Pentium 4 için işletim sistemi

bora yumusak

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Şu anda windows xp sp2 kullanıyorum. Ancak linux tabanlı bir işletim sisteminin daha faydalı olabileceğini düşündüm. Kıstasım ise performans ve kolay kullanılabilirlik. öyle görsellik falan önemli değil çünkü eski bir bilgisayarım var 13 yıllık. Bu arada kolay kullanılması tercihim çünkü annem ve babam kullanacak önceden linux deneyimleri yok. Sizce yoksa xp'de mi kalmalıyım yoksa İS'ni değiştirmeli miyim? Özelliklerini sıralayacağım bilgisayar için en uygun işletim sistemini önerebilir misiniz?
Not: Bu bilgisayarda sadece Chrome, Opera, Skype, PDF okuyucu, Teamweaver gibi programlar kullanılacak. Yani internet odaklı bir pc olacak. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.
1- İşletim sistemi: XP Service Pack 2
2- İşlemci: İntel pentium 4 (2.8 ghz)
3- Hard Disk: 80 GB HDD
4- Ram: 3 GB DDR(1)
5- Ekran kartı: 512 MB (ATI)
6- Asus Anakart

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntuyu da tavsiye ederim. Ama ilk defa kullanacaksanız Mint'in masaüstü daha tanıdık gelebilir.

Bana kalırsa fedora veya arc lunix kur ama terminal bilgin olması lazım. Biraz google da veya fedora form epey vakıt gecirebilirsin. Yeni baslayanlar icin lunix milt gayet guzel bir cozum ama bunlarda da bir kac terminal kodu bilmekte fayda var. O kadar gelistiricisi olmasa da Elementary OS iyi bir cozum olabilir. Tek eksigi masaustune bir sey koyamamamız. Bir de ubuntuda olan her sey luniz milt de de var. Terminal kodlari dahil ama fedorada komutlar bıraz daha farklı. Bunu goz onunude bulundurun.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı