Padişah 2. Abdülhamid neden sevilmiyor?

padişah 2.abdülhamid nasıl bir padişah sizce?

• Oy verenlerin toplamı
    258
İşin daha komiği 2.dünya savaşı sırasında adaları geri almak istememesinin bile mantıklı sebepleri olması. Bu Abdülhamid seviciler anlamaz. Ayrıca adaları en başta bırakan da İsmet değildi.

Cahiller bilmez maalesef ama İsmet İnönü olmasa belki bugün bu ülke olmayacaktı. İkinci dünya savaşı yıllarını yaşayan babaannem anlatmıştı, hergün karartma, yakınlardan gelen uçak sesleri vs. Dünya birbirine girmiş, bunların tam ortasında coğrafi stratejik önemi olan bir ülkeyiz ve İsmet paşa mükemmel siyaseti, iki tarafada oynaması sonucu bizi savaşa sokmamayı başarmıştır. O savaşa girseydik sonumuz ne olurdu tahmin etmek güç değil.

Ana sebebi bu adamdır muhtemelen.

Eki Görüntüle 1542442

Adam nerde?

Cahiller bilmez maalesef ama İsmet İnönü olmasa belki bugün bu ülke olmayacaktı. İkinci dünya savaşı yıllarını yaşayan babaannem anlatmıştı, hergün karartma, yakınlardan gelen uçak sesleri vs. Dünya birbirine girmiş, bunların tam ortasında coğrafi stratejik önemi olan bir ülkeyiz ve İsmet paşa mükemmel siyaseti, iki tarafada oynaması sonucu bizi savaşa sokmamayı başarmıştır. O savaşa girseydik sonumuz ne olurdu tahmin etmek güç değil.

Adam nerde?

Pardon adam demişim. Cinsiyetini belirtmek için kullandığım alışkanlık.

Abdülhamid gereğinden çok öven aktrolldür. Artı olarak haksız yere yerin dibine sokan CHP'li trolldür.
Gereğinden fazla yerin dibine sokulmuyor, gerektiği kadar yerin dibine sokuluyor. Başarılı bir padişah değil. Ondan daha kötü padişahlar da vardı evet ama bu onu başarılı bir padişah yapmıyor.

Gereğinden fazla yerin dibine sokulmuyor, gerektiği kadar yerin dibine sokuluyor. Başarılı bir padişah değil. Ondan daha kötü padişahlar da vardı evet ama bu onu başarılı bir padişah yapmıyor.
Ben Abdülhamid'e ne iyi ne kötü derim. 😐 Görüşüm budur iyilikleri de olmuştur.
Hataları da olmuştur solcu kesimin yerin dibine sokmasını doğru bulmuyorum.
Genelde solcuların argümanları şudur;
Dikdatördü yasakçı idi düşünce özgürlüğü yoktu vs vs. Bende bu tür yönetimleri sevmem ancak o zamanın şartlarına bakıldığında ülke bu tür şekilde yönetilmek zorundaydı. Mutlak hakimiyeti sağlamak için. Tüm bir Avrupa kıtası (dile kolay) ve Rusya bize karşıydı tahta çıktığında ordu ve ekonomi bitik durumdaydı. Eski dönem yapılması gereken yenilikler ıslahatlar yapılmadığı için bu sorumsuzlukların acısının hepsi Abdülhamid döneminde çıktığı için onun başına patladı tüm olanlar hepsi bu.

O zamanın şartlarına bakıldığında ülke bu tür şekilde yönetilmek zorundaydı.
Burnu hakkında konuşmayı yasaklatmanın dönemin şartlarıyla ilgisi yok ki. Yasaklı zihniyet hep yasakçıdır. Günümüzde malum şahıs için de "dönemin şartları için gerekli" deyip geçelim o zaman ki bunu diyen güruh var.

Burnu hakkında konuşmayı yasaklatmanın dönemin şartlarıyla ilgisi yok ki. Yasaklı zihniyet hep yasakçıdır. Günümüzde malum şahıs için de "dönemin şartları için gerekli" deyip geçelim o zaman ki bunu diyen güruh var.
Ben sana mükemmel demedim ki elbet hataları olmuştur dedim. Muhtemelen dediğin yasak gerçekten varsa kişi söylemlerle yıpratılmasın diye koyulmuştur.

Adaları İsmet! vermedi. Tarihi biraz okumanızı öneririm. Dinlemenizi değil.
Direkt olarak İnönü vermedi bunu biliyorum ama geri almak veya bunun karşılığında politik kazanım elde etmek için hiçbir şey de yapılmadı. Ne yapalım iki kaya parçasını denilip geçildi. İnönü korkak bir yöneticiydi (daha yumuşak söylemek gerekirse çekingen) bunu kabul etmek gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı