Oyunlarda Türkçe dublaj olmaması

İnsan0

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar sorum şu, neden bir ekip oyunlara dublaj yapmıyor? Diğer sorum da Türkçe dublaj satın alır mıydınız 30 TL gibi bir ücretle?

Nedeni tartışılır fakat çoğu oyunda Türkçe arayüz desteği bile yokken dublaj ikinci planda bana göre.

Azımsanmayacak kadar bir nüfusa sahibiz. Hadi oyunu yapanlar yapmıyor biz neden yapmıyoruz. Bu kadar zor olmamalı... İnşallah yapabilir miyim bilmem ama araştıracağım en azından çünkü çok da zor olmaması lazım diye düşünüyorum.

Benim İngilizcem olduğu için pek sorun etmiyorum, o yüzden almazdım 30₺ verip. Ama geniş pencereden bakacak olursak oyun firmaları community subtitles tarzı bir özellik getirilebilir. Böylece oyunu oynayanlar altyazı yapar, çeviri onaylanırsa firma onlara küçük bir ödeme yapabilir ve oyun Türkçede olmuş olur.

Bence en iyisi orijinal ses ve altyazı.
Yani gereksiz buluyorum. Hele ki meşhur Crysis 2 laz sahnesi.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Videonun sonunda bilgisayara bir şey oldu sandım. 😀

Çok zahmetli ve gerektiği ilgiyi göremeyen bir iş. Kısaca zaman kaybı olur, onun yerine her oyunda Türkçe alt yazı desteği gelsin. Hatta bırakın dublajı, önce altyazılar yapılmaya başlansın. İleride belki böyle adımlar görebiliriz.

Benim ingilizcem olduğu için pek sorun etmiyorum, o yüzden almazdım 30₺ verip. Ama geniş pencereden bakacak olursak oyun firmaları community subtitles tarzı bir özellik getirilebilir. Böylece oyunu oynayanlar alt yazı yapar, çeviri onaylanırsa firma onlara küçük bir ödeme yapabilir ve oyun türkçede olmuş olur.

Öyle de olabilir dediğiniz gibi hocam. Ve yani benim düşündüğüm bir İngiliz ya da Amerikalı o oyunun zevkini ve senaryoyu film izler gibi keyifle oynuyorsa bizde bisiler yapabilmeliyiz. Ama arkadaşın da dediği gibi satılsa bile onu da bedava almaya çalışırız.
Mesela GTA V gibi bir oyuna dublaj yap elbette satın alan olur kaliteli olduktan sonra fakat bazı firmalar böyle şeylere izin vermiyorlar.
Evet hocam bende isterim yani şöyle film izler gibi zevkle oynamayı .

Yeni konular

Geri
Yukarı