Çözüldü Oyunlarda ve Günlük Kullanımda Yeşil Ekran Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bdssx

Hectopat
Merhaba Technopat Sosyal Ailesi,

Bilgisayarımı Ocak ayı sonunda Sinerji'ye toplattırarak aldım. İlk haftalar bir sorunum yoktu. Sonra nasıl olduysa artık hiçbir fikrim yok. Sistemim;
  • İşlemci: Intel i5 6500
  • Anakart: MSI H170 GAMING M3
  • Ekran Kartı: ASUS R9 380X
  • Hard Disk: WD 1TB Blue
  • Güç Kaynağı: Zalman ZM600
  • Kasa: Zalman R1

Öncelikle baya uzun ve detaylı yazmaya çalışacağım. Sorunuma gelelim. Oyunların ortasında yeşil ekran alıp duruyorum. Bu esnada arkadan cızırtılı bir ses geliyor. Mecburen manuel olarak bilgisayarı yeniden başlatmam ya da kapatmam gerekiyor. CS:GO gibi oyunlarda ekran kartım 55-60 derece civarı, üstünü geçmeyecek şekilde çalışıyor. Metro Last Light, GTA V, Far Cry 3, Far Cry 4, R6 Six Siege gibi oyunlarda ise ekran kartım 65-75 derecelerde geziniyor. İşlemci sıcaklığını tam hatırlamıyorum ama 45-55 derece arası olması lazım. Yani sıcaklıklar anormal değil. Bu sorunun neyden kaynaklandığını anlayabilmiş değilim. Ekran kartından olabileceğini düşünüyorum. Lakin bu sorun olunca dikkatimi çeken başka bir şey ise kasanın üstündeki kırmızı HDD ışığının tamamen sönmesi ve hiç yanmaması. Bunun üzerine HD Tune'dan bazı testler yaptım ve hiç yerinde olmayan bir şey görmedim. Bu yeşil ekran hatası yeniden bilgisayara başlattıktan sonra bir oyunu açmaya çalıştığımda ortalarda çıkarken bu sefer başlarda da çıkmaya başladı. Bu olay böyle günlerce oyunlarda belirsiz anlarda olup durdu. Her seferinde bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kaldım. Bu sefer internetten çözüm aramak istediğimde daha bir oyun açmamışken bile yine bu yeşil ekranı aldığım oldu. Temiz kurulum yaptım. Her şey yolunda gibi gözükürken haftalar sonra yine bu hata ile karşılaştım. İnternette okuduğuma göre AMD Settings'den Tam RGB 4.4.4'e aldım. Bu sefer yeşil ekran değil de siyah ekran almaya başladım ve sorun hala devam ediyordu. Çıldırmak üzereydim. Neyse bu sefer de DDU kullanarak çözdüm derken yine haftalar sonra aynı sorunla karşılaştım.

Haftalar geçti yine aynı sorunu yaşadım. 2 gün önce DDU kullanarak çözdüm dedim ve bugün yine yeşil ekranı yedim. Dayanamayıp temiz kurulum yaptım. Daha yeni güncelleştirmeleri yüklerken (oyuna bile girmedim) yine ve yine aynı hata. Yeniden başlattım bu sefer anakart logosundan sonra hiç görüntü alamadım. Ekran kartını söktüm. İşlemciden görüntüyü almaya çalıştığımda masaüstünde bozuk bir görüntü oluşuyor sonra kesiliyor. Öyle kalakaldım şimdi.

Not1: Yeni sürücüyü kurun demeyin lütfen. Çünkü sorunun sürücülerden kaynaklandığını düşünmüyorum. 16.3, 16.5, 16.7, 16.8 sürümlerinde aynı olayla karşılaştım.

Artık aklıma gelen bir çözüm yok. Son bir umutla buraya konu açmaya karar verdim. Aylardır aynı sorun. Geçti bitti derken haftalar sonra yine karşılaşıyorum. Bıktım. Son çare garantiye vermek gibi gözüküyor. Sizin yardımlarınızı bekliyorum. Zamanınızı ayırıp cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Çözüm
Tekrardan merhabalar. Konuya yazdığım son mesaj olacak, çünkü sorunu çözdüm. Şimdi en baştan alayım.

Bildiğiniz üzere sorunun ilk çıktığı kart olan ASUS R9 380X ekran kartını servise yollayıp SAPPHIRE RX 480 8GB ekran kartını almıştım.
Yaklaşık 3 hafta önce uzun zamandır güncellemediğim sürücüyü güncellemek istedim. Yükler yüklemez ekran karıncalanıyor, sonra siyah ekran geliyor, daha sonra yeşil ekran ve en son masaüstü görünüyordu. Bu şekilde tekrarlanıp durdu. Ardından eski sürücüye döndüm ve yeni sürücülerin çıkmasını bekledim.
Dün tekrardan yüklemek istedim ve yine aynı sorun. 17.1.2, 17.2.1 sürücülerinde sorun yaşamama rağmen 16.11.5 (kastettiğim eski sürücü) sürücüsünde yaşamadığım için her seferinde o sürücüye geri dönmek zorunda kaldım.
Bugün tekrar denemek istediğimde değişen bir şey yoktu. Bu sefer ekran kartını anakarttaki ikinci slotta takıp denemeye karar verdim. R9 380X kullanırken kart sığmadığı için yapamamıştım. Fakat yine değişen bir şey yoktu. Daha sonra farklı bir hdmi kablosu takmayı düşündüm. Ve sorun çözülmüştü. Şu an sorunsuzca 17.2.1 sürücüsünü kullanabiliyorum.
Yalnız dikkatimi çeken şey R9 380X kullandığım zamanlar kabloyu değiştirmeme (yanlış hatırlamıyorsam tabii) rağmen sorun çözülmemişti. Neyse artık sorun çözüldü ya rahatladım. Umarım ileride bu tür sorunu yaşayanlar da denediğim yöntemlerden çözebilir.

Konu kapatılabilir.
Öncelikle kusura bakmayın uzun zamandır girmediğim için şimdi gördüm.
Sorunuza gelirsek karttan gayet memnunum, bir sorun yok.
Aynı sorunu sizin de yaşadığınızı yazmışsınız. Bence hiç düzeltmeye çalışmayın, benim gibi boşuna saatlerinizi harcamayın. Direk servise gönderin.
Bende de Asus Rx 480 var 2 gün önce montajladım ve kullanmaya başladım(VGA dönüştürücüyle kullanıyorum).İlk oyunumu bu sabah yükledim adı smite.2-3 saat sorunsuz bir şekilde oynadım sonra pc yi kapattım 1-2 saat sonra tekrar açtım.
Oyunun içinde ekran kartı ısısı gibi ayarları görmek için gpu tweak 2 ve xsplit yükledim.Ne olduysa bundan sonra oldu.10 dk oynadıktan sonra yeşil ekran verdi.Ne yapmam gerek biliyorum.
Dönüştürücü kullandığım için olabilir mi ?

Son düzenleme:
Bende de Asus Rx 480 var 2 gün önce montajladım ve kullanmaya başladım(VGA dönüştürücüyle kullanıyorum).İlk oyunumu bu sabah yükledim adı smite.2-3 saat sorunsuz bir şekilde oynadım sonra pc yi kapattım 1-2 saat sonra tekrar açtım.
Oyunun içinde ekran kartı ısısı gibi ayarları görmek için gpu tweak 2 ve xsplit yükledim.Ne olduysa bundan sonra oldu.10 dk oynadıktan sonra yeşil ekran verdi.Ne yapmam gerek biliyorum.
Dönüştürücü kullandığım için olabilir mi ?
Olabilir. Dönüştürücüsüz kullanmayı deneyin. Bir de GPU Tweak 2'yi kaldırıp deneyin. Sıcaklıkları görmek için MSI Afterburner da kullanabilirsiniz. O da olmazsa önceki sayfalarda sorunu çözmeye çalıştığım yöntemleri uygulamaya çalışın (sıfırdan driver kurma, temiz Windows kurulumu, onboard'u deneme vb.). Hiçbiri sonuç vermezse tek çare servise göndermek. Umarım kısa zamanda çözülür.

Öncelikle kusura bakmayın uzun zamandır girmediğim için şimdi gördüm.
Sorunuza gelirsek karttan gayet memnunum, bir sorun yok.
Aynı sorunu sizin de yaşadığınızı yazmışsınız. Bence hiç düzeltmeye çalışmayın, benim gibi boşuna saatlerinizi harcamayın. Direk servise gönderin.
Önemli degil hocam gönderdim servise geri geldi herhangi bir sorun görülmemiş kartta bios güncellemesi yapılmış termal macun ve temizlik bakımı yapılmış bir kac gündür ağır yükte kullanmadığım icin deneyemedim bu hafta sonu deneme fırsatım olacak sonucu yazarım yine.

Önemli degil hocam gönderdim servise geri geldi herhangi bir sorun görülmemiş kartta bios güncellemesi yapılmış termal macun ve temizlik bakımı yapılmış bir kac gündür ağır yükte kullanmadığım icin deneyemedim bu hafta sonu deneme fırsatım olacak sonucu yazarım yine.
GPU Tweak i kaldırınca herşey düzeldi :)

Aynı sorunu dün yine gösterdi yanlız bu sefer yeşil değil siyah oldu ekran.
DDU ile sürücüyü kaldırmayı, onboard'u kullanmayı ya da temiz bir Windows kurulumu yapmayı deneyin. Bunlar da olmazsa yeni konu açın, belki çözümü bilen çıkar. O da olmazsa kartı teknik servise gönderme vakti gelmiştir. Kolay gelsin.

Sorun tekrar başıma geldi.Pes ve csgo da bi sorun yaşamazken Assassins Creed Syndicate ı daha açarken ekran bazen gri bazen yeşil olarak kalıyor.Sanırım tek çözüm servise göndermek.

Tekrardan merhabalar. Konuya yazdığım son mesaj olacak, çünkü sorunu çözdüm. Şimdi en baştan alayım.

Bildiğiniz üzere sorunun ilk çıktığı kart olan ASUS R9 380X ekran kartını servise yollayıp SAPPHIRE RX 480 8GB ekran kartını almıştım.
Yaklaşık 3 hafta önce uzun zamandır güncellemediğim sürücüyü güncellemek istedim. Yükler yüklemez ekran karıncalanıyor, sonra siyah ekran geliyor, daha sonra yeşil ekran ve en son masaüstü görünüyordu. Bu şekilde tekrarlanıp durdu. Ardından eski sürücüye döndüm ve yeni sürücülerin çıkmasını bekledim.
Dün tekrardan yüklemek istedim ve yine aynı sorun. 17.1.2, 17.2.1 sürücülerinde sorun yaşamama rağmen 16.11.5 (kastettiğim eski sürücü) sürücüsünde yaşamadığım için her seferinde o sürücüye geri dönmek zorunda kaldım.
Bugün tekrar denemek istediğimde değişen bir şey yoktu. Bu sefer ekran kartını anakarttaki ikinci slotta takıp denemeye karar verdim. R9 380X kullanırken kart sığmadığı için yapamamıştım. Fakat yine değişen bir şey yoktu. Daha sonra farklı bir hdmi kablosu takmayı düşündüm. Ve sorun çözülmüştü. Şu an sorunsuzca 17.2.1 sürücüsünü kullanabiliyorum.
Yalnız dikkatimi çeken şey R9 380X kullandığım zamanlar kabloyu değiştirmeme (yanlış hatırlamıyorsam tabii) rağmen sorun çözülmemişti. Neyse artık sorun çözüldü ya rahatladım. Umarım ileride bu tür sorunu yaşayanlar da denediğim yöntemlerden çözebilir.

Konu kapatılabilir.

Son düzenleme:
Çözüm
Merhaba konuyu hortlatmak oluyor ama sorunu cozebildinizmi. Bende oyunlarda ve normal kullanimda, anlık kendi kendine yeşil ekran ve kapanmalar yaşıyorum hiç birşey yapamaz hale geldim. Onbordda PC açılıyor ama monitöre görüntü gelmiyor. Bende 2 ayı aşkın bu sorunla basım belada.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı