Pentium 4 PC için İşletim Sistemi Önerisi

Merhaba @udihicmo abim,

Sorun yok, gönül rahatlığıyla uygulayabilirsin. :) Yalnız Windows 10'un Home Basic diye bir sürümü yok, direk düz Windows 10 Home ismi ile geçiyor. Yanlış indirmelere mahal vermemek için aşağıdaki aracı kullanarak indirebilirsin.

Windows 10'u Ä°ndirin

Ekran kartı sürücüsü ile ilgili problem yaşama ihtimaliniz mevcut bir tek. Onu da bulup linkini sizinle paylaşacağım.

Merhaba SypeR,
Vakit ayırıp kısa sürede dönüş yaptığın için teşekkür ederim.
Windows 10'un Home Basic diye bir sürümü olmadığını bilmiyordum "Sağır duymaz uydurur misali "bende öyle yapmışım. Sonuçta, Windows 10 Home'u, önerdiğin aracı kurarak indireceğim.
Zaman zaman vaktini alacağım şimdiden kusura bakma.
Selamlar,

Evet, sürücü ile ilgili problem yaşarsınız onun dışında Windows 10 64 Bit kurmanı tavsiye ediyorum.

Evet, sürücü ile ilgili problem yaşarsınız onun dışında Windows 10 64 Bit kurmanı tavsiye ediyorum.

Merhaba Neki,
Sorunuma ilgi gösterip öneride bulunmana teşekkür ederim. Tamam Win 10 kuracağım ancak, niye 32 Bit değilde 64 Bit kurmam gerekir?
Sağlıcakla kal,

Merhaba SypeR,
Vakit ayırıp kısa sürede dönüş yaptığın için teşekkür ederim.
Windows 10'un Home Basic diye bir sürümü olmadığını bilmiyordum "Sağır duymaz uydurur misali "bende öyle yapmışım. Sonuçta, Windows 10 Home'u, önerdiğin aracı kurarak indireceğim.
Zaman zaman vaktini alacağım şimdiden kusura bakma.
Selamlar,

Merhaba Neki,
Sorunuma ilgi gösterip öneride bulunmana teşekkür ederim. Tamam Win 10 kuracağım ancak, niye 32 Bit değilde 64 Bit kurmam gerekir?
Sağlıcakla kal,
32 Bit Yavaş eski devri bitti, yeni hızlı performanslı o yüzden 64 Bit kur.

32 Bit Yavaş eski devri bitti, yeni hızlı performanslı o yüzden 64 Bit kur.

Merhaba Neki,
Yardım için emeğine teşekkür ederim. Umarım bilgisayarımın özelliklerini biliyorsunuz. Elimde ki bilgisayarın eski ve cağdışı kaldığını, yorumlardan anlıyorum ve haklı olarak tereddüt ediyorum. Sizin seviye itibariyle üst kademede olmanızı göz önüne alarak değerlendireceğim.
Esen kalın,

64 BIT işletim sistemleri tavsiyesi o PC için uygun değildir.
64 BIT işletim sistemleri daha hızlı değildir.
DAHA HIZLI DONANIMLAR GEREKTİRİR.
Konu mevzusundki PC çok yavaş olduğu için 64 BIT sistemi desteklemeyez. Ancak LGA 775 platformunda ise yavaş ta olsa çalıştırabilir.
Önerilecek işletim sistemi Windows tabanında XP olsa da, artık neredeyse kullanılamaz durumdadır. Ancak internet hizmetleri için kullanılacaksa hafif bir linux sürümü ile bu PC iş yapabilecektir.
LUBUNTU (LXDE) linux sürümü idealdir.

64 BIT işletim sistemleri tavsiyesi o PC için uygun değildir.
64 BIT işletim sistemleri daha hızlı değildir.
DAHA HIZLI DONANIMLAR GEREKTİRİR.
Konu mevzusundki PC çok yavaş olduğu için 64 BIT sistemi desteklemeyez. Ancak LGA 775 platformunda ise yavaş ta olsa çalıştırabilir.
Önerilecek işletim sistemi Windows tabanında XP olsa da, artık neredeyse kullanılamaz durumdadır. Ancak internet hizmetleri için kullanılacaksa hafif bir linux sürümü ile bu PC iş yapabilecektir.
LUBUNTU (LXDE) linux sürümü idealdir.
@Mr_YAMYAM Konuyu incelersen neden Windows için uğraştığımızı anlarsın. Yoksa Ubuntu veya diğer Linux türevlerini önerip aradan sıyrılmak kolaydı. Tek zeki sen değilsin.
  1. Karşındaki kişinin ihtiyaçlarını tespit etmek önemli.
  2. Karşındaki kişiyi iyi tanımak önemli.
  3. Karşındaki kişinin bilgi birikimini tespiti ve onu uğraştırmamak önemli.
Ek olarak x64 veya x86 arasında hız farkı yok hatta x64 çoğu zaman daha avantajlı. Zira ileri yönelik desteklerinden ve yapı olarak karmaşıklığından ötürü güvenliği x86'ya göre daha iyi olduğunu sende, bende çok iyi biliyoruz. (1. Nesil Atom işlemciye bile x64 kurmuş ve kullanmış birisi olarak bu yorumu yapıyorum. P4 o işlemcileri alır, katlar duvara sağa sola vura vura çarpar. O işlemciyi o kadar küçük görmeyin.)

@udihicmo
Tekrardan merhaba, :)

Müsait olduğum her vakit yardımına koşarım sen hiç meraklanma. Windows'u indirmek için kullanacağın araç içerisinden ISO dosyası seçeneğini seçmeyi unutmayalım sakın. Birde Windows kurulum diskini USB üzerine hazırlayıp yine kurulumu da USB üzerinden yapabilirsin değil mi?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Biz sadece videodan farklı olarak UEFI değil, Legacy BIOS, MBR seçeneğini seçip işlemlerimize devam edeceğiz. Geri kalan tüm adımlar aynı. :D

@SypeR aslında en başlarda önerilerini dinleyip düşünceline değer verirdim ama artık anlıyorum ki çağ dışı kalan işletim sistemi değil kendisi. Zira en son 75 Hz monitörler için en az çift CPU kulllanılması gerektiğini yoksa performans alınamayacığını, en iyi işletim sisteminin XP olduğunu söylemesi, 4 çekirdeğin fazla bile geldiğini söyleyip buna pazarlama taktiği demesinden sonra teknolojinin gelişiminde çok geride kaldığını anladım. Söylediklerim ağır ama düşüncem bu yönde. Belki yanlış düşünüyorumdur.
Sizin yardım ediş şeklinize ise hayran kaldım.:)
Evet, Win 10 64 bit yükleyip rahatça kullanabilirsiniz. Ek olarak lisans almanız gerekirse Durmaplay gibi yerlerde 50 liraya var.

Kardeşim ben konuyu okudum.
P4 PC ye 64 bit işletim sistemi önerebiliyorsanız, LGA775 olmayan P4 işlemciler 64 bit desteklemez. Önce bunu öğrenin. İşlemci desteklese bile çoğu donanım desteklemez.
Üstelik te sistemdeki anakart kaynaklarını bilmeden windows 10 önerebiliyorsanız gidip kumda oynayın.
Fi tarihinden kalma bir anakarta modern komutlar içeren işletim sistemi yükleyemezsiniz. Yükleyebilseniz bile o sistem iş yapamayacaktır.
Siz kendi bildiğiniz doğrularla hareket edin.
Sanırım foruma yeniden gelmekle hata etmişim :ıslık:
Genel olarak gözlemlediğimde kimselerin donanım bilgisi olmadığı görülüyor. Tek bildikleri windows 10.

P4 PC ye 64 bit işletim sistemi önerebiliyorsanız, LGA775 olmayan P4 işlemciler 64 bit desteklemez.
Evet, desteklemiyor. Bunu zaten biliyoruz? Ki abinin bilgisayarında yanlış hatırlamıyorsam zaten LGA775 tip P4 mevcuttu.

İşlemci desteklese bile çoğu donanım desteklemez.
İşlemci haricindeki diğer donanımların işletim sisteminin destekliği Bit türevleriyle alakası yoktur. Hiç sürücü bulamadıysan x86 bir sürücü de x64 bir sistemde çalışabilir. Tek farkı tüm donanıma (x86 sınırları dışındaysa) tam erişemez.

modern komutlar içeren işletim sistemi yükleyemezsiniz
Daha dediğin şeyin bile ne olduğu hakkında bir fikrin yok belli ki. İşletim sistemi içerisindeki komut setlerini bir bütün olarak barındırır. Bu onun esnekliğini belirler. Örneğin Windows 10 Pro birçok sunucu işlemcilerine ait komut setlerini içerisinde bulundururken aynı zamanda taa Fi tarihinden kalma komut setlerini de içinde bulunduruyor. Takılan işlemcinin desteğine göre çalıştıracağı setleri de ona göre ayarlıyor.

Hatta bu ayarlamayı Windows 8'den itibaren yapmaya başladı Microsoft ve son kullanıcıyı da GUI üzerinden ilk boot ekranında her türlü donanım değişikliği sonrası "Cihazlar yapılandırılıyor %xx" yazısı ile görebilirsin. Bu ilgili komut setleri gibi ayarları ve kendi bünyesindeki sıkıştırılmış halde bulunan kullanılmayan gereksiz paketleri gerekli hale geldiği anlarda sadece kullanıma açarak hem yerden tasarruf ediyor hem de işletim sistemini tekrar sil kur yapmana gerek kalmıyor. (Aynı şeyi birde Windows 7 ve öncesi için dene bakalım ne oluyor? PS2 soketi dahi tanımıyor sistem.)

Genel olarak gözlemlediğimde kimselerin donanım bilgisi olmadığı görülüyor.
Forumda yanlış olan çok şey var. Hepsini tek tek incelemeye mi kalkalım şimdi?

@SypeR 'ın eleştirilerini beğendim. :D
Mantıklı ve açıklayıcı yazmış. Muhalefet olmama bile gerek yok.
Sadece şunu belirteyim.
P4 gibi bir sisteme Vista işletim sistemi kurulursa ne olur?
İşletim sistemi içerisindeki komut setlerini bir bütün olarak barındırır. Bu onun esnekliğini belirler.
Demişsin. eskiye dönük sürücü komutları ÜST SEVİYE sürücü yapıları olmadan çalıştırılamalar.
Sakın bu sözlerime Windows 10 zaten tüm sürücüleri tanıyor derseniz olmaz.
Windowsun yüklediği çoğu sürücüler GENERIC yapıdadır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı