PC almaya çalışan kişiye tavsiyeler

YcLGaMeR

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
HP VİCTUS 16
Dikkat! Burada dilencilik vs. yoktur. Sadece şu teknoloji bozuntusunu almak için manevi destek istenmektedir.

Arkadaşlar.
Kusura bakmayın. Vaktinizi çalacağım, hakkınızı helal edin. Ancak bir sıkıntım var anlatmak istedim.
5. sınıf ikinci dönem başladı bilgisayar maceram...
Yalnız bilgisayar hakkında sürekli bir merak vs. var.
Öyleki format atmayı öğrenmek için bir şekilde Windows sistemin içinden geçmiştim format atmak çözüm olsun diye. Öyle zamanlardı ki fotmatı yanlış attım Windows 7 starter pack sürüm. Sonra yanlış attım diye babam kızacak diye korktuğum zamanlar. Çünkü yine bilen birini çağıracak diye, uğraşacaklar diye kızar diye korkardım. Sonraları 6-7-8. 9. sınıfın son 1ay harıc yurtta kaldım. Orayı sorgulamayın. Okul için iyi zamanlardı. Sanırım ya kendi kendime bir şey yapamıyorum ya da biri zorla yaptıracak oyle yapacağım. Sonraları yani liseye geçince özellıkle yurttan ayrılınca ne özgüven ne sevinc ne de baska bir şey kaldı. Evde ne kendı kendıme calıyorum ne de baska bir şey cekıyor canım. Sonraları hosuma gıden ne var diye baktıgımda bilgisayar aklıma geldı(bu arada bu zamana kadar bilgsiyarı ozellıkle günümüz gamer oyuncusu kadar ögrenmıstım)ve YouTube'da Ultra Low PC'de oyun videosu cekıyordum. Yani hayatta konusup alamadıgım ovgulerı YouTube'da video begenınce ya da herhangıbır yorum atılınca hosuma gıdıyordu. Bu arada dersler falan igrenc. Ucu ucuna tesekkur almalar falan hocalar sağ olsun. Okulda sureklı uyuyan bir şey yapmayan beles takılan tıplerden olmustum. En iyi arkadaşlıklar- dostlar lisedeki arkadaslık ya da dosluk falan dıyorlarya en azında cogunluk boyle. İşte bende boyle bir şey yok. Öyle bir şeykı ılkokula baslamadan once tansıtıgım daha aklımın kesmedıgı ama dısarda bos bos kostugum zamanlarda arkadas edındıgım komsum ıle 6. sınıfa kadar en ıyısıydı. Şu an aramızda kotu bir şey yok ancak beraber takılacak bır yonumde yok. O bilgisayara basladıgım anda öyle bir sardımki, şu anda normal insanın bilmesi gerekn PC parcası adları vs. PC hakkında ne var ne yok temel olacak biliyorduk. Şu an öyle durumdayımkı (eyvallah arayan arkadaslar var ama onları tanıdıgım için ya ayıp olmasın dıye ya da bılmıyorum yanlıs bılıyorum) PC toplamak ya da PC hakkında bir şey ogrenmek dısında benı soran yok. O bilgisayara takıldgım gunden beri bir sistem toplamak ıstıyorum. Ancak ben bu bilgisyarı aslında 6. sınıfta ıstıyordum. Hatta almak istedigimde Technopat'ın Minecraft evi için topladıgı APU sistemden istemistim. Ailem ise haklı olarak borc var bekle alırız ya da lise gec ya da lise bitir, üniye gec falan gecıstırmeler falandı. Ama durum benım için tuhaf biraz. Yani koca lise de o bilgsiayar nasıl tutulduysam sureklı aklımda yani. Sonra deneyeyım dedım. Millet nelerden zevk alıyor diye. Alısverıse gidiyorum aldıgımda memnum degılım alacagım ayakkabı desem ayakkabı almak ıstemem ustune usluk ya Teknosaya da Vatan benzeri yerlere gidiyordum(hala durum aynı)tekrar tekrar PCya da sistem dizmeyi canım istiyordu. Yani ne yaptıysam normal biri gibi davranamadım. Kac yıldır sistem toplayacağım. En uyuzu da şu PC'de teknolojı hakkında normal seyler neyse yani su anne babanın dedenın bılmedıgı, amcanın bılmedıgı konularda istedikleri zaman yardımcı oluyoruz. Ama uzun zaman PC basında gorunce bagırıp cagırıyor. Cok kıl oluyorum. Diyorum ben hep oyun oynamam teknolojı takıp ederım baska konuları takıp ederim. Öyle kısıler var kı (kucumsemem bılmedıgı degıl arastırmaması) telefon rehberıne numara ekleyemıyor. Tusludan bahsetmıyom. Bıldıgın akıllı telefon, ama hıcbırı de acıp Google'ya Google yazsan her şey var ya her şey cıkmazsa bana gel oyle ya. Bende Google'dan ogrendım abı Allah askına Google'dan bak. Şimdi diceksınızkı Google nereden bılıyor. O zaman akıllı telefon almasın bea. Neyse oyle bir durumdayım kı belkı lınclenebılrıım ama kulturel degerler canımı sıkmaya basladı yanı kısacası her şeyden uyuz oluyom. Evde akrabaya ya da zorunlu ıhtıyac dısında gıden paralara giden seylere uyuz oluyorum artık. Yani şey gibi mesela bizimkiler gun yapmıs gunun içine dogum gunu eklemıs. Hem gunde para vereceğiz hem de dogum gunu dıye para vereceğiz. Bir de dogum gunu olmadıgını gelenlere haber vermıyorlarkı para versınler dıye. Halbukı akraba ama bana her şey koyuyor reis o paraları bana harcasalar ben PC'yı alırdım. Ben o PC'yı 6. sınıftan berı almak için kesın bir sistemim yok ama alamadılar. Neyse her şey uzadı bıttı ve yaş oldu 19 üni falan yok 2. kere denedım ama olmadı düzeltemedım kendımı koronaya denk geldı zaten üni yokyani askerlik tecilli. Şimdide kafamda şey kaldı oyaladılar gıbı bir şey gelıyor. Kafayı yedım herhalde. Psikoloğa gittim ilac verdi de beni kontrol edıyor almayınca cıldırıyorum bende bıraktım. Kafa yıne aynı ama sınır ya da bagırma cagırma yok. Dusunceler aynı. Bana ogut veren bır yerden gırıyor dıger yerden cıkıyor çok da umrumda. PC'yi de oyle bir şey alacağım kı kafamdan cık. Bana oyle bir şey onermenız lazım kı belkı benım dıkkatımı ceker. (Cok takmıssın demeyın lutfen ya da psıkolog ya da psıkıyatrı gıbı seyler onermeyın) yani aslında PC şey olmuş. Elimde var mı yok mu? Bu şey gıbı. Bir cocugu ılk defa telefon alması ve bır sure sonra telefonu salması gıbı. O telefonu almadan once annesının ya da babasının telefonunla elınde bırakmadan takılır ınternette ama aldıktan sonra. Heves gıbı oldu benımkı de anlık. Ama gecmıyor. Ve bir işe girip alacağım. Ama kafa hali aynı yani. Şu an iş arıyorum. Hadi PC'yi aldık 5K 10K 15K 20K bana kesmez 1 yıllık parayı basacağım o ayrı. Ama sonrası bir amaç yok nasıl oluyor acaba bu rumu yasayan birileri var mı? Yardımcı olsun bir fikir versin. Ama Allah askına klasik laflara oyle takıntım varkı varkı soyleyecegınız baska turlu PC'yı alamazsın 19 yasındasın falan bunları bende bılıyom ama sonrası ne olacak. Ufak seylerle mutlu olmak dıye bir şey yok hayatımda. Neyse yeter ya yazılacak şey çok da bu kadar yazıyı kım okurki bakarız duruma gore. Bu arada hala basta soyledıgım 5. sınıfta alınan PC'yı kullanıyorum Pentium işlemci. O zamandan kalan ekran kartı yaklasık 3 gun once sanırım öldü. İşlemciyle işte video falan gecelerı Twitch takılmacalar yapıyorum. Hosuma gıdıyor yani tek mutlu oldguum yayın ızlemek. Ailem neden gece izliyorsun dedıgınde mesela oyun oynanıyorsa bende oynayamıyorum, PC kaldırmıyor. Barı ızlememe ızın verın dıyorum her defasında ne yapayım. Hadi cevapları beklıyorum.(Dilenmek yoktur yanlıs anlamayın. Sadece önemli bir bir şey söyleyın benim gibi birinin önemseyecegı dıkkatını cekebılecegı sekılde benım hayatımı nasıl duzene sokarım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Genç arkadaşım, öncelikle yalnız olmadığını bil.

Senin gibi düşünen, hayattan zevk almayan yeni bir nesil geliyor. Senin hayatta kaçırdığın bazı trenler olmuş anladığım kadarıyla, iyi arkadaşlıklar, iyi aile yapısı ve akrabalar gibi.

Fakat bunlar senin elinde olan, senin hatan olan durumlar değil önce kafada bunları oturt. Bilgisayar alma olayına çok takmışsın, sana haklısın diyemediğim gibi haksızsın da diyemem. İnsan yıllarca bir şey isteyip alamadığında benzer takıntılar oluşabiliyor. Benim de hayatta takıntılı olduğum konular var fakat bunlar üzerine kendine bir hayat inşa etmen yanlış. Elinde bir gelecek planı yok, yeni nesil için konuşmam gerekirse hiçbirinin elinde bir hayat planı yok.

Seninle karşılıklı oturup dertlerini dinlemek isterdim fakat hayatta herkesin dertleri var, önce bireysel düşünmen gerekiyor. Twitch, YouTube, oyunlar. Bunlar hayatın gerçeklerinden çok farklı dünyalar. Keşke her şey bunlardan ibaret olsa ama maalesef. Psikoloğa vs. gitmişsin, ailen karşına alıp seni hiç dinlemedi mi, belki psikoloğa gitmeni gerektirecek ciddi problemlerin yok, sadece içini dökmen karşılıklı sağlıklı bir iletişim kurmaya ihtiyacın vardır. Önce kendini psikolojik rahatsızlığı olan biri olarak görmekten vazgeç, kalk ayağa kendini topla.

Aile dediğimiz oluşum her zaman yanımızda olmalı fakat bu her zaman böyle olmuyor, tecrübe ile sabit. Hayatta hiçbir zaman tam olarak sırtını yaslayabileceğin insanlar olmayacak, bunun için bireysel olarak dik durmayı öğrenmen gerekiyor. Etrafında olup bitenleri kafana çok takmışsın, bir zamanlar ben de takıyordum fakat bunlar sadece ülkemiz için değil tüm dünya için geçerli olan şeyler. Etrafında her zaman berbat, gereksiz, samimiyetsiz, değersiz insanlar olacak.

Onlar için kendine hayatı zehir etmeyi bırak. Hayatı da akışına bırak. Yapmak istediğin şey oyunculuk olabilir, fakat önce insanın ekonomi ayağını oturtması gerekiyor hayatta, onu hallettikten sonra bireysel bağımsızlığını eline aldıktan sonra hepsini yapacağını sana garanti ediyorum.

Önce kendine bir acil durum planı yap, bu birinci plan kısa vadeli olsun. Bu sene ne yapacağım gibi. Üniversiteyi kazanamamışsın. Ben de ilk seferinde maddi sebeplerden ötürü girmemiştim sınavlara berbat bir yeri okul puanımla kazanmıştım. Gittiğim yerdeki berbat akademisyenleri görüp üniversite bu ise okumuyorum lan deyip okulu bırakmıştım. Ah gençlik. Dediğim gibi, kendine bir meslek seçmek zorundasın hayatta, bir meslek bul. Bunun için okuman gerekiyorsa otur derslere çalış. Hayatından feda edeceğin bir sene, kalan hayatta isteklerine erişmen için gerçekten çok önemli.

Ben de, başkaları da bu dönemde bunu yaptık, bir senemizi yaktık kafamızı kaldırmadık o kitaplardan ve iyi kötü bir ilerleme kaydettik. Önce kısa vade planın olacak hayatta, üniversiteyi kazandıktan sonra başka bir şehirde okuyabilirsin. İnan bana maddi imkansızlıklar sandığın kadar büyük sorunlar değiller, istedikten sonra hepsini çözebilirsin. Hem çalışıp hem okuyabilirsin. Benden örnek alabilirsin, hem çalışıp, hem okuyup hem ev geçindirmiş bir adam olarak söylüyorum sana bunu yapılabilirsin. Okuyup, çalışırken bir yandan hayalini kurduğun bilgisayarı da alabilirsin. Yaşın müsait. Bilgisayarlarla ilgili bir bölüm okuyup hevesinden alacağın motivasyonu direk eğitimine aktarabilirsin. İnan bana çok iyi yerlere de gelebilirsin.

Etrafındakileri salla, kimin ne dediği ne düşündüğünü boş ver. Ne istiyorsun, nasıl yapacaksın, ne zaman yapacaksın. Bu üç soru üzerinde düşün. Ben çok kritik kararlar vereceğim zaman boş bir alan bulur kendime masanın üzerine A4 kağıdı koyar sorunlarımı tek tek yazarım. Sonra nasıl çözeceğim üzerine bir taslak çizerim. Çoğunlukla da işe yarar, bir dene derim? Ne zaman daralırsan yaz sosyale illa bir kafa dengi bulur, bir tavsiye bulursun. Sıkma canını. 5 sene sonra dönüp bu günlere güleceksin, garanti ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı