Para için sıkıştıran arkadaş

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hayır hocam olacağı söylüyorum arkadaş rahatlasın diye tabii ki sakinlik en iyisidir şu ana kadar Max 10 kavgaya girdim ama asla dayak yemedim daya yiyeceğim kavgaya girmem ben.
Hocam biraz yüksekten uçmuşsun. Kavga her şeyin çözümü değil. Önceliğimiz kibar ve güzel yolla halletmek.
@Blacksidemre hocam var mı bir haber? Konuştunuz mu?
@Blacksidemre hocam, size şimdi başka tavsiye daha vereceğim. Önce para veremem gibi şeyler söyle. Biraz konuyu kapatmaya çalış, eğer kapattırmazsa sadece 100TL vereceğini ama isterse telefonuna aksesuar alacağını söyle. Eğer bunu da kabul etmezse foruma yaz. Ne yapman gerektiğini söyleriz.

Kusura bakmayın siz para vermek istemiyorsunuz düpedüz adamın malına zarar vermişsin ha onun yaptığı doğru değil ben şahsen para için kimseyi sıkıştırmadım, sıkıştırmam da. Ya adamın parasını verin yada engeli basın gitsin, öyle arkadaştan fayda gelmez. Ya engelle ya adamın parasını ver, durumum yoksa engel basmayı ikame ederim. Bırak konuşmasınlar Zira öyle arkadaş topluluklarından fayda görmedim. Bizim sosyal'in ramboları doluşmuş kavgayla çözülebilecek bir mevzu değil, borç meselesi o zaman borçlu olan herkes borcu vereni dövsün.

Son düzenleme:
Sürekli istemesini etik bulmsam da malına zarar verdiğiniz kişinin zararını ödemek durumundasınız. 200TL şu an elinizde yoksa eğer bence karşı tarafa bunu iletin ve anlayışlı olmasını bekleyin. Bekletin elinize para geçene kadar.
Arkadaşa katılıyorum.

Son günlerde başımı bir bela sardı. Size olayı anlatayım.

Mart ayı falandı. Okuldayım her zamanki gibi. Önümde oturan arkadaşa bir şey soracaktım, hafifçe elini dürttüm. Elinde telefon vardı ve yüz üstü telefonu düşürdü. Telefonun ön ekranı paramparça oldu.

Ön cam tamamen gitmişti. Sınıftaki herkes olayı gördü ve karşı tarafı destekledi. Ön cam masrafını bana yıktı. Normal olarak aileme falan da söyleyemedim. Sınıf zaten normal değil. Son yıllarda da adamlarla kafamı bozmak istemedim. Telefonu bir tanıdığıma vereyim dedim, ama kendisi 200 liraya orijinal yapan bir yer bulmuş. Benim tanıdığım, 100 liraya orijinal takacaktı. Bunu ona da ilettim. Ama sanayii üretim olacağından korkup güvenmedi.

Bu olaylar olurken de corona çıktı. Evlere kapandık. Ben parayı da denkleştirmiştim. O zaman benim tanıdığa verecektik. Kendisi de unutup yazmadı. Parayı da kitaba harcamıştım.

Yazın da kendisi yeni telefon almış. Bu kırık telefonu satmış. Telefonu Samsung J7 bu arada. Yeni aldığı Xiaomi Mi Note 6.

Geçen hafta yazdı. Olayı unutmadım, bizim bu ekran işi ne oldu falan. Yeni telefon almışsın, niye istiyorsun falan dedim ben de. Ama para için sıkıştırıyor beni. Şu an da verecek param yok. Daha doğrusu vermeye niyetli bile değilim. Bu hafta içinde çok düşündüm. Her gün arıyor. 200 lira diye zorluyor beni.

Bunların maddi bir sıkıntısı da yok. Benden beleş para koparmak istiyor. Engel de atamam buna. Bir sürü sınıf grubu içindeyiz. Son senem. Kavgalı gitmek istemiyorum. Parayı ver diyecekseniz, bu durumda kimseye veremeyiz bir şey. 1 icra çıktı. Şimdi ay sonu oldu. Onu ödeyeceğiz.

Bu durum çok canımı sıkıyor. Bana, bu durumda tavsiyeniz ne oldurdu? Aileme bile bahsedemedim. Düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

(Ekleme: Ön cam kırık olmasına rağmen çalışıyordu. Yani arka cama bir şey olmamıştı. Oyun, yazı, video bile izleyebiliyor. Bildiğiniz bir kırık değil yani.)

Ailene anlat. Aranızda kavga çıkar olay büyür. Bir anne baba tavsiyesi her zaman daha başkadır. Kavga etme demiyorum tabii ki de zamanı gelince kavga edeceksin. Gerekirse okulun son yılında kavgalı ayrıl. Şu anlattın icralık durumdan daha önemli bir durum yok. Ailenden bir şey saklama. Bir hata yaptım istemeden de başla söze. Bak bende herkes gibi sabahın 6'sında işe gidiyorum. Misal oğlum olsa 200 TL için kimseye ezdirmem. Bir anneye babaya anlat. Hem sen rahatla derslerine odaklan güzel kardeşim

1. Telefonu istersin, yaptırıp geri verirsin.
2. Birlikte telefoncuya götürüp yaptırdıktan sonra parayı ödersin.
3. Ailesini sosyal mecralardan bulup iletişime geçerek durumu anlatırsın. (Durumum yok ödeyemiyorum, durumum şuan kötü taksit taksit ödeyebilirmiyim veya daha sonra ödeyebilirmiyim?)
4. İmitasyon bir telefonun camını kırıp eline alırsın, yanından geçerken omuz atıp telefonu yere düşürdükten sonra sende benim telefonun camını kırdın ödeştik dersin.
Oha lan çok mantıklı.

1. Telefonu istersin, yaptırıp geri verirsin.
2. Birlikte telefoncuya götürüp yaptırdıktan sonra parayı ödersin.
3. Ailesini sosyal mecralardan bulup iletişime geçerek durumu anlatırsın. (Durumum yok ödeyemiyorum, durumum şuan kötü taksit taksit ödeyebilirmiyim veya daha sonra ödeyebilirmiyim.)
4. İmitasyon bir telefonun camını kırıp eline alırsın, yanından geçerken omuz atıp telefonu yere düşürdükten sonra sende benim telefonun camını kırdın ödeştik dersin.
Evet, çocuğun ailesiyle iletişime geçersen çok daha iyi olur en mantıklısı.

Böyle adamlara ver parasını, kötü niyetini Allah'a havale et öbür dünyada hesaplaşırsınız merak etmeyin.

Hocam, üzülecek bir şey yok aslında. Ben sizden bir abi olarak iban istedim.
Konuyla pek alakası yok ama. Abi seni daha önce bir çok konu da gördüm. Cevapların, Tavsiyelerin, Önerilerin ve Çok yardımcı birisisin. Aslında @ravenizm sizinle İnstagram'dan eklemek isteğince bende isteyeyim dedim İnstagram kullanıcı adım: isomiso4856 Steam hesabım da aynı eklersen çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.🙂 @326001

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı