Path Tracing, Cyberpunk 2077’de RTX 4090’ın Belini Büktü

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
ng-RTX-4090in-Belini-Buktu-Cyberpunk-2077de-16-FPS.jpg

NVIDIA, birkaç gün önce Cyberpunk 2077’nin yeni RT Overdrive modunu tanıtmak maksadıyla yeni bir video yayınladı. Daha önce RT Overdrive modunun “RTX Path Tracing” teknolojisini kullandığını yazmıştık. Bu teknoloji grafikleri inanılmaz hale getiriyor, ancak yükün altından koskoca GeForce RTX 4090 bile kalkamıyor. Amiral gemisi ekran kartı, RT Overdrive modu etkin haldeyken oyunu 16 FPS’de çalıştırabiliyor. […]

Devamı: Path Tracing, Cyberpunk 2077’de RTX 4090’ın Belini Büktü
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Bunların teknoloji diye sundukları şeyleri millet çok önceden reshade olarak bedava modlarla yayınladılar ve bu kadar performans kaybı yaşamadığın gibi sadece 4090 kalibresinde ekran kartlarına da ihtiyacın olmuyor kullanmak için.

Ray tracing iyi hoş ama GPU'ların bu kadar belini bükmesi çok saçma. Bu aralar 7900 XT ve 4070 Ti arasında gidip geliyorum FSR ve DLSS olmadan saf güçle RT açmak gerçekten çok zor. Bir süre daha RTsiz oynamaya mahkum oyuncular sanırım.

4K'da düşünürsek gayet normal geldi çünkü fazlasıyla ağır bir teknoloji. DLSS avantajını bir kez daha görüyoruz, artık kartlar saf kas gücünden ziyade yazılımın da saglam olmasına ihtiyaç duyuyor.

Her neyse 11 Nisanı bekliyorum, RTX 3080'im ile 2K'da PT açıkken 30 FPS oynarım artık (!)

Ray Tracing iyi hoş ama GPU'ların bu kadar belini bükmesi çok saçma. Bu aralar 7900 XT ve 4070 Ti arasında gidip geliyorum FSR ve DLSS olmadan saf güçle RT açmak gerçekten çok zor. Bir süre daha rtsiz oynamaya mahkum oyuncular sanırım.

Şaka herhalde bu bütçelere çıkılırsa 4070 Ti alınır AMD GPU'ya sadece oyun oynamak dahilinde olursa olur, harici para verilmez.

Yansımaları çok detaylı hale getirip, görüntüyü daha doğal ve yumuşak bir hale getiriyor ama bu kadar FPS düştükten sonra hiçbir anlamı yok ki. RT açıp bir yandan da DLSS köklemek yine mantıksız geliyor bana, bir yandan grafikleri yükselteyim diyorsun diğer yandan çözünürlüğü dibe çekiyorsun.

İşin garibi RT olmayan oyunlarda benzer ışıklandırma ve yansıma teknolojileri var. Bana bunlar boş heves gibi geliyor.

Şaka herhalde bu bütçelere çıkılırsa 4070 Ti alınır AMD GPU'ya sadece oyun oynamak dahilinde olursa olur, harici para verilmez.
Sadece oyun hocam. Edit, render vs. bunlarla işim yok. Ayrıca ben bir Nvidia fanboyuydum taki 4000 serisine kadar. Neden diye soracak olursanız da 4070 Ti'ı hiç utanmadan 4080 olarak çıkaracaklardı ve şimdi de 12 GB VRAM ile çıkardılar.
İkincisi DLSS çok güzel bir teknoloji evet bu obtektif bir gerçek ancak karta böylesine yığınla para verip yapay FPS üretmek de çok kafama yatmıyor. 7900 XT'nin driver güncellemeleri ile çok daha iyi noktaya geleceğini düşünüyorum. Nvidia sürücülerle ekran kartlarını sürekli eskitiyor. Wattman veya harici hataları da 7000 serisinde görmedim. 7000 serisinde olan hatalar da zaten her türlü düzelir daha yeni bir kart. 4070 Ti almak için DLSS dışında bir mantık da göremiyorum açıkçası. Başka bir konuya da yazdım Control oyununda ultra ayarlarda 1080p'de 6 GB VRAM kullanımı gördüm. 2015-2016'da üretilmiş bir karta 8 GB VRAM koyup 2023'te 12 GB VRAM koymak bir hakaret gibi geliyor bana. Tabii umarım pişman olmam Radeon 7900 XT alacağımdan dolayı.

Sadece oyun hocam. Edit, render vs. bunlarla işim yok. Ayrıca ben bir NVIDIA fanboyuydum taki 4000 serisine kadar. Neden diye soracak olursanız da 4070 Ti'ı hiç utanmadan 4080 olarak çıkaracaklardı ve şimdi de 12 GB VRAM ile çıkardılar.
İkincisi DLSS çok güzel bir teknoloji evet bu obtektif bir gerçek ancak karta böylesine yığınla para verip yapay FPS üretmek de çok kafama yatmıyor. 7900 XT'nin driver güncellemeleri ile çok daha iyi noktaya geleceğini düşünüyorum. NVIDIA sürücülerle ekran kartlarını sürekli eskitiyor. WattMan veya harici hataları da 7000 serisinde görmedim. 7000 serisinde olan hatalar da zaten her türlü düzelir daha yeni bir kart. 4070 Ti almak için DLSS dışında bir mantık da göremiyorum açıkçası. Başka bir konuya da yazdım Control oyununda Ultra ayarlarda 1080P'de 6 GB VRAM kullanımı gördüm. 2015-2016'da üretilmiş bir karta 8 GB VRAM koyup 2023'te 12 GB VRAM koymak bir hakaret gibi geliyor bana. Tabii umarım pişman olmam Radeon 7900 XT alacağımdan dolayı.

Sadece oyun ise alınır tabii ki, ama yayın yaparım video render 3D mimarlık vs hepsi için NVIDIA en iyisi zaten. Buradan fiyat farkıda doğuyor. VRAM'den ziyade bant genişliği ve VRAM nesili, Max MHz, Max bellek hafızası vs bunlara dikkat edin.

Geri
Yukarı