PC montajı için tavsiyeler

Efe Rona

Hectopat
Merhabalar, gerekli araştırmalar ve bilgi birikimi sonucu bilgisayar toplamaya karar verdim fakat montaj konusunda sorun yaşar mıyım diye tereddütteyim. 5-6 tane Technopat'ın sistem videolarını izledim parçaların nereye takıldığını biliyorum fakat kablolama işi ve yazılım işi beni korkutuyor. "Ya benim parçalarım videolardakinden farklıysa?" Ya da "ya yanlış kabloyu takıp parçalara hasar verirsem?" Diye söyleniyorum. Hadi her şeyi doğru yaptım diyelim PC açıldı, BIOS kısmı ve Windows kurma işlemi var. BIOS kısmında güncelleme ve XMP devreye sokma daha sonra Windows kurduktan sonra anahtarım olmadığı için Windows'tan yararlanamayacağımı düşünüyorum. Kısacası bu montaj işi beni geriyor, tavsiyeniz var mı? Daha önce böyle bir durum ile karşılaştınız mı? Cevaplarsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kablolamadan çok da korkmana gerek yok. PSU'nun kablolarını arkadan alıp düzenli bir şekilde takacaksın.

Hazırda flash diskiniz varsa BIOS üzerinden boot edip herhangi bir işletim kurabilirsiniz. Ayrıca XMP devreye sokma tarzı şeylerin de Youtube üzerinde rehberi var. Kendinizi bu kadar kasmayın, güzel bir deneyim ve keyifli bir iş olacak sizin için.

Merhabalar, gerekli araştırmalar ve bilgi birikimi sonucu bilgisayar toplamaya karar verdim fakat montaj konusunda sorun yaşar mıyım diye tereddütteyim. 5-6 tane Technopat'ın sistem videolarını izledim parçaların nereye takıldığını biliyorum fakat kablolama işi ve yazılım işi beni korkutuyor. "Ya benim parçalarım videolardakinden farklıysa?" Ya da "ya yanlış kabloyu takıp parçalara hasar verirsem?" Diye söyleniyorum. Hadi her şeyi doğru yaptım diyelim PC açıldı, BIOS kısmı ve Windows kurma işlemi var. BIOS kısmında güncelleme ve XMP devreye sokma daha sonra Windows kurduktan sonra anahtarım olmadığı için Windows'tan yararlanamayacağımı düşünüyorum. Kısacası bu montaj işi beni geriyor, tavsiyeniz var mı? Daha önce böyle bir durum ile karşılaştınız mı? Cevaplarsanız sevinirim.
Parçaları montajlerken çok dikkatli ol öncelikle işlemci veya anakart pinlerine zarar verirsen o iş biter kablolarda yanlış takacak birşey yok sadece işlemci beslemesiyle ekran kartı besleme kablosunu karıştırma ihtimalin var onuda ayırt etmek için işlemci besleme kablosu 4+4 yada 4+2 olarak tam hatırlamıyorum ortadan ayrılır anakarta göre değişir kaç pin olduğu birde ön panel bağlantıları karıştırabilirsin youtube platformunda buna dair bir çok video var ordan izleyerek yapabilirsin. Yazılıma gelince malesef ondan bende anlamıyorum. Kolay gelsin.

Cidden söylüyorum, en kolayı PSU kablolarını takmak. Ben bilgisayarıma yeni PSU aldım. Kablo montajı çok kolaydı. Tek senin kafanı belki karıştırabilecek olan kasadan gelen kablolar olabilir ancak inan bana. Kendine güven, heyecan yapma. Yaparsın.

Dostum ben de aynı durumdayım ve videoları izliyorum ve öğrediğim şu kabloların çoğunu hatta neredeyse %90'nı başka yerlere takılamıyor çünkü dikkatli bakarsan kablo ve pinlere bazı delikler tıkalı ya da engellenmiş pin girişleri vs. bu nedenle yanlış takılma ihtimalleri düşürülmüş kullanıcların.

Geri
Yukarı