PC sarsılması sonucu XMP hatası

XintrA

Hectopat
Yer
Nederland/Amsterdam
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Bugün PC biraz sert bir şekilde sarsıldı ve Windows başlatılırken otomatik onarıma hazırlanıyor hatası verdi. Daha sonra format attım. Şu an PC sıkıntısız çalışıyor fakat 2133MHz hızında ve X8 çalışıyor. Eskiden 3600MHz ve X16 çalışıyordu. Profil 1'i açınca yine otomatik onarıma hazırlanıyor hatası verdi. Bende XMP'yi kapattım ve Windows açıldı. Bu sorunun sebebi HDD veya SSD olabilir mi?
Sistem özellikleri:
Ekran kartı: RX590.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: G.Skill ripjawsv CL18 3600MHz 8x2 Dual kit RAM.
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING.
Harddisk: WD Blue 7200RPM 1TB.
SSD: Corsair LE200 120GB.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.

Ufak bir sarsıntı olduğunda fiziksel hasar alması çok da beklenen bir durum değil. Hem anakartın ekran kartı yuvası güçlendirilmiş. Ayrıca hatalı sürücülerde de bilgisayar restart atar. Donanımsal arıza olması veya PSU yetersizliği şart değil.

Ufak bir sarsıntı olduğunda fiziksel hasar alması çok da beklenen bir durum değil. Hem anakartın ekran kartı yuvası güçlendirilmiş. Ayrıca hatalı sürücülerde de bilgisayar restart atar. Donanımsal arıza olması veya PSU yetersizliği şart değil.
Ama her ne olursa olsun donanımsal sorunlarda göz önünde bulundurulmalıdır🙂

Ama her ne olursa olsun donanımsal sorunlarda göz önünde bulundurulmalıdır🙂

Cevaplarınız için teşekkürler. PC dün geceden beri dosya ve oyun indiriyordu zaten. Kapanma olmamış. Benim anlamadığım ne oldu da otomatik onarıma hazırlanıyor hatası verdi ve neden X16 yerine X8 veri yolu hızında çalıştığı. Şimdi DDU ile ekran kartı sürücüsünü silmeyi deneyeceğim.
Bu arada restart attığımda başlaması gereken Steam gibi programlar çalışmadı ve indirmeye çalıştığım bir dosyaya indirilince aç dememe rağmen açılmadı. Disk te bir sorun olabilir mi?
Driver sorununu çözdüm. Tek sorun neden X8 veri yolu hızında çalışıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı