Rehber PC Optimizasyonu ve Tavsiyeler

Selamlar.

Şimdi direkt konuya geçmek istiyorum :D.

Buradaki bütün yöntemleri kendi sistemimde de tecrübe ettim ve sıkıntısız bir şekilde kullanıyorum.

Yanlışım varsa alta yazın.

a)Açılış Hızlandırma: İlk öncelikle Win+R kombinasyonunu kullanarak msconfig.exe yazıyoruz. UAC sorusu gelirse Evet basacağız.

Burada "Başlatma" sekmesine geliyoruz. Windows 7 kullanıcısıysanız burada Başlatma ögeleri gelecektir. Burada sistem için gerekli olanlar (örneğin:Realtek HD Audio) varsa kapatmayın. Gereksiz olanları kapatın.

Ek olarak Bilgisayarım sağ tık özellikler yapalım. Sağ kısımda Gelişmiş Sistem Ayarları kısmında Başlangıç altındaki Ayarlar butonuna basalım.

Burada işletim sistemi listesini göster kısmını 10 saniye yapıyoruz.

b)Disk Eniyileştirme

NOT: SSD' lere yapılmasını kesinlikle önermiyorum.

Windows+R kombinasyonunu kullanıp buraya dfrgui.exe yazıyoruz. İlk başta bütün diskleri Çözümle ile çözümlüyoruz. Sonra Diski Birleştir (En İyi Duruma getir de yazabilir.) basın.

c)Gereksiz Dosya Temziliği

Bunu istersek WC365, CCleaner veya Glary Utilities ile yapabiliriz. Ama manuel yapmak isteyenler için şu dosyaların içini temizleyin:

C:\Windows\Temp
C:\Users\Kullanıcı İsminiz\Recent
C:\Users\Kullanıcı İsminiz\AppData\Local\Temp

d)Temiz Masaüstü

Rainmeter vb. hareketli arkaplan kullanmayın eğer yüksek performans isterseniz. Tabii bilgisayarı güçlü olan yapsın ama eski sistemlerde ben pek önermem :D.

Windows 7 kullanıyorsanız Araçları kaldırın masaüstünden.

Masaüstünü dağınık masa gibi bırakmayın toplu olsun.

e)Virüs Temziliği
Bazı mining virüsleri performansın aşırı düşmesine neden olabiliyor.

Bu yüzden mutlaka aktif koruma sağlayan programları kullanın. Avast!/AVG önermiyorum.

f)Sadece Önemli Güncellemeler

Eski bir sisteminiz varsa önerim sadece önemli güncellemeleri yapmanızdır. Tabii bugfix güncellemesi varsa onu kurun orası ayrı. Bazen gelir ya dil paketleri vs. eğer ek bir dil kullanmayacaksanız önermiyorum.

g)Gereksiz Fontlar

Bildiğimiz gibi Çince vs. gibi fontlar Windows kurduğumuzda otomatik olarak geliyor. Bunu Başlat>Yazı Tiplerini Görüntüle kısmından seçip silin.

h)Tweak Programı Önerilerim
Sosyal' de çoğu kişi tweak programları kullanmıyor. Ama kullanan varsa önerilerim var.

Önerdiklerim:

• Glary Utilities
  • Wise Care 365
Ek olarak herhangi bir IObit yazılımı kullanmayın. Sosyal olarak önermiyoruz.

Gelelim yazılımsal kısımdan donanımsal kısıma.

• Anakart ve işlemcinin desteklediği maksimum hızda ve boyutta RAM takın. (Eski PC' ler için.)
  • SSD yoksa mutlaka takın. (Eski PC' ler için.)
  • Fan bakımı yapın ve termal macunları yenileyin.

Umarım faydalı olmuşumdur. Eksiğim veya yanlışım varsa alta yazın. Eleştirilere açığım.

Son düzenleme:
'Ek olarak Bilgisayarım sağ tık özellikler yapalım. Sağ kısımda Gelişmiş Sistem Ayarları kısmında Başlangıç altındaki Ayarlar butonuna basalım.

Burada işletim sistemi listesini göster kısmını 10 saniye yapıyoruz.'

Bunun performansı etkilediğini düşünmüyorum.
Bu ayar BIOS'tan OS'a geçişte seçim süresini değiştirir. Gereksiz olmuş rehberde.

Yeni konular

Geri
Yukarı