Oyunların kırılmasına gösterilen yoğun tepkiler

Para veren adam eğer üzülüyorsa demek ki o da korsan oynacakmış ki üzülüyor derim. Eğer korsan oynamayacaksa üzülmesinin anlamı ne? Korsana ahlaki değerleri için karşı çıkan birisi bunları kafaya takmaz. Rockstar Games babasının şirketi mi? Zarar görüyor diyorsanız siz değil yapanlar düşünsün.

Verilen yoğun tepkilerin gayet haklı olduğunu düşünüyorum. Bir oyun veya herhangi bir yazılım gerekirken yüzlerce kişinin binlerce saati ve emeği var. Bunun yanı sıra bu oyunu yapmak için gereken maliyetler de çok yüksek. Çoğu kişi daha aileden düzgün eğitim almadıkları için emeğin karşılığını vermeyi ve bu bahsettiğim şeyleri anlayamadıkları için maalesef bunun çok normal bir şey olduğunu sanıyor. Hadi bunu geçtim, bari yaptığın ahlaksızlığı övünerek anlatma.

RDR2'nin kırılmasına veya başka bir oyunun kırılmasına gösterilen tepkiler ne alaka çözemiyorum. Satın aldınız diye başkalarının ücretsiz oynamasına mı sinirleniyor bu arkadaşlar? GTA V ücretsiz olunca aynı tepkiyi gösterdiler mi acaba?
Ne kadar saçma bi bakış açısı bu böyle? Ben, benim para verip aldığım oyunu başkalarının ücretsiz oynamasına üzülmem, hatta dalga bile geçerim. Asıl nokta; sen saatlerce, haftalarca, aylarca, yıllarca çalışıp oyun yap, insanlar emek hırsızlığı yapıp oyunu ücretsiz oynasın. Benim gözümde normal hırsızlıktan farkı yok. Birazdan da linçlemeye gelir ''Korsan'' tayfa.

Korsanın emek hırsızlığı olduğunu bilip köşede sessizce oynadıkları sürece lafım yok fakat gelip burada orijinal alanları enayi yerine koyup korsan oynamakla övünüyorlar. Bir de paragraflar yazıp kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar. Oyun fiyatlarından şikayetçiler fakat çoğu lüzumsuz şeylere para harcayıp duruyor (örneğin sigara), eğer onlara para harcamayıp bir süre biriktirseler rahatça alabilecek durumları da var. Biriktirmeyi geçtim, rahatça alabilecek durumda olsalar bile korsan oynayacaklarına eminim.

Eğer para verdiğim oyun sonradan yapımcı tarafından ücretsiz dağıtılırsa sesimi çıkarmam fakat korsan oynayıp "Sen para verdin, ben ücretsiz oynuyorum." demeleri utanmazlıktır.

300 lira verip herkes alsa oyunu, 600 TL olur oyunlar. Bu sitemin devlete herhalde.
Hayır, misal olarak Cyberpunk'ı verelim. Oyun AAA bir oyun ve piyasaya 60$ olarak çıkıyor. Ama Türkiye'ye özel hem altyazı, hem de 31.5$ gibi bir indirimli fiyatla çıkıyor. Yani çıkmadan bile %50 bir indirim var. Eğer daha böyle şeyler görmek istiyorsak, bu adamların emeğinin karşılığını vermemiz lazım.

RDR2'nin kırılmasına veya başka bir oyunun kırılmasına gösterilen tepkiler ne alaka çözemiyorum. Satın aldınız diye başkalarının ücretsiz oynamasına mı sinirleniyor bu arkadaşlar? GTA V ücretsiz olunca aynı tepkiyi gösterdiler mi acaba?
Düşünce yapına hayran kaldım şahsen.
Beleş dağıtmak ve korsanın aynı şey olduğunu düşünmek...

Düşün sen bir oyun yapıyorsun ve buna deli emek veriyorsun ve paranı bu iş için harcıyorsun ve bir kaç kişi oyununu kırarak bunu ücretsiz olarak oynuyor

Para vermek isteyen para vererek alır, korsan oynamak isteyen korsan alır. Herkesin alım gücü bir değil. Bu kadar basit. Başkası korsan alıp oynuyor diye ağlamanın mantığı yok. Seni tutan da yok korsan oynama diye.

Yeni konular

Geri
Yukarı