PC parçalarını test etmek

Bloody111

Decapat
Evet arkadaşlar öncelikle herkese iyi günler. Ben R5 3600 + Tomahawk Max + 3600MHz 18 CL'lik yeni parçalar satın almıştım. Bunları bugün çok uzun bir uğraş sonucu bilgisayar taktım. Bilgisayar kasam çok kötü olduğundan anakartı sığdırmada kabloları ayarlarken bildiğiniz parçaların üstünde halay çektim. Ancak her şeye rağmen bilgisayarım açıldı. Sizden 3 konuda yardım isteyeceğim.

1- Ilk olarak parçalarda herhangi bir sıkıntı olmadığını takır takır çalıştığını nasıl kontrol ederim?

2 - BIOS ayarlarında sadece bellek hızı için bir ayar açmıştım onun dışında hiçbir ayar yapmadım bana önereceğiniz BIOS ayarları veya onun dışında başka şeyler var mı? Bu arada format attım driverları güncelliyorum. Game Boost seçeneğini görmüştüm mesela onlar gibi önerileriniz varsa duymak isterim.

3 - kurulum videosu izlerken izlediğim kişi işlemciden çıkan fanda termal macun olmasına rağmen yine de işlemcinin 4 köşesi ve ortasına çok minik termal macun sürdü. Ben de bilgili biri olmadığım için onun yaptığını yapıp çok hafif aynı şekil de işlemciye de termal macun sürdüm. Bana kalsa termal macun biraz fazla oldu bu yanlardan taşıp bana donanımsal olarak sıkıntı çıkarır mı? Yoksa pek bir olayı olmaz mı bir sonraki temizlikte eğer yanlara taşmışsa dikkatlice alırım ama yanlara taşmamış da olabilir sadece merak ettiğim eğer taşmışsa bana ne kadar sıkıntı çıkarır fanı kaldırıp kontrol edeyim mi yoksa dert etmeyip yoluma devam mı edeyim? :D.

Yorumlarınzı ve destekleriniz için şimdiden teşekkürler.
Bir de BIOS ekranında dolaşırken mouse çok yavaş kasarak hareket ediyor buna da bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
1) Gerekli test programlarını indirip kontrol edebilirsin. Araştırdığında programlar karşına çıkacaktır, forumumuzda da mevcut.
2) BIOS' da bilgin olmadan herhangi bir ayarı kurcalamanı tavsiye etmem. Game Boost özelliğini de açmanı tavsiye etmiyorum. Core Turbo Boost özelliğini kapamanı tavsiye ediyorum. İşlemci sıcaklığında güzel bir düşüş olacaktır ve ani yükselmeler yaşanmayacaktır.
3) Macuna gelirsek dışarı taşmamasına özen göstermelisin. Anakarta değmediği sürece pek sıkıntı olacağını düşünmüyorum, yine de fazlalığı temizlemekte fayda var. Bunun için soğutucuyu işlemciden ayırmana gerek yok.

Son olarak; BIOS sürümünü güncel değil ise güncelleyiniz.

@Skairipa soğutucuyu nasıl ayırmadan macunu temizleyebilirim taşmışsa hiçbir şey gözükmüyor. BIOS sürümü 3.50 version sanırsam. Bir de o Boost olayını okumuştum bir yerde iki ayar kapanıyor anladığım kadar biri perforamns olarak GHz'yi sabitliyor o performansı düşürür diye düşünüyorum ama bu özelliği kapayınca ne oluyor?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı