Padişah 2. Abdülhamid neden sevilmiyor?

padişah 2.abdülhamid nasıl bir padişah sizce?

• Oy verenlerin toplamı
    258
Osmanlı'ya da Allah Kitap deyip halkı sömürdü derseniz sizin de adamlardan farkınız kalmaz
Osmanlı'dan bahsetmiyorum siyasetçilerden bahsediyorum. Yani Atatürk sabah akşam din hakkında konuşan biri olsa yani dini sömüren biri olsa o zaman severlerdi bundan bahsediyorum.

AKP'liler kendilerine idol olarak aldıkları için. Yoksa çok kötü bir padişah da değil çok iyi bir padişah da değil. Tarihte o kadar başarılı padişahlar varken kala kala bu adama mı kaldılar, niye özellikle bu adamı yüceltiyorlar? Tamamen siyasi işte.

O zaman ki muhalif akıma karşı oldukları için II. Abdülhamid'i yüceltiyorlar bu kadar. Dönemin siyasal durumunu okursan ne demek istediğimi anlarsın.

O zaman ki muhalif akıma karşı oldukları için II. Abdülhamid'i yüceltiyorlar bu kadar. Dönemin siyasal durumunu okursan ne demek istediğimi anlarsın.

Ana sebebi alternatif tarih uydurmak. "Osmanlı'da işler çok iyiydi, çok fazla sorun yoktu dış güçler gelip içeriden yıktı bizi" kafa bu. Aynı bugün dış güçler diye milleti kandıranlar gibi işte. Osmanlı'nın geri kaldığını kabullenemiyorlar. Savaşların artık at üstünde kılıçla kalkanla değil, teknoloji ve bilim geliştirerek yapıldığını kavrayamıyorlar.

Ana sebebi alternatif tarih uydurmak. "Osmanlı'da işler çok iyiydi, çok fazla sorun yoktu dış güçler gelip içeriden yıktı bizi" kafa bu. Aynı bugün dış güçler diye milleti kandıranlar gibi işte. Osmanlı'nın geri kaldığını kabullenemiyorlar. Savaşların artık at üstünde kılıçla kalkanla değil, teknoloji ve bilim geliştirerek yapıldığını kavrayamıyorlar.

Ben öyle düşünmüyorum. Alternatif tarih yaratmak gibi bir niyet olsa bunu daha farklı yaparlardı. Onların savunduğu tez, Abdülhamid'e olan muhalif ve gayri milli bir muhalefet olduğu idi. Ülkenin baş aşağı dönmesini de İttihat ve Terakki'ye bağlıyorlar zaten.

AKP değil, Liberalliğinden söz edilemeyecek Besim Tibuk bile bu konuda fikirlerini net ortaya koydu.

Osmanlı geri değil, geç kaldı. Osmanlı'nın batılılaşma dönemini okumanı tavsiye ederim. Osmanlı geç kalmıştı ama geç kalmasına rağmen sonradan batılılaşma ve ya modernleşme diyebileceğimiz bir döneme girdi.

Ayrıca yersiz bir eleştiri değil, İngiltere Osmanlı'nın dağılmasını istedi ve içeriden çıkan fitil ile başarılı oldu.
Yoksa bu olaylar olmasa ve rutininde ilerlese, Osmanlı yine bugün ki Türkiye gibi olurdu. Belki tek farkı, İngiltere gibi sembolik bir hanedanlık kalırdı.

Kim yıkılmaz diyormuş osmanlıya? Sanayi devriminde güzel bir pazar olmasaydı daha önce girerlerdi. Millet çalışların arkasındaki sırtlan gibi bekliyordu.

Adamlar kardeşlerini öldürtmek için fetva verdiren adamlar :D istedikleri için mi adam astırtamayacaklar?
kardeşlerini öldürmek için değil devletin devamını sağlamak karışıklığa son verip iç savaşları önlemek için fetva verdiren adam*

Ben öyle düşünmüyorum. Alternatif tarih yaratmak gibi bir niyet olsa bunu daha farklı yaparlardı.

Yahu adamlara göre Çanakkale zaferini Araplarla birlikte almışız. Devletin resmi hesapları bile bunu paylaşıyor. Ha hiç Arap yok mudur vardır ama toplasan %5 bile etmez. Bırak Arapların bize yardım etmesini ihanet etmeselerdi yeterdi. Kendi ülkesi için savaşmayan adam gelip Çanakkale'de bana yardım etmiş, böyle yalan bir tarih uyduruyorlar işte.

Ayrıca yersiz bir eleştiri değil, İngiltere Osmanlı'nın dağılmasını istedi ve içeriden çıkan fitil ile başarılı oldu.

Osmanlı dağılsın veya dağılmasın o toprakları her türlü kaybedeceksin bunun kaçarı yok. O toprakları gidip hasta adama bırakacak değiller elbette. Şunu unutmayın ki batılı ülkeler Türkiye'nin şeriat ile yönetilmesini ve insan haklarına dair hiçbir şey olmamasını ister. Yani senin olabildiğince dindar ve aynı zamanda kindar olmanı ister. Niye? Çünkü böylelikle ülkenin başındaki adamı eline aldığın zaman toplumu da almış olursun. Toplumu yönetmek için ayrı ayrı çabalara girmezsin. Toplum sorgulamaz, lideri ne derse ona inanır. Böylelikle sömürülmesi de daha kolay olur. Mesela bugün Türkiye Avrupa'nın mülteci deposu. Sorgulayan bir ülke olsak halk çıkıp "yahu niye biz Avrupa'nın sınır bekçiliğini yapıyoruz, niye Avrupa'ya giden mülteci geri kabul anlaşmasıyla tekrar Türkiye'ye yollanıyor" diye sorgular ve buna engel olurdu. Ha ama böyle sorgulamayan toplumda ne olur ülkenin başındaki adamı kontrol altına alırsın ve koca ülke emrine girmiş olur.

Son düzenleme:
Ben kardeş katlinin neden olduğunu biliyorum. Burada demek istediğim dini kullanarak-manipüle ederek kendi istediği doğrultuda hareket edebilen adamlar. Yine kendi istekleri için 1 adam mı asamayacakalar? Ayrıca kardeş katli dediğin olaya bir yerden sonra padişah anaları-vezirler falan karışıp hangi taraf daha organize olmuşsa diğer kardeşleri öldürebiliyordu. Yoksa oturup " acaba hangi çocuk başşa geçsin? Hangisi daha yetenekli?" falan diye konuşulmuyordu. Nitekim saçma sapan şehzadeler(deli bile padişah oldu yanındakilerin gazıyla) başa gele gele ülkeyi batırdılar.
deli padişah dediğin ibrahim gazlarla değil ekber ve erşed sistemiyle padişah oldu araştır biraz

Osmanlı dağılsın veya dağılmasın o toprakları her türlü kaybedeceksin bunun kaçarı yok. O toprakları gidip hasta adama bırakacak değiller elbette.
Aslında bunun sebebi de 2. Abdülhamit. İngiltere ve Fransa'nın politikalarına bakarsan sürekli Osmanlı'nın ayakta durmasını istiyorlar, 93 harbine kadar. 93 harbini bize kaybettirmeseydi bu politika devam edecekti. 93 harbi sonrası yapılan ağır antlaşmalar, Osmanlı'nın iflas açıklaması gibi olaylar sonrasında İngiltere ve Fransa, 5-10 yılda çözülür mantığını bırakıp artık yıkılacak ne koparsam kârdır politikasına geçti. Hatta en komik olanı Tunus olayıdır. Pasta gibi bölünen Osmanlı'da Tunus Fransa'ya kalmıştı ve işgal etti. 2. Abdülhamit önceki antlaşmaları ortaya koyup baskı yapınca zora giren Fransa Midhat Paşa'yı 2. Abdülhamit'e veriyor ve bununla Tunus konusunda yumuşatıp istediğini alıyor. Bu pasta gibi bölünme durumunda Libya'da var. Abdülhamit döneminde imzalanıyor fakat Fransa bekletince İtalya hükümeti Fransa'dan korkup uygun an için bekliyor. O uygun an ise Fransa'nın Fas işgali sonrası yani 1911.

Eğer Tunus ve Midhat Paşa olayını merak eden varsa: François Georgeon: Sultan Abdülhamid kitabını okuyabilir.

Sen kimsin he beni vurmuş 🤠 babanı çağır.
sen beni ne zaman vurdun söyle bilelim. Söylesene
Sen geçen yine 2. Abdülhamit konusunda cahillini gösteren değil miydin? Hani 93 harbine bizi İttihatçılar soktu demiştin. Ben mi yanlış hatırlıyorum 🙃

1665765309028.png

1665765361358.png

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı