Çözüldü Oyunlarda ve Günlük Kullanımda Yeşil Ekran Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

bdssx

Hectopat
Merhaba Technopat Sosyal Ailesi,

Bilgisayarımı Ocak ayı sonunda Sinerji'ye toplattırarak aldım. İlk haftalar bir sorunum yoktu. Sonra nasıl olduysa artık hiçbir fikrim yok. Sistemim;
  • İşlemci: Intel i5 6500
  • Anakart: MSI H170 GAMING M3
  • Ekran Kartı: ASUS R9 380X
  • Hard Disk: WD 1TB Blue
  • Güç Kaynağı: Zalman ZM600
  • Kasa: Zalman R1

Öncelikle baya uzun ve detaylı yazmaya çalışacağım. Sorunuma gelelim. Oyunların ortasında yeşil ekran alıp duruyorum. Bu esnada arkadan cızırtılı bir ses geliyor. Mecburen manuel olarak bilgisayarı yeniden başlatmam ya da kapatmam gerekiyor. CS:GO gibi oyunlarda ekran kartım 55-60 derece civarı, üstünü geçmeyecek şekilde çalışıyor. Metro Last Light, GTA V, Far Cry 3, Far Cry 4, R6 Six Siege gibi oyunlarda ise ekran kartım 65-75 derecelerde geziniyor. İşlemci sıcaklığını tam hatırlamıyorum ama 45-55 derece arası olması lazım. Yani sıcaklıklar anormal değil. Bu sorunun neyden kaynaklandığını anlayabilmiş değilim. Ekran kartından olabileceğini düşünüyorum. Lakin bu sorun olunca dikkatimi çeken başka bir şey ise kasanın üstündeki kırmızı HDD ışığının tamamen sönmesi ve hiç yanmaması. Bunun üzerine HD Tune'dan bazı testler yaptım ve hiç yerinde olmayan bir şey görmedim. Bu yeşil ekran hatası yeniden bilgisayara başlattıktan sonra bir oyunu açmaya çalıştığımda ortalarda çıkarken bu sefer başlarda da çıkmaya başladı. Bu olay böyle günlerce oyunlarda belirsiz anlarda olup durdu. Her seferinde bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kaldım. Bu sefer internetten çözüm aramak istediğimde daha bir oyun açmamışken bile yine bu yeşil ekranı aldığım oldu. Temiz kurulum yaptım. Her şey yolunda gibi gözükürken haftalar sonra yine bu hata ile karşılaştım. İnternette okuduğuma göre AMD Settings'den Tam RGB 4.4.4'e aldım. Bu sefer yeşil ekran değil de siyah ekran almaya başladım ve sorun hala devam ediyordu. Çıldırmak üzereydim. Neyse bu sefer de DDU kullanarak çözdüm derken yine haftalar sonra aynı sorunla karşılaştım.

Haftalar geçti yine aynı sorunu yaşadım. 2 gün önce DDU kullanarak çözdüm dedim ve bugün yine yeşil ekranı yedim. Dayanamayıp temiz kurulum yaptım. Daha yeni güncelleştirmeleri yüklerken (oyuna bile girmedim) yine ve yine aynı hata. Yeniden başlattım bu sefer anakart logosundan sonra hiç görüntü alamadım. Ekran kartını söktüm. İşlemciden görüntüyü almaya çalıştığımda masaüstünde bozuk bir görüntü oluşuyor sonra kesiliyor. Öyle kalakaldım şimdi.

Not1: Yeni sürücüyü kurun demeyin lütfen. Çünkü sorunun sürücülerden kaynaklandığını düşünmüyorum. 16.3, 16.5, 16.7, 16.8 sürümlerinde aynı olayla karşılaştım.

Artık aklıma gelen bir çözüm yok. Son bir umutla buraya konu açmaya karar verdim. Aylardır aynı sorun. Geçti bitti derken haftalar sonra yine karşılaşıyorum. Bıktım. Son çare garantiye vermek gibi gözüküyor. Sizin yardımlarınızı bekliyorum. Zamanınızı ayırıp cevap verdiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Çözüm
Tekrardan merhabalar. Konuya yazdığım son mesaj olacak, çünkü sorunu çözdüm. Şimdi en baştan alayım.

Bildiğiniz üzere sorunun ilk çıktığı kart olan ASUS R9 380X ekran kartını servise yollayıp SAPPHIRE RX 480 8GB ekran kartını almıştım.
Yaklaşık 3 hafta önce uzun zamandır güncellemediğim sürücüyü güncellemek istedim. Yükler yüklemez ekran karıncalanıyor, sonra siyah ekran geliyor, daha sonra yeşil ekran ve en son masaüstü görünüyordu. Bu şekilde tekrarlanıp durdu. Ardından eski sürücüye döndüm ve yeni sürücülerin çıkmasını bekledim.
Dün tekrardan yüklemek istedim ve yine aynı sorun. 17.1.2, 17.2.1 sürücülerinde sorun yaşamama rağmen 16.11.5 (kastettiğim eski sürücü) sürücüsünde yaşamadığım için her seferinde o sürücüye geri dönmek zorunda kaldım.
Bugün tekrar denemek istediğimde değişen bir şey yoktu. Bu sefer ekran kartını anakarttaki ikinci slotta takıp denemeye karar verdim. R9 380X kullanırken kart sığmadığı için yapamamıştım. Fakat yine değişen bir şey yoktu. Daha sonra farklı bir hdmi kablosu takmayı düşündüm. Ve sorun çözülmüştü. Şu an sorunsuzca 17.2.1 sürücüsünü kullanabiliyorum.
Yalnız dikkatimi çeken şey R9 380X kullandığım zamanlar kabloyu değiştirmeme (yanlış hatırlamıyorsam tabii) rağmen sorun çözülmemişti. Neyse artık sorun çözüldü ya rahatladım. Umarım ileride bu tür sorunu yaşayanlar da denediğim yöntemlerden çözebilir.

Konu kapatılabilir.
Driver booster 3 indirip bütün sürücülerini güncellemeni öneririm. Bu işlem sırasında 2 3 saniyelik siyah ekran oluyor bende dün gücellemiştim bu siyah ekranda korkma eğer güncellemeyi yaptıkdan sonra herhangi bir sorun yaşarsan driver booster ilk güncellemende otomatik olarak geri dönüşüm noktası oluşturuyor. Bu arada sıcaklıkların gayet normal sorunu çözmemedi isen gidip baktırmanı öneririm iyi forumlar .

Dostum yazını görmemişim işine yaramamış driver booster sanırım gidip baktır bence

Yeşil ekran tamamen yeşil mi yoksa başka renklerde var mı? Aynı sorun bende de oluyordu ısınma ve overclock değerlerinden kaynaklanıyor. Mümkünse memory clocku referans modelde ki seviyeye düşürünüz.

Driver booster 3 indirip bütün sürücülerini güncellemeni öneririm. Bu işlem sırasında 2 3 saniyelik siyah ekran oluyor bende dün gücellemiştim bu siyah ekranda korkma eğer güncellemeyi yaptıkdan sonra herhangi bir sorun yaşarsan driver booster ilk güncellemende otomatik olarak geri dönüşüm noktası oluşturuyor. Bu arada sıcaklıkların gayet normal sorunu çözmemedi isen gidip baktırmanı öneririm iyi forumlar .

Dostum yazını görmemişim işine yaramamış driver booster sanırım gidip baktır bence
Yok önemli değil. Evet en sonunda pes edeceğim ve servise yollayacağım. Biraz daha sabrediyorum. Gerçi aylardır sorunu yaşıyorum daha nereye kadar sabredebilirim ki?

Onboard ile de açılmıyorsa aklıma başka bir şey gelmiyor. Derinlerden bir şey hasar görmüş
Siz beni anlamadınız galiba. Onboard ile açmak istiyorum ama sürücüsünü yüklemediğimden bozuk ve kesilen görüntüler alıyorum. Sürücüyü kurmak istesem de bu kesik görüntüler yüzünden kuramıyorum. Ben de bu sürücüyü başka nasıl bir yöntemle kurabileceğimi sordum. Görünen o ki siz de bilmiyorsunuz. Neyse artık yapacak bir şey yok. Eminim onboard'da açmak istesem açılır, sorun ekran kartında. Dediğiniz gibi muhtemelen bir parça hasar gördü.

Yeşil ekran tamamen yeşil mi yoksa başka renklerde var mı? Aynı sorun bende de oluyordu ısınma ve overclock değerlerinden kaynaklanıyor. Mümkünse memory clocku referans modelde ki seviyeye düşürünüz.
Benim soruma cevap verecek misiniz?
Tamamen yeşil. AMD Settings'den piksel biçimini Tam RGB 4.4.4'e aldığım zaman siyah ekran alıyorum (İnternette yazılan çözümler arasında bu da vardı ki sorunu çözmedi). Renk farklı ama aynı sorun.

Isınmadan kaynaklanabileceğini söylemişsiniz ama önceden burada ısı değerlerini paylaşmıştım. Bana göre değerler gayet normaldi.

Overclock'a gelirsek hiçbir zaman overclock yapmadım ama önceki sayfalarda yazdığım gibi bazen yeşil ekranı alıp bilgisayarı yeniden başlattığımda ASUS GPU Tweak 2'in otomatikman OC moduna aldığını görüyordum. Tabii görür görmez Gaming moda alıyordum.

Tabii cevap vereceğim. Sizin önerinizi az önce deniyordum o yüzden cevap veremedim. Kusura bakmayın.

Değerleri önceden yaklaşık 30 değer düşürmüştüm. Bir faydası olmadı. Sonra siz referanstaki Memory Clock değerine düşürmemi istediniz. Referanstaki değer, benim kartımdaki gibi aynı değerde. Fakat GPU Clock referansta 970 ben de ise 1030. Tam 970'e düşüremedim anca 969'a düşürebildim. 20 dakika CS:GO ve 1 saat Far Cry 3 oynadıktan sonra yeşil ekranı aldım. Olay 1 dakika önce oldu ve olanları size aktarıyorum.

Maalesef sizin öneriniz tam çözüm sağlayamadı ama en azından bir buçuk saat oyun oynayabildim. Bunun için de mutluyum. Teşekkürler.

Son düzenleme:
Yani GPU Clock ne kadar düşerse o kadar daha uzuyor bu yeşil ekran. Isı değerlerine bakabilir misiniz? Birde ekran kartı sürücüsünü bir kaç sürüm geriye alabilir misiniz? Nisan öncesine filan.

Yani GPU Clock ne kadar düşerse o kadar daha uzuyor bu yeşil ekran. Isı değerlerine bakabilir misiniz? Birde ekran kartı sürücüsünü bir kaç sürüm geriye alabilir misiniz? Nisan öncesine filan.
Sanırım gerçekten de GPU Clock ne kadar düşerse daha fazla sürede oyun oynayabiliyorum. Beni sinirlendiren kısım da şu: hızı 60 değer aşırtmışsın. Üstüne üstlük daha fazla aşırtma imkanı sunmuşsun bize ASUS. Ona göre de ekran kartına bir miktar para ödüyoruz. E o zaman ben referans kartını alıyım daha iyi. Hem daha ucuza gelir hem de bu sorunlarla uğraşmam.

Dakikalar önce CS:GO ve Far Cry 3 oynadığımı söylemiştim. CS.GO'da %25-30fan hızıyla GPU 57-60 derece, CPU 35 derecede geziniyordu. Far Cry 3'de %50 fan hızıyla 68-70 derece, 72-75 dereceye çıktığı an %65 fan hızı devreye giriyor ve hemen 70 dereceye düşüyordu. Bu esnada CPU 50 derece civarıydı.

Şu an AMD'nin bana önerdiği 16.7.3 sürümlü sürücüsü yüklü. Haziran-Temmuz aylarında çıkmıştı. İyi ki Mayıs ayında çıkan 16.5.3 ve ne zaman çıktığını hatırlamadığım 16.3.2 sürümlü eski sürücüleri saklamışım. İlk önce 16.3.2 sürümlüyü kurup olanları daha sonra yazacağım.

Siz beni anlamadınız galiba. Onboard ile açmak istiyorum ama sürücüsünü yüklemediğimden bozuk ve kesilen görüntüler alıyorum. Sürücüyü kurmak istesem de bu kesik görüntüler yüzünden kuramıyorum. Ben de bu sürücüyü başka nasıl bir yöntemle kurabileceğimi sordum. Görünen o ki siz de bilmiyorsunuz. Neyse artık yapacak bir şey yok. Eminim onboard'da açmak istesem açılır, sorun ekran kartında. Dediğiniz gibi muhtemelen bir parça hasar gördü.

Tamamen yeşil. AMD Settings'den piksel biçimini Tam RGB 4.4.4'e aldığım zaman siyah ekran alıyorum (İnternette yazılan çözümler arasında bu da vardı ki sorunu çözmedi). Renk farklı ama aynı sorun.

Isınmadan kaynaklanabileceğini söylemişsiniz ama önceden burada ısı değerlerini paylaşmıştım. Bana göre değerler gayet normaldi.

Overclock'a gelirsek hiçbir zaman overclock yapmadım ama önceki sayfalarda yazdığım gibi bazen yeşil ekranı alıp bilgisayarı yeniden başlattığımda ASUS GPU Tweak 2'in otomatikman OC moduna aldığını görüyordum. Tabii görür görmez Gaming moda alıyordum.

Tabii cevap vereceğim. Sizin önerinizi az önce deniyordum o yüzden cevap veremedim. Kusura bakmayın.

Değerleri önceden yaklaşık 30 değer düşürmüştüm. Bir faydası olmadı. Sonra siz referanstaki Memory Clock değerine düşürmemi istediniz. Referanstaki değer, benim kartımdaki gibi aynı değerde. Fakat GPU Clock referansta 970 ben de ise 1030. Tam 970'e düşüremedim anca 969'a düşürebildim. 20 dakika CS:GO ve 1 saat Far Cry 3 oynadıktan sonra yeşil ekranı aldım. Olay 1 dakika önce oldu ve olanları size aktarıyorum.

Maalesef sizin öneriniz tam çözüm sağlayamadı ama en azından bir buçuk saat oyun oynayabildim. Bunun için de mutluyum. Teşekkürler.

Onboard bende kullandım sürücü yok diye dediğiniz hataları almadım sadece çözünürlük kötüydü. Bence anakartta sorun.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı