PC sarsılması sonucu XMP hatası

XintrA

Hectopat
Yer
Nederland/Amsterdam
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Bugün PC biraz sert bir şekilde sarsıldı ve Windows başlatılırken otomatik onarıma hazırlanıyor hatası verdi. Daha sonra format attım. Şu an PC sıkıntısız çalışıyor fakat 2133MHz hızında ve X8 çalışıyor. Eskiden 3600MHz ve X16 çalışıyordu. Profil 1'i açınca yine otomatik onarıma hazırlanıyor hatası verdi. Bende XMP'yi kapattım ve Windows açıldı. Bu sorunun sebebi HDD veya SSD olabilir mi?
Sistem özellikleri:
Ekran kartı: RX590.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: G.Skill ripjawsv CL18 3600MHz 8x2 Dual kit RAM.
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING.
Harddisk: WD Blue 7200RPM 1TB.
SSD: Corsair LE200 120GB.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.

Donanımsal bir arıza olmuş olabilir. Disk kaynaklı olduğunu sanmıyorum.
Parçaları tek tek deneyebileceğin bir sistem varsa denemeni tavsiye ederim. Anakart arızası belki olabilir. Şu aşamada tahminden öteye geçemez söylediğimiz.
Windows hata raporunu öğrenebilirsen paylaşmanı öneririm.
RAM'leri yuvasından söküp tekrar takmayı dene, ekran kartını da aynı şekilde. Uçlarını kontrol et, herhangi bir hasar almış mı? Anakart yuvasını da kontrol et.

Parçaları tek tek deneyebileceğin bir sistem varsa denemeni tavsiye ederim. Anakart arızası belki olabilir. Şu aşamada tahminden öteye geçemez söylediğimiz.
RAM'leri yuvasından söküp tekrar takmayı dene, ekran kartını da aynı şekilde. Uçlarını kontrol et, herhangi bir hasar almış mı? Anakart yuvasını da kontrol et.

RAM'lerin yerini değiştirdiğimde 5-10 defa yeniden başlattı ve press F1 to run setup geldi. Windows'a giriş yapamadım. Windows hata raporunu nasıl öğreneceğimi bilmiyorum.

Şu an XMP'yi sorunsuz bir şekilde açtım fakat görev yöneticisinden hâlâ X8 gözüküyor. Şu an Driver'lar kurulu değil bşr alakası olabilir mi?

RAM yuvalarında bir sorun olduğunu düşünmeye başladım. Umarım bir şey olmamıştır.
Başlat > arama > yönetimsel araçlar > bilgisayar yönetimi
Olay görüntüleyicisi > windows günlükleri > sistem
Videodaki rehberi de izleyebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

RAM yuvalarında bir sorun olduğunu düşünmeye başladım. Umarım bir şey olmamıştır.
Başlat > arama > yönetimsel araçlar > bilgisayar yönetimi.
Olay görüntüleyicisi > Windows günlükleri > sistem.
Videodaki rehberi de izleyebilirsin.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekran Alıntısı.PNG

Bu arada indirmeye çalıştığım Driver'lardan bazıları hata verdi. Ekran kartı Driver'ı da dahil.

1.PNG

Bu değerler normal mi? Ve X16 mı çalışıyor? Görev yöneticisinde X8 olarak gözüküyor. Kafam karıştı.

Eki Görüntüle 540702

Bu arada indirmeye çalıştığım Driver'lardan bazıları hata verdi. Ekran kartı Driver'ı da dahil.

Eki Görüntüle 540704

Bu değerler normal mi? Ve X16 mı çalışıyor? Görev yöneticisinde X8 olarak gözüküyor. Kafam karıştı.
Sistem çalışırken bir sorun var mı?Görüntüde donma,ardınan görüntü no signal gibi.Reset atmadan görüntü alamama falan?
Eğer hayır,ise bios sıfırlayın.Parçaların hepsini teker teker yeniden takın.Normalde,sistem ufak sarsıntılarda sorun yapmaz,yere düştüyse o zaman iş değişir

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı