açılabiliyor mu bilmiyorum oradan da açmam gerekir mi eğer varsa.

Hocam NVIDIA denetim masasında negatif LOD tercihi diye bir şey var o zaten durdurda onun dışında başka yapabileceğim bir şey var mı bir de anti aliasing modları fotoğrafını attığım oyunda en yüksekte fakat NVIDIA denetim masasında açılabiliyor mu bilmiyorum oradan da açmam gerekir mi eğer varsa.
LOD ayarı oyun motoruna işlenmişse Negatif LOD ayarı bir fark yaratmaz.

Anti aliasing modlarını Nvidia Denetim Masası üzerinden de açabilirsiniz.

Sanal Çözünürlük artırmayı da deneyebilirsiniz.

LOD ayarı oyun motoruna işlenmişse Negatif LOD ayarı bir fark yaratmaz.

Anti aliasing modlarını NVIDIA Denetim Masası üzerinden de açabilirsiniz.

Sanal Çözünürlük artırmayı da deneyebilirsiniz.

Hocam ikisini de denedim sonuç değişmedi. Bir de parçalarda sıkıntı olma ihtimali var mı sizce?

Hocam ikisini de denedim sonuç değişmedi. Bir de parçalarda sıkıntı olma ihtimali var mı sizce?
Sorun olduğunu sanmıyorum ancak donanımdan donanıma farklar elbette oluyor. Aynı sisteme sahip başka bir sistemde aynı sorun olmayabilir. Yine de bu bir sorun mu derseniz bence değil.

Artık oyun stüdyolarının bu tarz öğeleri düzlem üzerine doku olarak yapmak yerine modellemesi gerekiyor. Bence bu tarz detaylar için poligon bütçesinden kısmaya gerek yok.

Sorun olduğunu sanmıyorum ancak donanımdan donanıma farklar elbette oluyor. Aynı sisteme sahip başka bir sistemde aynı sorun olmayabilir. Yine de bu bir sorun mu derseniz bence değil.

Artık oyun stüdyolarının bu tarz öğeleri düzlem üzerine doku olarak yapmak yerine modellemesi gerekiyor. Bence bu tarz detaylar için poligon bütçesinden kısmaya gerek yok.

Hocam öyle diyosunuz da oyun da fotoğraf çok gözümemiş ama her nesne tırtıklı gözüküyor hareket ettikçe çoğu oyunda var rahatsız ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı