PC sarsılması sonucu XMP hatası

XintrA

Hectopat
Yer
Nederland/Amsterdam
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Bugün PC biraz sert bir şekilde sarsıldı ve Windows başlatılırken otomatik onarıma hazırlanıyor hatası verdi. Daha sonra format attım. Şu an PC sıkıntısız çalışıyor fakat 2133MHz hızında ve X8 çalışıyor. Eskiden 3600MHz ve X16 çalışıyordu. Profil 1'i açınca yine otomatik onarıma hazırlanıyor hatası verdi. Bende XMP'yi kapattım ve Windows açıldı. Bu sorunun sebebi HDD veya SSD olabilir mi?
Sistem özellikleri:
Ekran kartı: RX590.
İşlemci: Ryzen 5 3600.
RAM: G.Skill ripjawsv CL18 3600MHz 8x2 Dual kit RAM.
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING.
Harddisk: WD Blue 7200RPM 1TB.
SSD: Corsair LE200 120GB.
İşletim sistemi: Windows 10 Pro 64 Bit.

Sistem çalışırken bir sorun var mı? Görüntüde donma, ardınan görüntü no signal gibi. Reset atmadan görüntü alamama falan?
Eğer hayır, ise BIOS sıfırlayın. Parçaların hepsini teker teker yeniden takın. Normalde, sistem ufak sarsıntılarda sorun yapmaz, yere düştüyse o zaman iş değişir.

Şu an yaklaşık 30dk dır çalışıyor ve bir sıkıntı yok. Kasa kople kenara doğru ittirildi, yere düşme yok. Yarın ekran kartını ve RAM'i çıkarıp takayım o zaman değil mi? Başka söküp takmam gereken birşeu var mı? Bu arada ekran kartı şu an X8 mi çalışıyor?

Şu an yaklaşık 30dk dır çalışıyor ve bir sıkıntı yok. Kasa kople kenara doğru ittirildi, yere düşme yok. Yarın ekran kartını ve RAM'i çıkarıp takayım o zaman değil mi? Başka söküp takmam gereken birşeu var mı? Bu arada ekran kartı şu an X8 mi çalışıyor?
Benim soru sorduğum soruyu anladınız mı peki?Normal kullanım sırasında görüntüde gitme sorunu falan yaşadınız mı?X8 mi derken?Bu yaşanılan sorun xmp açtıktan windowsa geçeceği sırada mı oluyor?

Benim soru sorduğum soruyu anladınız mı peki? Normal kullanım sırasında görüntüde gitme sorunu falan yaşadınız mı? X8 mi derken? Bu yaşanılan sorun XMP açtıktan Windows'a geçeceği sırada mı oluyor?

Evet öyle oluyordu ama garip bir şekilde RAM'leri söküp aynı yere takınca Windows sorunsuz bir şekilde açıldı. Şu an 3600MHz çalışıyor ama bir gariplik var gibi.
PCI veri yolu, kartı taktığınız slota bağlıdır. Bu ittirmeden sonra böyle bir olay yaşanılacağını pek düşünmüyorum. RAM'lerde sorun oluşmuş olabilir.

Peki bunu nasıl anlarım? Yani nasıl test ederim? Garantisi hâlâ devam ediyor birkaç hafta önce almıştım.

RAM'ler 3600MHz ama X8 çalışması ve Driver'lardaki sorun. Ve nedense yeniden başlatınca tekrar aynı hatayı alacağım gibi bir his var.
Kernel-pnp hatası almışsın ama resimde hata kodu açıkça görünmüyor. Ekran kartı sürücü problemi gibi duruyor. Ekran kartının sürücüsünü DDU ile silip, tekrardan yüklemeni öneririm. Tekrar hata yapıp yapmadığını kontrol edip sonra bize geri dönüş yap.

RAM'ler 3600MHz ama X8 çalışması ve Driver'lardaki sorun.

Şu an kesin bir şey söyleyemem ama, anakartsal bir problem olabilir. Yaşadığınız bu problemler daha çok anakartın üstündeki bulunan entegrelerle ilgili olabilir. Ekran kartının veri yolunun değişmeside garip. Kartı tekrar çıkarıp, takın.

Yarın sabah erkenden çıkarıp takarım dediğiniz gibi anakartta bir problem olursa garantiye gönderirim artık yapacak bir şey yok.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı