PC Toplamak İçin Parça Tavsiyesi

hubaci45

Decapat
İyi geceler. İlk defa PC toplamak için heveslendim. Bu zamana kadar sadece laptop kullandım. Forumları okuyarak ve videoları izleyerek kurulum ve parçalar hakkında bilgi almaya çalıştım. Sistemi online oyunlar oynamak ve video izlemek için kullanacağım. Fakat bazı sorularım var. Öncelikle monitörün AOC G2590VXQ modelini aldım. GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz CL16 RAM aldım. Samsung 970 Evo 250 GB SSD siparişini verdim. İşlemci olarak Ryzen 1300X düşünüyorum. Anakart olarak Asus TUF B450 modelini ve ekran kartı ise monitör ile uyumlu olsun diye RX 570 veya RX 580 modellerin de karar kıldım. Parçaları neresi uygun ise ordan almaya çalışıyorum. Hemen toplamak için bir acelem yok. Soruları mı sormak isityorum. B450 anakartı alırsam Ryzen 1300X ile uyumu için BIOS güncellemesi gerekli midir? Gerekli ise bu işlemciye uygun güncelleme gerekmeyen aynı fiyat aralıklarında anakart veya aynı performansı alabileceğim işlemci tavsiye eder misiniz? Ekran kartının tek fanlı modellerinin fiyatını daha uygun görüyorum. Tek fan olması sadece soğutma ile ilgili mi yoksa performans açısından da fark olur mu? Kasa konusunda ise LED'li olmasına gerek yok benim için. ATX İşini dört dörtlük yapabilecek dahili güç kaynağı olan marka model tavsiye eder misiniz? Eğer yanlış düşündüğüm parçalar varsa sebebi ile beraber beni doğru parçalara yönlendirirseniz mutlu olurum. Saygılarımla.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci olarak Ryzen 5 2600 tercih etmelisin. Bu iki işlemci içinde B450 chipsetli anakartlar uygundur. Herhangi bir bios güncellemesi yapmadan kullanabilirsin. Fiyat olaraksa Asusun prime serisi daha uygundur.

1300x bence fiyatını hak eden bir işlemci değil. 850 TL fiyat bandında satılıyor. 600-650 TL bandında satılan R3 2200G ile aynı neredeyse performansı. Ya R3 2200 G al yada daha üst fiyatlara çıkarabilirsen tabiki R5 2600 al derim ama indirim kovalaman lazım bazen 1100 TL altına kadar düştüğü görülüyor. B450 Asus TUF bence fiyatına göre en iyi anakart işini fazlasıyla görür işlemci ne alırsan al ileriye dönük güzel bir anakart BİOS güncellemesi istemez B450 anakartlar eski nesil işlemcide alsan yeni nesilde alsan. Ekran kartı için 2200G alacaksan Rx 570 4 GB 850 -900 TL hepsiburada'da R5 2600 alacaksan Rx 590 8 GB 1820TL almanı öneririm. Ekran kartı almışken yakın fiyatta iseler çift banlı modelleri almanı öneririm tek fan performans olarak çok üzmez diğerine göre ama gerek görünüş gerek ısı değerleri gerekse ileride ikinci elde değerini koruması için bence çift fanlı model iyi gider.
Kasa ve PSU konusunda birleşik almanı önermem ayrı ayrı daha iyidir. İçine sinen güzel bir kasa ve ayrı olarak 600-700 W 80+ bir PSU alman senin yararına olur (350-400 TL fiyatları ortalama).

İki hafta önce açtığım konuyu güncellemek istiyorum. İşlemci olarak Ryzen5 2600 modelini aldım. Ekran kartı olarak da Sapphire Nitro+ Rx 580 4gb olan modelini aldım. Anakart olarak da Asus Tuf B450 Gaming Plus modelini aldım. GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz CL16 RAM almıştım fakat geri iade ettim. 2x8 gb ram siparişi vereceğim. Kasa ve psu olarak malesef hala bir tercih yapamadım. Aerocool Cylon 750w 80+Bronze Rgb diye bir model hoşuma gitti. 578 TL fiyatı var. İndirim çeki ile 553 TL olarak alabiliyorum. Bu marka ve model hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim? 2X8 Gb Ram tavsiyesi de verirseniz çok sevinirim. Bu gece kalan parçaların siparişini vereceğim. Teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı